Sberbank ponúka až tri typy rastových vkladov

Sberbank ponúka až tri typy rastových vkladov

Sberbank ako jedna z mála bánk na Slovensku má v ponuke netradičný vkladový produkt – takzvaný rastový vklad, a to nie jednu ale hneď tri verzie. Možno ste sa s pojmom rastový vklad stretli prvý krát. O čo sa vlastne jedná? Tento vkladový produkt je charakteristický tým, že na ňom postupne rastú úroky. V podstate je veľmi podobný klasickým termínovaným vkladom, akurát že klient má po skončení jednej periódy možnosť získať na ďalšie obdobie vyšší úrok. Úroky sa pripisujú na konci každej periódy. V deň obnovy, prípadne niekoľko nasledujúcich dní má sporiteľ možnosť si svoj vklad vybrať spolu s úrokmi bez poplatku. Pri výbere finančných prostriedkov mimo bankou stanovenej lehoty musí klient počítať s vyrúbením poplatku „vďaka“ ktorému príde o časť prípadne celý zarobený úrok.

Po pripísaní úrokov na konci periódy sa vklad automaticky predlžuje na ďalšie obdobie, tentokrát s vyšším úrokom.

Výhodou oproti terminovanému vkladu s dlhšou viazanosťou je možnosť častejšie si vyberať úspory bez sankcií. Nevýhodou rastových vkladov je komplikovanejšie porovnávanie reálnych úrokov. Aj keď ich poskytovatelia sľubujú atraktívne úroky v poslednom období, na získanie reálnej predstavy o výške zhodnotenia finančných prostriedkov je potrebné úroky spriemerovať za všetky obdobia.

Späť ale k rastovým vkladom Sberbank. Banka ponúka až 3 alternatívy tohto vkladového produktu:

Rastový vklad III s viazanosťou 36 mesiacov (viazanosť 3 x 12 mesiacov)

Obnova

1. obdobie

2. obdobie

3. obdobie

Úroková sadzba (% p.a.)

1,00

2,00

3,00

priemerná úroková sadzba

2% p.a. za 36 mesiacov

sberbank_logo2Na tomto vklade postupne rastie úrok, v prvom roku získa klient úrok 1%, v druhom 2% a v treťom roku až 3%. Úroky sa pripisujú na konci každej periódy. V čase obnovy a 7 dní potom je možné finančné prostriedky vybrať bez sankcií a straty úrokov. V prípade predčasného výberu mimo obdobia obnovy sa platí poplatok podľa platného Sadzobníka poplatkov (strata úroku podľa doby viazanosti pri termínovanom vklade). Prípadným výberom z účtu sa nemení úroková sadzba vkladu.

Podmienky pripisovania úrokov a možnosti predčasného výberu bez poplatkov na konci každej periódy platia aj pre ostatné verzie rastového vkladu II a I.

Rastový vklad II s viazanosťou 36 mesiacov (viazanosť 4 x 9 mesiacov)

Obnova

1. obdobie

2. obdobie

3. obdobie

4. obdobie

Úroková sadzba (% p.a.)

0,50

1,10

1,70

2,30

priemerná úroková sadzba

1,40 % p. a. za 36 mesiacov

prvých 9 mesiacov sa vklad úročí sadzbou 0,50% p.a. a úrok rastie v každej ďalšej perióde až na 2,30 % p.a.

Rastový vklad I s viazanosťou 20 mesiacov (viazanosť 4 x 5 mesiacov)

Obnova

1. obdobie

2. obdobie

3. obdobie

4. obdobie

Úroková sadzba (% p.a.)

0,40

1,00

1,60

2,20

priemerná úroková sadzba

1,30 % p. a. za 20 mesiacov

Banka si nestanovuje minimálnu ani maximálnu výšku vkladu. Finančné prostriedky na vkladovom účte sa budú úročiť iba v prípade, že zostatok je min. 330 €. Vklad sa realizuje jednorázovo, neskôr nie je možné realizovať ďalšie dodatočné prívklady.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia