Výkup úverov s garanciou nižšieho úroku. Oplatí sa úverová turistika alebo je v tom nejaký háčik?

Výkup úverov s garanciou nižšieho úroku. Oplatí sa úverová turistika alebo je v tom nejaký háčik?

V poslednej dobe sa klienti tuzemských bánk venujú novodobej zábavke – tkz. úverovej turistike. Prenášanie úverov z jednej banky do druhej vyzerá lákavo. Zdarma si presuniete staré úvery do novej banky, ktorá Vám garantuje nižší úrok. Po úspešnom refinancovaní sú všetci spokojní – teda okrem Vašich pôvodných veriteľov, ktorí Vašim rozhodnutím refinancovať prídu o časť plánovaného zisku. Vy môžete (no nemusíte) ušetriť a nový veriteľ zarobí. Oplatí sa refinancovanie, alebo je to len ďalší z trikov šikovných bankárov, ktorí si chcú predovšetkým napchať vlastné vrecká?

Výkup úverov v podaní OTP banky

S akciovou ponukou refinancovania bezúčelových spotrebných úverov prichádza aj OTP banka. Tá túto možnosť ponúka dlhodobo prostredníctvom produktu otp REFINANC Expres. Po novom však banka garantuje zníženie úrokovej sadzby až o 3 %, v prípade, že si nový klient prenesie staré pôžičky do OTP banky.

Akciám svedčia aj marketingovo príťažlivé názvy a treba povedať, že OTP banka nezaháľala a pre akciovú ponuku vymyslela neodolateľný názov: „Výkup úverov“ s hlavným posolstvom „Zbavte sa nevýhodných pôžičiek!“

Podrobnosti

vykup uverov banerDlžníci iných bankových domov, nebankoviek a leasingových spoločností tak môžu v rámci časovo limitovanej akcie ušetriť až 3 % z úroku. Banka za účelom získavania staro-nových dlžníkov zriadila aj nový web www.vykupuverov.sk, na ktorom sa môžu záujemcovia presvedčiť ako môžu „teraz jednoducho a bez poplatku ušetriť aj stovky eur na splátkach, alebo si požičať viac bez navýšenia splátok.“

Garantované zníženie úrokovej sadzby o 3 percentuálne body platí pri refinancovaní bezúčelových spotrebných úveroch. Nie je však automatické, ale nový klient si ho musí najskôr „zaslúžiť“. Banka všetkým klientom ponúka automatické zníženie úrokovej sadzby pôvodného úveru o 1,40 %.

Ďalšie zníženie úroku o 1,40 % možno získať aktívnym využívaním účtu v OTP banke. Pod aktívnym využívaním účtu sa na účely získania vyššie uvedenej zľavy myslí presmerovanie mzdy na bežný účet v OTP banke v min. výške 300 €, zrealizovanie minimálne troch bezhotovostných platieb kartou a jednej platby prostredníctvom trvalého príkazu alebo výzvy na inkaso (mesačne).

Doplnkové zníženie 0,20 % z pôvodného úroku platí pri poistení nového úveru.

Celkom je tak možné s akciou „výkup úverov“ ušetriť na úroku až 3 percentuálne body. Refinancovať sa oplatí nevýhodné pôžičky, s vysokými úrokmi poskytnuté najmä nebankovkami, na ktorých dlžníci preplácajú obrovské peniaze. Aj keď je výška úrokovej sadzby dôležitá, nedá sa len na základe tohto parametru posudzovať výhodnosť ponuky. Dôležitú rolu hrá aj dĺžka splácania – čím dlhšia splatnosť, tým viac úver preplatíte. Ľudia bežne refinancujú 4-6 spotrebákov od rôznych veriteľov, každý s rôznymi úrokmi a inými splatnosťami.

Možno Vám vo „Vašej novej banke“ ochotne ponúknu nižšiu splátku, a vy si budete mädliť ruky, ako dobre ušetríte. Nižšia splátka sa dá na papieri ľahko vyčarovať natiahnutím splatnosti na maximum – nezriedka aj na 5,7 či dokonca na 10 rokov. Splácať spotrebný úver takto dlhý čas je pritom aj pri priaznivých úrokoch hotová finančná samovražda, alebo ak chcete, zbytočné vyhadzovanie peňazí do vzduchu. Nehovoriac o tom, že náklady na splatenie starých pôžičiek tiež niečo stoja (väčšinou zaplatíte 0,5 – 1 % z predčasne splatenej sumy).

Výška splátky nie je najdôležitejšia

Samozrejme refinancovanie sa v mnohých prípadoch oplatí. Základ je sledovať konečnú úsporu, počas celej lehoty splatnosti a nepozerať len na aktuálnu výšku mesačnej splátky. Porovnávanie však často komplikujú nastavenia a parametre rôznych úverových produktov – spotrebákov, kreditných kariet, povolených prečerpaní, nebankových pôžičiek. Oveľa jednoduchšie sa dá spraviť porovnanie, ak plánujete refinancovať len jeden úver. Pri nezmenenej splatnosti stačí porovnať úrokovú úsporu s nákladmi na predčasné splatenie. Jednoduchá matematika…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia