Aj na bežnom účte sa dá zarobiť, pokiaľ si viete správne vybrať

Aj na bežnom účte sa dá zarobiť, pokiaľ si viete správne vybrať

Ak necháme voľné finančné prostriedky len tak ležať na bežnom účte, tak nezbohatneme. To je známy fakt. A nie je to len kvôli poplatkom. Úročenie bežných účtov sa dlhodobo drží na minimálnych hodnotách, ktoré sa blížia k nule a pohybujú sa tak v rádoch niekoľkých stotín percent ročne. Bankám to hrá do karát… Prečo? Vedia, že nezanedbateľný počet klientov drží svoje prostriedky na bežných účtoch a o alternatívu v podobe vkladových produktov sa nezaujímajú. Pre peňažné ústavy to znamená vyšší zisk a to takmer bez práce.

Takmer každé tretie euro je na bežnom účte

Podľa štatistík NBS vklady obyvateľov dosiahli v druhej tretine tohto roka až 25,4 miliardy EUR, čo predstavuje medziročný nárast 4,1%. Z celkového objemu peňazí uložených bankách najväčšiu časť – až 53 % predstavovali úspory na terminovaných vkladoch. Takmer 7,6 miliardy eur (30 %) tvoria finančné prostriedky na bežných účtoch. Otázkou zostáva, prečo tieto úspory, ktorých sa klienti bánk často nedotknú niekoľko mesiacov alebo rokov nechávajú na bežnom účte s takmer nulovým úročením, ak by ich mohli oveľa lepšie zhodnotiť na sporení alebo termínovanom vklade. Odpoveď je jednoduchá – chcú ich mať stále k dispozícii.

rastlina peniazeKam teda uložiť peniaze, ak ich chcete mať neustále po ruke ale zároveň by ste chceli zarobiť viac ako štandardný úrok na bežnom účte vo výške 0,01% ročne?

Alternatívu ponúka menej známa BKS Bank AG, pobočka zahraničnej banky v SR. Táto pôvodom rakúska banka má vo svojom produktovom portfóliu dva typy bežných účtov – základné Klasik Konto a Premium Konto s balíkom služieb. Zostatky na oboch produktoch sú úročené sadzbou vo výške až 0,35% p.a., čo je aktuálne na trhu najlepšie zhodnotenie voľných prostriedkov na bežnom účte. Za vedenie účtu si BKS Bank účtuje prijateľné 3 € mesačne. Ku kontu Premium získate v cene mesačného poplatku založenie, vedenie a zrušenie účtu, prístup k online bankingu, neobmedzený počet tuzemských a cezhraničných platieb v EUR v rámci krajín EHP cez BKS Online Banking, všetky došlé platby, neobmedzený počet trvalých príkazov, inkasných príkazov cez online banking a k tomu aj vedenie a správu BKS Online sporiaceho účtu, kde budú Vaše úspory zhodnotené vyšším úrokom až 1 % p.a. navyše s dennou splatnosťou. Vklady sú na tomto produkte sú denne splatné, s prostriedkami môže klient disponovať kedykoľvek bez sankčných úrokov.

Nepotrebné peniaze dajte preč

Pri sporení každého hneď napadne, že musí každý mesiac časť zo svojich príjmov poslať na sporiaci účet. A to sa mnohým nechce. Banky si to dobre uvedomujú a tak ponúkajú svojim klientom takzvané inteligentné účty – službu automatického posielania dočasne nepotrebných peňazí z bežného účtu na sporiaci, kde sa úročia niekoľko násobne vyšším úrokom. Funguje to tak, že klient si nastaví spodnú a hornú hranicu zostatku na svojom bežnom účte. Akonáhle bude zostatok vyšší ako nastavená horná hranica, prebytok peňazí sa automaticky presunie na sporenie. Akonáhle stav na bežnom účte klesne pod klientom nastavenú spodnú hranicu, peniaze sa automaticky presunú zo sporenia. Pri vyváženom rozpočte môžete týmto spôsobom dosiahnuť úrokové výnosy a peniaze budete mať pritom stále k dispozícii.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia