Aj s kreditnou kartou sa dá šetriť

Aj s kreditnou kartou sa dá šetriť

Šetriť s kreditkou je ľahké, potrebujete si len z množstva kariet na trhu vybrať takú, ktorá vracia isté percento z nákupov.

Najprv minúť, potom zarábať

Háčik je však v tom, že na to, aby ste niečo usporili musíte najskôr „pustiť perie“. Takýto platobný nástroj môže aj pri drobných nákupoch ušetriť pár desiatok eur ročne. Tí, ktorí ho budú používať často a na väčšie nákupy, môžu ušetriť aj niekoľko stoviek.

Žiaľ, bánk ktoré vydávajú kreditné karty vracajúce isté percento z platby späť na účet, spočítate na prstoch jednej ruky. Ktoré sú to?

kreditka rukaSlovenská sporiteľňa láka záujemcov na peňažný bonus za platbu kartou vo výške 0,5-1% z každej platby. Pol percenta z každého nákupu dostanete za platby uskutočnené elektronickými kartami VISA Classic a VISA Gold. Zaujímavejšie odmeňovanie – až 1 % späť z každej platby sa týka Štedrej karty, embosovaných VISA Classic/Gold a VISA Exclusive. Aby to s tými bonusmi nebolo príliš „zárobkové“, Slovenská sporiteľa limituje maximálnu výšku odmeny, ktorú je možné získať za platby kartou sumou 20 € mesačne.

Konkurenčná odpoveď VÚB prišla v podobe kreditky Mastercard World, ktorá ponúka „Money Back“ bonus vo výške 1 % za každý bezhotovostný nákup. Na rozdiel od SLSP, VÚB nelimituje strop pre vyplatenie odmeny v danom mesiaci. Je teda len na Vás, akú sumu sa Vám za mesiac podarí „zarobiť“.

Ešte lepšia odmena, až 2 % z objemu každej internetovej platby sa dá získať vďaka novo zriadenej kreditnej karte v mBank. Lákavá ponuka je však určená len pre nových majiteľov mKreditky, je časovo ohraničená (platí len počas prvých šiestich mesiacoch od aktivácie karty), vzťahuje sa výlučne na platby cez internet a navyše je limitovaná sumou 80 €.

Pri kalkulácii výnosov z kreditnej karty však nezabúdajte na to, že peňažné odmeny sa zdaňujú v zmysle §8 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. Predtým, než začnete ťažko zarobené peniaze utrácať, si zistite, na aké platby sa vzťahuje peňažná odmena. Väčšinou sú vylúčené všetky hotovostné výbery (z bankomatu či na pobočke bánk – tie sú však aj tak v prípade kreditných kariet veľmi nevýhodné), ďalej prevody z úverového účtu, úroky a poplatky, za hazardné hry a stávkovanie rovnako ako aj stornované transakcie.

Banka Názov karty Benefity za platbu kartou Podmienky
SLSP VISA Classic/Gold elektronická 0,5 % z platby Výška odmeny za príslušný kalendárny mesiac je minimálne 0,50 € a maximálne 20,00 €.
SLSP Štedrá karta, VISA Classic/Gold embosovaná a VISA Exclusive 1 % z platby Výška odmeny za príslušný kalendárny mesiac je minimálne 0,50 € a maximálne 20,00 €.
VÚB Mastercard World Peňažný bonus “Money back“ 1% za každý nákup

Zľavnené nákupy

Vytasením kreditky z peňaženky môžete navyše získať zaujímavé zľavy v sieti partnerských obchodov a to vo výške 3-15 %. Povedzme, že spravíte bežný nákup v partnerskej drogérii. Okrem toho, že získate isté percento z platby späť (napr. 1%), ešte dostanete aj zľavu z nákupu, napr. vo výške 2 %. Podobne môžete ušetriť pri nákupoch v lekárni, v supermarketoch alebo pri dopĺňaní šatníka.

Míňať len toľko, koľko skutočne potrebujete. Ani o euro viac.

Podmienkou optimálneho využívania kreditky je však neutrácať viac ako je nutné a nenechať sa zlákať atraktívnymi zľavami a benefitmi.

Navyše, pri splatení dlžnej sumy do konca bezúročného obdobia neplatíte žiadne úroky. Pokiaľ si osvojíte túto zásadu, môžete získať aj úrokové výnosy a to tak, že za nákupy budete platiť kreditkou, zatiaľ čo Vaše peniaze sa budú zhodnocovať na sporiacom účte.

Takže zhrnuté: pokiaľ budete kreditnú kartu používať ako platobný a nie úverový nástroj, využitím odmeňovania, zliav v partnerských obchodoch a úrokových výnosov plynúcich z toho, že istý čas budete používať cudzie zdroje, môžete ušetriť stovky eur ročne. Kreditka tak nemusí byť ďalší zbytočný produkt ktorý Vás „vyciciava“ ale môže byť nástrojom, vďaka ktorému sa môže po drobných sumách nazbierať čiastka, ktorú pocítite na rodinnom rozpočte.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia