Ako dlho trvá vybavenie hypotéky?

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky?

Banky v snahe získať nedočkavých klientov sa predbiehajú v tom, ktorá poskytne hypotekárny úver najrýchlejšie a tak sa v propagačných materiáloch dočítate prísľuby ako vybavenie úveru do 24 hodín, do dvoch pracovných dní a podobne. Aká je však skutočnosť? Koľko trvá vybavenie hypotéky?

Štandardná lehota od podania žiadosti o hypotekárny úver až po jeho schválenie trvá približne päť až sedem pracovných dní, ale môže pretiahnuť aj na dva týždne. Výnimkou sú banky, ktoré ponúkajú expresné posúdenie žiadosti do 48 hodín. Samozrejme, expresné vybavenie zdarma nie je a musíte si zaň priplatiť. Výnimkou je OTP banka, ktorá ponúka otp HYPO úver s expresne rýchlym spracovaním úveru už do 48 hodín bez príplatku.

Čím skôr dodáte potrebné doklady, tým skôr môžete čerpať úver…

casRýchlosť vybavenia žiadosti je závislá aj od toho, ako promptne dodáte požadované doklady.

Medzi základné doklady, ktoré budete musieť spolu so žiadosťou predložiť patria doklad totožnosti, doklad o príjme. Zamestnanci predkladajú potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa na predpísanom tlačive banky. Solventnosť nemusia dokladovať v niektorých prípadoch napríklad členovia lekárskej komory, u ktorých je predpoklad, že ich príjem je nadštandardný. V takomto prípade stačí podpísať čestné prehlásenie o výške príjmu.

Komplikovanejšiu situáciu má pri posudzovaní žiadosti samostatne zárobkovo činná osoba. Podnikateľ musí doložiť príjem prostredníctvom daňového priznania za posledný rok  spolu s prílohami a potvrdenie o podaní daňového priznania. Tu sa čakacia lehota predlžuje lebo záujemca o hypoúver-podnikateľ musí počkať na potvrdenie z daňového úradu.

Doklady k nehnuteľnosti

Okrem preukázania príjmu je potrebné doložiť aj podklady k zakladanej nehnuteľnosti. Ktoré sú to?

1. Znalecký posudok

Nehnuteľnosť si môžete dať ohodnotiť externým znalcom, ale môžete na tento účel využiť aj interného špecialistu banky – v tomto prípade Vás vyjde posudok lacnejšie, no na druhej strane ho nebudete môcť použiť ak si necháte ponuku vypracovať aj v inej banke. Tiež je potrebné počítať niekoľko dní navyše, dokým si na Vás znalec nájde čas. V prípade, že je zakladáte inú nehnuteľnosť, ako kupovanú, budete musieť doložiť aktuálny výpis z listu vlastníctva.

2. Doklady k vlastníctvu nehnuteľnosti – teda list vlastníctva pôvodného a neskôr aj nového majiteľa, návrh na vklad záložného práva v prospech banky.

3. Poistenie predmetnej nehnuteľnosti

Pre získanie hypotekárneho úveru je potrebné uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti proti zničeniu či poškodeniu a poistné plnenie vinkulovať v prospech banky.

4. Doklady preukazujúce účel použitia finančných prostriedkov

Požadované dokumenty sa budú líšiť podľa toho, či nehnuteľnosť idete kupovať, alebo či je účelom výstavba či rekonštrukcia.

Podrobnejšie o dokladoch potrebných k hypotéke ak je účelom kúpa nehnuteľnosti

Ako teda postupovať?

Ideálny postup je taký, ak si najskôr nájdete čas, a dohodnete si stretnutie s hypotekárnym špecialistom, ktorý Vám na schôdzke vysvetlí podmienky poskytnutia úveru, vypočíta, koľko si môžete požičať pri Vašom plate a na ako dlho. V prípade, že spĺňate podmienky pre poskytnutie hypotéky – teda máte požadovanú bonitu a ste bez negatívneho záznamu v úverových registroch, hypotekárny špecialista Vás bude informovať o nasledovnom postupe a o všetkých dokladoch, ktoré budete musieť predložiť. Po skompletizovaní všetkých dokladov bude potrebná ďalšia návšteva banky, na ktorej podáte žiadosť spolu s prílohami. Ak všetko pôjde hladko, informáciu o schválení dostanete v priebehu jedného až dvoch týždňov. Načerpanie úveru po schválení žiadosti netrvá až tak dlho – počítajte s tromi až siedmymi pracovnými dňami.

Ako rýchlo trvá posudzovanie žiadosti o hypotéku?

Názov banky – produktu Ako dlho trvá posudzovanie žiadosti o hypotéku Možnosť expresného vybavenia Poznámka
VÚB banka – Flexihypotéka približne 5 pracovných dní áno, do 48 hodín za príplatok načerpanie peňazí do 2 dní
SLSP – Úver na bývanie 5-7 dní áno, do 24 hodín
OTP banka 48 hodín 48 hodín bez príplatku
ČSOB – Hypotéka 24 hodín možnosť rýchleho čerpania finančných prostriedkov do 2 hodín
Tatra banky -Hypotéka TB 5 -7 dní Úver môžete čerpať už pri návrhu na vklad záložného práva do katastra,pričom môžete využiť aj možnosť bezplatného expresného čerpania do 24 hodín.

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia