Ako na akciové letenky nielen po Európe

Ako na akciové letenky nielen po Európe

S predlžujúcimi sa dňami a stúpajúcou teplotou sa zvyšuje nielen chuť cestovať, ale aj frekvencia leteckých liniek. Nastávajúce mesiace sú tak ideálne na spoznávanie nových krajín.

Vychutnávanie atmosféry cudzích krajín si istotne lepšie užijete, ak sa do vysnívanej destinácie dostanete za lacný peniaz. V tomto článku poradíme, ako si zabezpečiť akciové letenky za zlomok ich štandardnej ceny.

Bezpochyby najlacnejšie letenky dostanete u nízkonákladových spoločností. Bez ohľadu na to, či pocestujete low cost alebo bežnou aerolinkou, pri kúpe leteniek platí pravidlo: čím skôr, tým lacnejšie. Letecké spoločnosti totižto najskôr predávajú najlacnejšie miesta, potom prídu na rad drahšie až do úplného vypredania. Za veľmi nízke ceny sa predáva len približne 10 % miest.

Ak plánujete výlet do európskych metropol ako Londýn, Paríž, Dublin, môžete sa tam prepraviť aj za tak nízku sumu ako 30 €. Nečudo, že takéto akciové letenky sa míňajú rýchlejšie ako teplé rožky v miestnych potravinách. Pokiaľ teda natrafíte na dobrú akciu, neváhajte príliš dlho. Na druhý deň môže byť cena letenky pri tom istom lete podstatne vyššia. Pri low-costových aerolinkách by ste mali začať pátrať po výhodných cenách leteniek minimálne mesiac až dva pred odletom, pri „bežných“ leteckých spoločnostiach sa oplatí začať prieskum trhu o tri až štyri mesiace pred plánovaným odletom. Najviac ušetríte, pokiaľ s vyhľadávaním vhodného letu začnete so štvor až päť mesačným predstihom, kedy sú ceny leteniek najvýhodnejšie. Najdôležitejšie je však odhadnúť ten správny moment, kedy prestať snoriť po akciách a kedy je ten správny čas rezervovať.

Chce to flexibilitu

V prvom rade časovú. Pokiaľ pri online rezervácii nebudete trvať na konkrétnom dátume odletu či príletu, ale necháte si priestor plus mínus niekoľko dní, celkom istotne sa Vám podarí získať let s lepšou cenou. Rozdiel medzi jednotlivými dňami v týždni môže byť aj dvojnásobok ceny.

Najlacnejšie sa lieta v utorok, stredu a sobotu, najdrahšie sú piatky a nedele. Akou sumou zaťaží kúpa letenky Vašu peňaženku záleží aj od toho, či si budete ochotný na let privstať skoro ráno alebo doletieť neskoro v noci. Skoro vstávať a doraziť na miesto určenia neskoro v noci (dávno po check-ine aj tých ústretovejších hotelov) sa ľuďom väčšinou nechce, z toho dôvodu sú nočné alebo skoré ranné lety podstatne lacnejšie.

Berte tiež do úvahy, že každá destinácia má vrchol sezóny – napríklad také prímorské krajiny zažívajú nával cestujúcich od júna do septembra. Pokiaľ ste natoľko flexibilný, že môžete cestovať kedykoľvek, zaplatíte podstatne menej (a nielen za prepravu, ale aj za ubytovanie).

Ušetriť sa dá aj „geografickou flexibilitou“. Existuje nemalá skupina ľudí, ktorí proste chcú len niekam na pár dní „vypadnúť“ pričom nemajú úplne jasno v cieľovej krajine ani v dátume odletu. Väčšinou sa jedná o dovolenkárov a študentov – tí istotne ocenia portál Skypicker.com, ktorý funguje na jednoduchom princípe – lokalizuje Vašu polohu a ponúkne najlacnejšie dostupné letenky do celej Európy. Užívateľ však môže zadať aj presnejšiu destináciu – celú krajinu (napríklad Nemecko) a vyhľadávač nájde najlacnejšie dostupné lety zo Slovenska do Nemecka. Takýmto spôsobom získate spiatočnú letenku za pár eur.

Jasné že online

spredu lietadlo

Letenky kupujte zo zásady online. Možno sa mladšia generácia, ktorá „online cicala aj materské mlieko“ nad touto dobre mienenou radou uškrnie, no pre skôr narodených ktorí radi vybavujú veci osobne to môže byť celkom užitočný tip. Cestovné kancelárie doteraz dobre zarábajú na ľuďoch, ktorí si samostatne nedokážu rezervovať letenku. Pokiaľ máte z rezervácie na vlastnú päsť strach, poproste priateľa, známeho alebo člena rodiny, aby Vám rezerváciu prvý krát ukázal. Na druhý krát ju istotne zvládnete sami. Určite to za pokus stojí – veď online rezerváciou šetríte vlastné peniaze.

Ďalšia možnosť ako ušetriť je spraviť check in v predstihu online. Nečakajte, že ho vybavíte na letisku. Niektoré spoločnosti majú túto službu na letisku spoplatnenú.

Porovnávajte

Pravá poľovačka na akciové letenky začne až vtedy, keď objavíte tie správne vyhľadávače leteniek – na Slovensku je najznámejší Pelikan.sk, z celosvetovo populárnych je to Expedia.com, Kayak.com, alebo Skyscanner.Vďaka týmto agregátorom si môžete porovnať cenové ponuky stoviek leteckých spoločností, s tými najrôznejšími kombináciami, od ktorých Vás delí iba zopár kliknutí. Porovnávače leteniek tak v priebehu niekoľkých sekúnd spravia za Vás náročnú prácu cenového prieskumu, ktorej by ste museli inak venovať niekoľko hodín, tak prečo ich nevyužiť?

Ak sa dá, cestujte naľahko

Tí praví cestovatelia vedia, že brať si na cesty kopu vecí je nezmysel. Miesto toho sa snažia zbaliť úsporne a tak berú len veci, o ktorých vedia, že sa bez nich nezaobídu. Cestovanie naľahko má okrem praktickej stránky (pri častých presunoch z miesta na miesto, kedy sa rýchlejšie zbalíte a nemusíte so sebou vláčiť ťažkú batožinu) aj finančné výhody ktoré sa naplno prejavia pri low cost aerolinkách. Tie si účtujú poplatky doslova za každé kilo batožiny. Bez príplatkov je len príručná batožina, do tej sa však zmestí všetko potrebné, pokiaľ bude Vaša cesta trvať iba niekoľko dní. Samozrejme pri dlhších a/alebo vzdialenejších cestách sa nedá všetko napchať do malého batôžka, no minimálne sa snažte vmestiť do povoleného limitu, ktorý je pri väčšine leteckých spoločností cca 20-25 kg na osobu, v opačnom prípade Vám môžu naúčtovať mastný poplatok za každý kg nadváhy.

Máte ešte nejaké vlastné tipy, ako ušetriť na letenke? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch nižšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia