Ako na PayPal: registrácia a použitie krok za krokom

Ako na PayPal: registrácia a použitie krok za krokom

Slogan: „the World’s most LOVED way to pay and get paid“ „teda najobľúbenejší spôsob ako platiť a byť platený“ ktorý sa spája so značkou Paypal má niečo do seba. Paypal je skutočne najznámejší online platobný systém v zahraničí. Na Slovensku sa však až takou popularitou pochváliť nemôže a to aj napriek tomu, že slovenskému používateľovi ponúka plnohodnotné služby už od roku 2007.

Vysoké poplatky za transakcie internetové obchody odrádzajú od implementácie Paypalu

Ako je možné, že jeho výhody denno denne využívajú milióny používateľov po celom svete a v stredoeurópskych končinách sa nejeden človek so stredným ale aj vysokoškolským vzdelaním zatvári nechápavo, keď naň príde reč? Dôvod treba hľadať u internetových obchodníkov – na tuzemskom trhu ho väčšina veľkých hráčov do ponuky platobných systémov nezaradila.

Argumentov, prečo nerozšíriť ponuku platobných systémov o paypal je viacero – od absencie slovenskej podpory až po vysoké náklady pre obchodníkov. Z každého obchodu si Paypal účtuje fixný poplatok vo výške 35 centov a k tomu 1,9%-3,4 %% z objemu transakcie, čo je asi dostatočná odpoveď na otázku, prečo významní hráči internetového predaja stále túto platobnú možnosť neponúkajú. Slovenský užívateľ tak s najväčšou pravdepodobnosťou pozná PayPal vďaka tomu, že nakupoval v niektorom zo zahraničných eshopov. Pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, ponúkame predstavenie tohto platobného portálu a návod, ako ho používať.

Paypal si môžete predstaviť ako elektronickú peňaženku, ktorá umožňuje bezpečný spôsob platby, ktorý Vás v prípade cezhraničných transakcií vyjde oveľa lacnejšie ako keby ste realizovali bankový prevod. Vďaka nemu môžete posielať peniaze obchodným partnerom do zahraničia ale aj na Slovensku, môžete ním platiť za objednávky z internetových obchodov a samozrejme môžete na tento účet prijímať aj platby za Vami poskytnuté služby alebo odoslaný tovar.

Ako to funguje?

paypal_logoOkrem neodškriepiteľných výhod ako bezpečnosť a rýchlosť transakcie hlavný benefit spočíva v tom, že pri platbách nemusíte opakovane zadávať číslo Vašej karty (či už debetnej alebo kreditnej) a riskovať tak, že Vaša karta bude zneužitá, že sa pomýlite a že peniaze nakoniec prídu niekomu inému alebo že sa platba včas nezrealizuje. Údaje o Vašej platobnej karte, respektíve bankovom účte teda zadávate iba jediný krát – pri samotnej registrácii a pri všetkých nasledovných platbách Vám budú stačiť už len dva údaje – prihlasovací email a heslo k  účtu.

Výhody pre bežného užívateľa nenechajú na seba dlho čakať – pri objednávke tovaru prostredníctvom internetového obchodu získa prevádzkovateľ obchodu informáciu o platbe okamžite (do niekoľkých sekúnd) a tak môže byť objednaný tovar expedovaný oveľa rýchlejšie ako pri klasickom bankovom prevode, kedy musí obchodník najskôr pár dní počkať, dokým sú finančné prostriedky pripísané na účet.

Z rýchlych platieb nemajú radosť len kupujúci – teda tí, čo peniaze posielajú, ale aj prijímatelia platieb. Ak napríklad ako živnostník poskytnete službu do zahraničia a Váš klient zaplatí prostredníctvom paypalu (a je jedno či bude z USA, Austrálie, Ruska alebo Číny…), z emailovej správy: „Payment recieved…teda platba prijatá“ sa môžete tešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Potom sa môžete do svojho účtu prihlásiť, peniaze si vybrať a bez poplatku ich previesť na svoje bankové konto (prevod na slovenský bankový účet trvá 1-2 dni).

Druhou možnosťou je prevod peňazí z paypal účtu na kartu, čo je však spoplatnená služba (poplatok je aktuálne 2 €) a tiež počítajte s tým že prevod bude trvať dva pracovné dni.

 

Hlavná výhoda spočíva pri platbách do krajín mimo EHP

Vďaka tomuto jedinečnému platobnému systému ušetríte čas (bežný bankový prevod do zahraničia mimo krajín európskej únie trvá aj 7 pracovných dní) – a nielen to, predovšetkým môžete ušetriť na drahých poplatkoch, ktoré si banky účtujú za prevod prostriedkov do zahraničia, čo oceníte najmä ak potrebujete zaplatiť menšiu sumu. Viacerí už majú skúsenosť, že niekedy je poplatok za bankový prevod do zahraničia vyšší ako platba samotná.

Raz som potrebovala zaplatiť faktúru na menšiu sumu do Indie. Objednala som si drobnú úpravu kódu v mojom eshope. Programátor z Indie si za svoje služby účtoval 13 € a poplatok za bankový prevod ma vyšiel ešte o niečo viac ako fakturovaná suma. Navyše chudák Anil – tak sa volal môj indický programátor, musel na platbu čakať takmer dva týždne.“ zveruje sa so svojimi problémami so zahraničným medzibankovým prevodom Zuzana, majiteľka eshopu. Anil mi potom poradil, aby som si vytvorila paypal konto s ktorým budem môcť realizovať platby rýchlejšie. A mal pravdu, dnes ho využívam stále, oplatí sa najmä pri úhradách tovaru či služieb do niekoľkých desiatok eur.

Platby cez paypal sú rýchle, pohodlné (miesto zadávania čísla účtu, banky, IBANu SWIFT kódu a variabilného symbolu stačí zadať len email heslo), ale predovšetkým bezplatné – teda pre odosielateľov. Výhoda používania tejto online peňaženky spočíva v transakciách mimo EHP (mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, v rámci ktorého sa Vám môže z bankových poplatkov zatočiť hlava.

Registrácia

 1. Vo Vašom prehliadači zadajte url adresu: https://www.paypal.com (dávajte pozor, aby url adresa bola zabezpečená – aby sa začínala s https://)
 2. V prvom hornom rohu kliknite na tlačidlo „Sign up“ – teda Registrácia
 3. Ukáže sa Vám okno, kde si budete môcť vybrať Vašu krajinu (Your country or region) – vyberte Slovakia. V ďalšom poli dostanete na výber jazyk (Your language) – tu je ponuka o dosť chudobnejšia a obsahuje len anglický jazyk, francúžštinu, čínštinu a španielčinu. Žiaľ, paypal v slovenčine doposiaľ nefunguje. Nižšie si budete mať možnosť vybrať, či chcete osobný účet alebo business účet. V našom príklade si ukážeme ako založiť osobný účet – takže vyberieme prvú možnosť a klikneme na tlačidlo „get started“ – teda začíname. Registrácia je úplne bez poplatkov, nebudete za ňu platiť ani cent.
 4. V nasledovnom kroku je potrebné vyplniť krátky formulár:
 • Email address (emailová adresa) – táto bude slúžiť ako prihlasovacie meno
 • Choose a password (zvoľte heslo) – týmto heslom sa budete prihlasovať do Vášho účtu. Zvoľte dostatočne dlhé heslo, mali by v ňom byť zahrnuté čísla, písmená aj symboly. rozhodne nepoužívajte ako heslo Vašu emailovú adresu alebo meno či dátum narodenia. Malo by sa jednať o také heslo, ktoré by neuhádli ani Vaši najbližší
 • Re-enter password (zopakujte heslo ešte raz)
 • First name – zadajte Vaše krstné meno
 • Last name – zadajte Vaše priezvisko
 • Adress Line 1 – Vaša adresa
 • Address line 2 (optional) – iná adresa (nepovinný údaj)
 • City – Mesto
 • State / Province / Region – kraj
 • Postal code – poštové smerovacie číslo
 • Mobile number – zadajte číslo Vášho mobilného telefónu
 • Link my credit card so I can start shopping right away (recommended) – pridať kreditnú kartu aby ste mohli začať ihneď nakupovať. V prípade, že chcete pridať kartu hneď, tak vyplňte požadované údaje: číslo karty, platnosť karty (mesiac a rok) a CSC kód (ktorý nájdete na zadnej strane Vaše karty)
 • zaškrtnite súhlas s obchodnými podmienkami
 • Agree and Create Account – kliknite na toto tlačidlo, čím súhlasíte s podmienkami a vytvoríte účet

Následne bude paypal účet vytvorený. V prípade, že ste pri vypĺňaní formulára nepridali platobnú kartu, budete mať tak možnosť spraviť kedykoľvek po prihlásení sa do účtu. Po pridaní novej karty Vám bude hlásiť stav neoverená – na to, aby ste ho mohli začať plnohodnotne používať, musí byť karta najskôr overená. To spravíte tak, že kliknete na tlačidlo Overiť alebo Verify card. Následne Vám spoločnosť paypal strhne z účtu menšiu sumu peňazí 1,50 €. Dokým sa táto transakcia prejaví na Vašom bežnom účte, môže to trvať aj 4-5 pracovných dní. Na výpise z Vášho bežného účtu alebo v internet bankingu pri tejto strhnutej sume 1,50 € uvidíte 4 miestny kód ktorý sa nachádza v poli popis transakcie. Opíšte alebo skopírujte tento kód, prihláste sa do paypal účtu a zadajte ho po kliknutí na slovo unverified v hornom menu Vášho účtu.

Potom sa zmení stav Vašej karty z unverified na verified a Paypal môžete začať používať.

Bezpečnosť na prvom mieste

Keďže Paypal je najpoužívanejšia online platobná internetová brána, množstvo podvodníkov sa na nej snaží zarobiť – respektíve na neopatrnosti jej užívateľov. Preto citlivé údaje ako prihlasovacie meno, heslo alebo osobné údaje nikdy neposkytujte nikomu a nevypĺňajte mimo zabezpečenej paypal stránky (teda https://www.paypal.com), pravosť certifikátu Vám potvrdí Váš webový prehliadač. Základné bezpečnostné pravidlá sú rovnaké ako pri nakupovaní prostredníctvom platobných kariet. Ak si chcete byť stopercentne istý bezpečnosťou nákupu, vyskúšajte nasledovný tip: na nákupy prostredníctvom internetu používajte účet, na ktorom budete mať vždy iba toľko prostriedkov, koľko bude postačovať na úhradu objednaného tovaru či služby. Tento bankový účet prepojte s paypalom a môžete začať veselo nakupovať a najmä bez obáv, že niekto Vaše Paypal konto vybieli.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia