Ako rýchle sa dá predať byt či dom? A aká je úspešnosť? Pozrite si štatistiky

Ako rýchle sa dá predať byt či dom? A aká je úspešnosť? Pozrite si štatistiky

Ak chcete predať nehnuteľnosť, istotne Vás budú zaujímať dve otázky: koľko za to zinkasujete a ako dlho to bude trvať (prípadne, aké sú Vaše šance, že sa Vám byt či dom vôbec podarí speňažiť)

Druhá otázka dosť súvisí s tou prvou. V závislosti od predajnej ceny bude závisieť, ako dlho bude trvať, dokým sa Vám nehnuteľnosť podarí predať. Ak by sme vzali do úvahy nehnuteľnosti s vhodne nastavenými cenovými požiadavkami (teda také, ktorých cena nie je ani príliš vysoká, ani príliš nízka), dostaneme bližšiu predstavu o tom, koľko priemerne trvá predaj bytu či domu.

Prieskum, ktorý realizovala Slovenská realitná akadémia ukázal, že priemerný čas potrebný na predaj bytu je 85 dní. Ak plánujete predaj domu, budete potrebovať v priemere 175 dní, dokým nájdete nového majiteľa (a ak ho nechcete predať hlboko pod trhovú cenu). Z prieskumu tiež vyplynulo, že predaj stavebného pozemku trvá až 9,5 mesiaca.

Teraz, keď približne viete, ako dlho potrvá predaj nehnuteľnosti, Vás bude pravdepodobne tiež zaujímať, aké sú šance že sa Vám predaj vôbec podarí uskutočniť.

Odpoveď na otázku poodhalia posledné štatistiky NBS, ktorá vo februári zverejnila komentár nielen k priemerným cenám nehnuteľností na Slovensku, ale aj k úspešnosti ich predaja za posledný kvartál minulého roka.

Nového majiteľa si nájde iba každý siedmy byt

Počas posledných troch mesiacov minulého roka sa podarilo v rámci celého Slovenska predať každý siedmy byt, ktorý bol na predaj (čo je zlepšenie oproti tretiemu kvartálu, kedy to bol zhruba každý ôsmy byt). Lepšia úspešnosť v predaji bola zaznamenaná pri všetkých typov bytov okrem málo obchodovaných päťizbových.

Úspešnosť predaja nehnuteľnosti sa v jednotlivých krajoch podstatne líši

Pokiaľ vlastníte byt v bratislavskom kraji, máte najväčšie šance, že svoju nehnuteľnosť predáte (v BA kraji sa predal každý piaty ponúkaný byt). Naopak, najmenšie šance na úspešný predaj sú v Nitrianskom a Trenčianskom kraji s predajom zhruba každého 14. ponúkaného bytu.

Priemerná cena bytov v poslednom štvrťroku vzrástla dosť výrazne (v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom až o 1,3 %) na 1306 € / m2. Najviac išli na dračku dvoj a trojizbové byty. Oproti predchádzajúcemu obdobiu sa najviac zvýšil predaj jednoizbákov, až o 1,6 % na úroveň 1423 € /m2.

Domy sa predávajú ťažko

domy pod snehomEšte viac sa zapotíte, ak sa budete snažiť o úspešný predaj domu. Z celoslovenského priemeru za posledný kvartál vypláva, že majiteľa zmenil každý 18. dom (kým v 3. kv. to bol každý 17. dom). Asi nikoho neprekvapí, že najúspešnejší bol opäť Bratislavský kraj kde sa predal každý trinásty dom alebo vila. Najmenej žiadané boli domy v Banskobystrickom kraji, kde sa predal len každý 43. dom ktorý bol v ponuke na predaj. V poslednom štvrťroku roka 2014 sa objavilo v ponuke až o 4% viac rodinných domov (v porovnaní s predchádzajúcim obdobím). Zvýšená ponuka sa však neprejavila v poklese cien za rodinné domy, tie zostali v porovnaní s 3. štvrťrokom takmer rovnaké.

Trh s nehnuteľnosťami vo všeobecnosti v závere roka rástol, a to najmä vďaka zvýšenému predaju bytov. Dôvodom boli rekordne nízke úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré motivovali ľudí k tomu, aby si obstarali vlastné bývanie. Priemerné úrokové sadzby hypoték sa v poslednom štvrťroku pohybovali okolo 3 % ročne, pričom v decembri prekonali nový rekord s priemerom 2,74 % p.a.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia