Ako vybaviť peňaženku pred dovolenkou?

Ako vybaviť peňaženku pred dovolenkou?

Dovolenkové dni patria medzi finančne najnáročnejšie z celého roka. Preto je práve dovolenka jedným z top dôvodov, prečo sa rozhodneme sporiť. Kým niektorí to stihnú za pár mesiacov, iní na ňu sporia aj pol roka a finančne najzodpovednejší si začnú šetriť hneď po návrate z tej predošlej.

Lepšie je plánovať vopred odkladaním časti zarobených peňazí bokom ako na poslednú chvíľu financovať pár dní relaxu spotrebný úverom, ktorý budete splácať možno aj na budúcoročnej dovolenke.

Finančné náklady sa však nekončia vyplatením ceny zájazdu cestovnej kancelárii, alebo keď cestujete na vlastnú päsť kúpou letenky a rezerváciou ubytovania. Treba počítať aj s výdavkami priamo na mieste. Pokiaľ nechcete na dovolenke„sušiť zobák“, ale poriadne si vyhodiť z kopýtka, skresajte pár mesiacov pred odchodom nepotrebné výdavky na minimum. Z usporených peňazí si potom môžete užiť dni voľna naplno.

Hotovosť alebo karta?

Pred samotnou dovolenkou vyvstáva otázka, či brať so sebou peniaze v hotovosti alebo či radšej platiť kartou. Ideálny je mix.

Peniaze v hotovosti sa vždy zídu

Vždy je dobré mať pri sebe istú hotovosť v mene danej krajiny. Niektoré reštaurácie, malé stánky s občerstvením nemusia byť vybavené POS terminálom a tak tam s kartou nepochodíte. Dovolenkovú náladu môže pokaziť aj taká drobnosť, ak sa postavíte do radu na zmrzlinu a keď príde na platbu, zistíte, že hotovosť nemáte a kartu neberú…Zase na druhej strane, brať si tisícky eur v hotovosti nemusí byť dobrý nápad. Niektoré obľúbené destinácie zvlášť na čiernom kontinente sú známe vysokým počtom krádeží finančnej hotovosti, cenností a elektroniky. Ani európske mestá nie sú voči vreckárom úplne imúnne. Preto radšej pri sebe majte len menšiu hotovosť, prípadne ju rozložte do dvoch peňaženiek a zvyšok nechajte bezpečne uložený v hotelovom trezore. Koniec koncov bankomaty sú na každom rohu, tak ak by ste potrebovali peniaze v hotovosti, vždy si ich môžete vybrať. Na to Vám dobre poslúži debetná karta. Hotovosť kreditkou nevyberajte, tam sú poplatky podstatne vyššie.

penazenka s dvackouEurozóna: poplatky podobné ako za výber z cudzích bankomatov na Slovensku

V rámci krajín eurozóny za výber hotovosti debetnou kartou zaplatíte vo väčšine prípadov toľko, ako z bankomatu cudzej banky na Slovensku Počítajte so sumou od 1,20-2 €. Výrazne viac si účtuje za výber hotovosti v zahraničí OTP banka (5,50 €). Pri potrebe hotovosti v prvom rade hľadajte bankomaty patriace do rovnakej bankovej skupiny ako je Vaša banka: v takom prípade výrazne ušetríte, prípadne Vám nebude účtovaný žiaden poplatok. V rámci balíka služieb býva spravidla niekoľko výberov hotovosti grátis aj v cudzích bankomatoch, pričom niektoré banky túto možnosť rozširujú aj na zahraničie.

Kreditka a výber hotovosti: zbytočne drahá kombinácia

Pri hotovostných výberoch kreditnou kartou poplatky až také zanedbateľné nie sú. Štandardne sa pohybujú okolo 2-2,5 % z vyberanej sumy, s istým fixným minimom, napríklad 8 €, ktoré zaplatíte bez ohľadu na výšku vyberanej sumy. Napríklad Tatra banka nespoplatňuje výber kreditkou percentuálnou čiastkou, ale pevne stanoveným poplatkom- 15 €.

Spravidla však platí, že vyberať sa oplatí väčšiu hotovosť naraz ako niekoľko krát za sebou menšie sumy. Ušetríte na poplatkoch a vyhnete sa prípadnej bezpečnostnej blokácii platobnej karty zo strany banky.

Platby kartou s opačným garde

Kým pri hotovostných výberoch platí, že nižšie poplatky sa spájajú s debetnými kartami, pri platbe kartou je to naopak. Viac sa oplatí platiť kreditkou, nakoľko takéto transakcie sú vždy zdarma. Len si strážte koniec bezúročného obdobia, aby ste prečerpaný limit nepreplácali na úrokoch.

Na druhej strane, pribúda čoraz viac bánk, ktoré v rámci balíka služieb nespoplatňujú ani platby debetnou kartou – a to nielen doma, ale aj v zahraničí (napr. balík služieb Tatra banky Tatra Personal, ZUNO účet, mKonto…) Aj keď máte účet v banke, ktorá si poplatky za platbu kartou účtuje, takáto transakcia na lopatky určite nikoho nepoloží s priemerom okolo 0,15 € za transakciu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia