Ako vytrieskať zo stavebka maximum: ešte stále je čas na získanie štátnej prémie

Ako vytrieskať zo stavebka maximum: ešte stále je čas na získanie štátnej prémie

Podľa údajov zistených z Európskeho združenia stavebných sporiteľní má zmluvu o stavebnom sporení uzatvorenú približne pätina Slovákov, v susednej Českej republike je to dvojnásobok – až 40 % populácie. V stredoeurópskych končinách tak stavebko stále má pomerne silnú fanúšikovskú základňu. Tisíce ľudí si ho volia ako spôsob našetrenia potrebného množstva peňazí na rekonštrukciu bývania alebo na kúpu nového bytu či rodinného domu. Podaktorí ho využívajú ako konzervatívny spôsob zhodnocovania svojich finančných prostriedkov, napriek tomu, že na dvojpercentnom úročení vkladu veľa nezarobia. Hlavným motívom pre uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení však zostáva možnosť získania štátnej prémie, ktorá sa vypláca každoročne.

Ak ste aj Vy v minulosti uzatvorili s jednou z troch stavebných sporiteľní na Slovensku zmluvu, ešte stále máte pár dní na to, aby ste za rok 2014 získali štátnu prémiu.

Ako na to?

sporiace prasiatkaAby ste zo stavebného sporenia získali maximum, teda štátnu prémiu vo výške 66,39 EUR, musíte do konca roka 2014, (najneskôr 31. decembra) vložiť na účet stavebného sporenia sumu minimálne 780,96 €, teda pokiaľ ste počas uplynulého roka nič nevkladali. Takmer 781 € je možné vložiť jednorázovo, ale je možné aj pravidelné sporenie. Pravidelnosť sporenia nemá vplyv na výšku vyplácanej prémie. V prípade, že ste na účet stavebného sporenia prispeli v tomto roku menej, o prémiu neprídete, ale počítajte s menšou sumou. Výška štátnej prémie sa pre rok 2014 vypočíta ako 8,5 % z ročného vkladu. Naopak, ak ste nasporili viac ako 780,96 €, od štátu dostanete bez ohľadu na objem nasporenej sumy len 66,39 €, čo je maximum pre rok 2014. Prémie sa budú pripisovať na účet až v januári 2015.

Ako zaplatiť stavebné sporenie?

Najpohodlnejším spôsobom je bankový prevod z Vášho osobného účtu na číslo účtu stavebného sporenia. Berte do úvahy, že počas sviatočných dní môže prevod trvať dlhšie ako zvyčajne. Platbu si preto nenechávajte na poslednú chvíľu. Deadline pre pripísanie prostriedkov na účet prijímateľa ešte v tomto roku je zverejnený na webových stránkach Vašej banky. Vo viacerých je možné zadať tuzemský platobný príkaz aj 31.12.2014, spravidla najneskôr do 12:00 hod s tým, že sporiteľňa obdrží peniaze ešte v tomto roku. Riskovať, že štátnu prémiu nedostane len kvôli tomu, že peniaze nebudú pripísané na účet stavebného sporenia v tomto roku, ale až nasledovnom, sa však neoplatí, preto platby posielajte najneskôr 30. decembra v dopoludňajších hodinách.

Ďalšou možnosťou, ako vložiť peniaze na účet stav. sporenia je poštový poukaz. Pripísanie vkladu na účet sporiteľne môže v tomto prípade trvať aj dva celé pracovné dni po dni podania (D+2), aby ste mali istotu, poštový poukaz podajte najneskôr do piatka 26.12.

V hotovosti môžete spraviť vklad v ktorejkoľvek tuzemskej banke. Pozor! Sporiteľne neprijímajú vklady v hotovosti, takže neplaťte žiadnym „finančným sprostredkovateľom“.

 

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia