Ako zmeniť banku?

Ako zmeniť banku?

Myslíte si, že za bežný účet platíte priveľa a láka Vás konkurenčná ponuka účtu za podstatne nižšiu cenu alebo celkom bez poplatkov? Alebo Vás „len“ Vaša banka niečím poriadne naštvala? Zbytočne sa nerozčuľujte, banku môžete zmeniť pomerne jednoducho. Vďaka záväznému postupu bánk pri presune účtu (ktorý vypracovala Slovenská banková asociácia), nemusíte behať od jednej finančnej inštitúcie k druhej, rušiť starý účet, zriaďovať nový, presmerovať trvalé príkazy a inkasá. Zmenu trvalých príkazov a inkás za Vás vybaví nová banka. Ako teda postupovať pri presune účtu?

Vysporiadajte záväzky

V prípade, že chcete svoj pôvodný účet zrušiť, skontrolujte si, či na ňom nemáte nejaké nevysporiadané záväzky. Pôvodná banka musí totižto zrušenie účtu odklepnúť. A súhlas dostanete asi ťažko, pokiaľ ste na účte v mínuse, alebo pokiaľ „dobiehajú“ platby za nákup kartou.

Výber nového bankového konta

zmenaPri výbere novej banky porovnajte parametre účtu so svojím pôvodným kontom. Aj keď si teraz brúsite zuby na bezplatný účet, v konečnom dôsledku môžete zaplatiť viac. Málokedy sa stane, že za žiadnu službu, ktorú využívate, nebudete platiť. Vopred si teda zistite, aké služby sú v cene vyhliadnutého balíka služieb.

Vyplnenie žiadosti o presun účtu

Po zriadení nového účtu vyplníte žiadosť o presun účtu – formulár dostanete priamo na pobočke. Týmto požiadate o presun trvalých príkazov na úhradu, trvalých príkazov na inkaso, súhlasov platiteľa s inkasom a prevodných príkazov z bankového konta v pôvodnej banke na novo zriadený účet. V samotnej žiadosti môžete tiež požiadať aj o zrušenie účtu, to však samozrejme nie je povinné. Niektorí klienti len chcú svoje trvalé príkazy a inkasá presunúť na iný účet, pritom pôvodný sa ponechajú ako tkz. „účet B“, ktorý využívajú len občasne.

Pokiaľ chcete, nová banka môže žiadosť zaslať pôvodnej namiesto Vás. Na to však bude potrebné úradne overiť Váš podpis na žiadosti. Ak sa chcete vyhnúť dodatočným nákladom súvisiacim s overením podpisu u notára alebo na matričnom úrade, budete musieť žiadosť zaniesť do Vašej pôvodnej banky osobne.

Potom už máte takmer po starostiach – nová banka bude priamo komunikovať s pôvodnou, aby a Vašom novom konte nastavila všetko tak ako ste mali doteraz. Celý proces spravidla trvá od dvoch týždňov do jedného mesiaca. V istých prípadoch sa však môže aj predĺžiť. Veď predsa by ste neboli nadšený z toho, ak by bolo inkaso zaplatené dvojmo – z pôvodného aj z nového účtu, alebo ak by sa vôbec nezrealizovalo, kvôli tomu, že presun účtu by sa uskutočnil príliš rýchlo. Služba presunu účtu a jeho zrušenia je vďaka európskej smernici bezplatná pre klientov, ktorí mali v pôvodnej banke účet zriadený dlhšie ako jeden rok. V prípade, že Váš pôvodný účet bol zriadený pred menej ako rokom, budete musieť zaplatiť poplatok za zrušenie podľa platného cenníka banky.

Informáciu o nastavení bankového konta sa dozviete už od novej banky. Presne tak budete vedieť, odkedy nový účet bude fungovať tak, ako pôvodný.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia