Americké hypotéky konkurujú spotrebákom nižšími sadzbami. Viete kde ich získate najvýhodnejšie?

Americké hypotéky konkurujú spotrebákom nižšími sadzbami. Viete kde ich získate najvýhodnejšie?

Americká hypotéka síce sčasti zodpovedá definícii hypotekárneho úveru podľa Zákona o bankách, ale nespĺňa jednu dôležitú charakteristiku hypoték a síce účelovosť. Často tento produkt nájdete v ponuke bankových domov pod rôznymi názvami – bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou, free hypoúver, bezúčelová hypotéka a podobne. Poskytuje sa fyzickým osobám ktoré majú pravidelný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania. V praxi to potom znamená, že si osoba, ktorá má pravidelný príjem a ktorá vlastní nehnuteľnosť, môže vziať úver a získané finančné prostriedky môže použiť na čokoľvek, hoc aj na luxusnú dovolenku. Samozrejme pod podmienkou, že jej nebude prekážať ručenie nehnuteľnosťou. Nie však hocijakou. Väčšina poskytovateľov si však kladie špecifické požiadavky na založenú nehnuteľnosť – takmer vždy sa požaduje, aby sa nehnuteľnosť nachádzala na území Slovenska a aby bola určená na celoročné bývanie, teda je možné ručiť iba bytom alebo rodinným domom.

domcek z penaziAko každý produkt, aj americká hypotéka má svoje plusy a mínusy. Výhoda spočíva predovšetkým v nižších úrokových sadzbách v porovnaní s klasickými bezúčelovými spotrebnými úvermi. Je to z dôvodu, že banke poskytnete kvalitnú záruku formou zriadenia záložného práva na nehnuteľnosť. Ďalším plusom je že peniaze môžete použiť na čokoľvek bez toho aby ste museli dokladovať na čo ste peniaze použili. Vďaka dlhšej lehote splatnosti (až do 20 rokov) a nízkej úrokovej sadzbe je vysoká pravdepodobnosť že aj pri relatívne nízkych mesačných splátkach získate úver na vyššiu sumu. Podobne ako pri klasických hypotékach, aj pri americkej hypotéke si klient môže sám vybrať obdobie fixácie úrokovej sadzby, počas ktorého sa nebude meniť výška úroku a tým pádom ani výška mesačnej splátky. Pri trojročnej a päťročnej fixácii sa dá bežne vybaviť úrok pod 4,5 %. Pre porovnanie priemerný úrok spotrebných úverov splatných v rozmedzí jedného až piatich rokov je na Slovensku podľa posledných analýz Európskej centrálnej banky až 15,56% ročne.

Tienisté stránky

Mínusom je dlhšia doba, ktorú budete potrebovať na vybavenie úveru. Okrem toho treba rátať s viacerými poplatkami, ktoré sú skoro rovnaké ako pri klasickej hypotéke. Najväčšiu položku predstavuje poplatok za poskytnutie úveru, ktorý banky stanovujú ako percento z objemu poskytnutých finančných prostriedkov. Niektorí poskytovatelia si stanovujú aj minimálnu a maximálnu výšku poplatku. Vysokým nákladom je aj poplatok za ocenenie nehnuteľnosti (znalecký posudok) na ktorý si pripravte približne 100 € (za ocenenie bytu) a 300 € za znalecký posudok domu.

V akej výške sa poskytuje

Každá banka si stanovuje úverový limit pre poskytnutie americkej hypotéky, teda sumu od-do. Výška schváleného úveru závisí od viacerých faktorov, predovšetkým od bonity klienta, od jeho schopnosti úver splácať, od hodnoty založenej nehnuteľnosti. Aj tento úver je možné v niektorých prípadoch získať bez nutnosti dokladovania príjmu (napríklad Tatra banka poskytuje možnosť získania americkej hypotéky bez dokladovania príjmu až do 50 % z trhovej hodnoty nehnuteľnosti)

Porovnanie

Poskytovateľ Názov produktu Objem úveru Maximálna výška úveru z hodnoty nehnuteľnosti Doba splatnosti Poplatok za poskytnutie
ČSOB Bezúčelová hypotéka ČSOB od 4500 € 70,00% od 3-30 rokov 0,75 % z objemu úveru, minimálne 150 €, maximálne 1 000 €
mBank mHypotéka od 7000 € 65 % od 2-40 rokov 0,00 €
OTP Banka OTP americká hypotéka od 700 € 80,00% 1 mesiac – 20 rokov 0,75 % , minimálne 200 €
Slovenská sporiteľňa Úver na bývanie od 7000 € 70 % bez dokladovania účelu

100 % s dokladovaním

10-30 rokov 199 € – 999 € záleží od objemu
Tatra banka Americká hypotéka TB od 10 000 € 80,00% 1-20 rokov 0,80%
Unicredit Bank Free hypo úver od 3 300 € 70,00% 1-20 rokov 0,90 %, min. 200 €
Sberbank Spotrebný úver Variant od 3500 € 70,00% do 25 rokov od 165 – 899 € záleží od objemu úveru
VÚB banka Bezúčelová flexihypotéka 6 600 € – 166 000 € 90,00% 1-20 rokov 0,80%, minimálne 200 €, max. 1000 €

 

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia