Angličtina online cez Duolingo: už žiadne výhovorky, vzdelávať sa môžete kedykoľvek a zadarmo

Angličtina online cez Duolingo: už žiadne výhovorky, vzdelávať sa môžete kedykoľvek a zadarmo

Základným predpokladom pre uplatnenie a trhu práce je okrem odbornosti v danom obore a praxe ovládanie informačno-komunikačných technológií a znalosť anglického prípadne niektorého ďalšieho cudzieho jazyka. Inými slovami, bez angličtiny si dnes „neškrtnete“. Zamestnávatelia s medzinárodným zázemím automaticky od uchádzačov očakávajú, že budú vedieť bez problémov komunikovať s centrálou v zahraničí, so zahraničným manažmentom alebo klientelou. Samozrejme, nie vždy sú požiadavky na jazyk také prísne a nie vždy vyžadujú aktívnu znalosť jazyka. Na niektorých pozíciách celkom postačí, ak sa viete dohovoriť, napríklad odpovedať na email, či vybaviť telefonát v angličtine. Čoraz častejšie sa pri ponukách práce objavuje požiadavka aktívnej znalosti anglického, prípadne ďalšieho jazyka.

Ak máte v znalosti angličtiny rezervy, ktoré by ste radi napravili a klasické kurzy Vám príliš „nevoňajú“, máme pre Vás tip: angličtinu sa môžete učiť online.

Online kurzy majú v porovnaní s klasickou výučbou množstvo výhod

V prvom rade, učíte sa vtedy, keď máte čas a keď Vám to vyhovuje. Nemusíte skoro ráno vstávať, aby ste stihli jazykový kurz pred nástupom do práce, ani sa nemusíte cestou z práce naháňať, aby ste prišli do jazykovej školy načas. Po druhé – učíte sa tempom, aké vyhovuje Vám. V jazykovej škole, aj keď Vás zaradia do triedy s príslušnou úrovňou jazyka sa musíte – či chcete alebo nie prispôsobiť ostatným. Na jazykových kurzoch sa šikovnejší a tí, ktorým to lepšie páli trochu nudia a plytvajú svojim časom. Naopak tí, ktorí potrebujú viac času na to, aby informácie vstrebali, môžu štúdium v triede rýchlo vzdať kvôli pocitu, že je to na nich prirýchle. Nehovoriac o tom, že pokiaľ pár hodín vynecháte z dôvodu choroby alebo iných povinností, ťažko sa Vám bude doháňať zameškané. No a pokiaľ sa z akýchkoľvek dôvodov rozhodnete na kurzy nechodiť, prichádzate o peniaze, ktoré ste za celý semester vopred zaplatili…

Začať sa dá hneď, aj keď nemáte peniaze nazvyš

Na nevýhody klasických jazykových kurzov, ktoré neraz odradia od dlhodobého štúdia jazyka môžete zabudnúť pokiaľ sa rozhodnete učiť sa angličtinu online (alebo aj iný jazyk). Dobrá správa je, že začať sa dá okamžite a k tomu aj zadarmo.

Duolingo: bezplatný a zábavný server na výučbu cudzích jazykov

Určite sa oplatí vyskúšať bezplatnú platformu na výučbu jazykov a preklady cudzojazyčných textov Duolingo.com. Kurzy angličtiny sú dostupné v 15 jazykoch (žiaľ, v slovenčine zatiaľ nie sú, ale asi nikto nebude mať problém s českým prekladom). Pokiaľ angličtinu ovládate (alebo sa ju prostredníctvom Duolingo naučíte), môžete sa učiť od základov španielčinu, taliančinu, nemčinu, franzúžštinu, portugalčinu…Výhodou je, že si pri štúdiu druhého cudzieho jazyka precvičujete angličtinu.

duolingo1

Ako to funguje?

Registrovať sa môže každý a zdarma. Po registrácii budete prechádzať jednotlivými lekciami, ktoré sú tematicky zoskupené v skill tree – zoznamu zručností, ktoré sa zameriavajú na získavanie slovnej zásoby a zlepšenie gramatiky. Každá lekcia obsahuje rôzne konverzačné úlohy, učí tiež počúvať a prekladať.

Po ukončení každej lekcie získavate body, za každú zvládnutú lekciu môžete získať maximálne 10 bodov a 3 body za každý život, ktorý Vám v rámci lekcii zostane. V každej lekcii máte 3 životy (v úvodných lekciách plus jeden „bonusový život“), za každú chybu ktorú spravíte, prídete o jeden život. Pokiaľ v rámci jednej lekcie prídete o všetky životy, bude nutné lekciu zopakovať. Podľa počtu získaných bodov je každý študent zaradený do príslušného levelu. Každý kurz obsahuje minimálne 25 levelov. Body sa dajú okrem úspešného absolvovania lekcií získať aj za preklad dokumentov, ktoré sú k dispozícii na stránke. Systém je okrem učenia nových slovíčok a gramatiky zameraný aj na opakovanie – po čase je študent upozornený na to, že by si mal danú zručnosť zopakovať. Výhodou je , že Duolingo je dostupné okrem webu aj prostredníctvom aplikácií pre iPhone a Android. Môžete tak efektívne využívať čas na štúdium cudzích jazykov, keď na niečo čakáte alebo keď cestujete – skrátka kedykoľvek, keď máte chvíľu čas. V nastaveniach Duolingo si tiež môžete zvoliť tempo, ktorým chcete napredovať. Systém Vás potom upozorní na to, koľko bodov by ste mali nazbierať a motivuje Vás tak k dodržaniu vytýčeného cieľa.

Pochybnosti???

Nie ste celkom presvedčený o tom, že by ste sa mohli sami prostredníctvom platformy Duolingo naučiť cudzí jazyk? Viac ako 5 miliónov aktívnych užívateľov by sa nad Vašimi pochybnosťami len uškrnulo – a ďalej by študovalo, aby si mohli pri hľadaní novej práce vylepšiť životopis o lepšiu úroveň angličtiny či hrdé pridanie ďalšieho cudzieho jazyka.

To, že Duolingo skutočne funguje a že je efektívnym nástrojom na zvládnutie cudzieho jazyka dokazuje aj nezávislá štúdia ktorá sa realizovala na dvoch univerzitách v USA – City University of New York a University of South Carolina. Štúdia testovala znalosť španielčiny: vyplynulo, že človek bez akejkoľvek znalosti španielčiny potreboval v priemere 26-49 hodín (v priemere 34 hod.), aby zvládol látku prvého univerzitného semestra španielčiny.

Podľa tejto štúdie, 34 hodín štúdia na Duolingo zodpovedá jednému celému semestru štúdia na univerzite. Keďže jeden univerzitný semestrálny kurz trvá dlhšie ako 34 hodín, Duolingo je efektívnejšie ako univerzitný kurz.

A čo Vy? Začnete študovať cudzí jazyk online? Prípadne už máte skúsenosti s platformou Duolingo? Napíšte Vaše skúsenosti odoslaním komentára nižšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia