Apetít po spotrebných úveroch vlani rástol

Apetít po spotrebných úveroch vlani rástol

Slováci si v minulom roku požičali prostredníctvom spotrebných úverov až 2,22 mld. EUR, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2013 nárast až o 43 %. Nadchádzajúce jarné mesiace sú obdobím, kedy po spotrebných úveroch siahame častejšie ako inokedy. Požičané peniaze investujeme do vylepšenia našich príbytkov, na menšie rekonštrukcie či na nákup spotrebičov a zariadenia. Záujem je ako o nové úvery, tak aj o konsolidáciu starších. Podstatou konsolidácie je zlúčenie viacerých úverov do jedného. A tak namiesto viacerých mesačných splátok sa platí už len jedna. Výhodou je možnosť znížiť náklady na mesačnú splátku, ale aj vďaka nižšej úrokovej sadzbe ušetriť nemalé finančné prostriedky počas celej splatnosti. Klienti, ktorí sa rozhodli pre konsolidáciu svojich pôžičiek majú záujem nielen o vyplatenie starých a menej výhodných úverov, ale aj o získanie peňazí navyše.

Priemerný dospelý Slovák dĺži bankám vyše 5 tisíc eur

peniaze v hotovostiZ údajov Európskej centrálnej banky a prepočtov analytikov z Poštovej banky vyplýva, že dospelý Slovák ku koncu minulého roka bankám dĺžil v priemere 5226 €. Aj keď sa zdá byť táto suma vysoká, Slovensko patrí v rámci EÚ k pomerne šetrným národom. Menej ako Slováci dĺžia bankám v prepočte na hlavu už len obyvatelia deviatich krajín.

Najzadĺženejší sú Luxemburčania, kde výška dlhov na jedného obyvateľa voči bankám predstavuje astronomických 92 000 EUR, čo je sedemnásťnásobne viac ako u nás. V poradí druhými najväčšími dlžníkmi sú Švédi, ktorí v priemere dĺžia polovicu sumy Luxemburčanov. Viac ako 30 000 € má z bánk požičaných priemerný dospelý Holanďan, Cyperčan a obyvateľ Veľkej Británie.

Napriek skutočnosti, že dlhodobo patríme ku krajinám, ktoré nie sú zadĺžené až po uši, a kde sú úspory obyvateľstva stále vyššie ako dlhy, nie je žiaden dôvod na extra oslavnú ódu na národnú šporovlivosť. Dlhy priemerného Slováka voči bankám každoročne rastú prudkým tempom, čo nakoniec dokazujú aj štatistiky z posledného roka.

Častejšie dĺžia peniaze ženy, muži si zase viac požičiavajú

Poštová banka vo svojej tlačovej správe poodhalila zaujímavé údaje: po úvere častejšie siaha nežnejšie pohlavie (55 %) ako muži. Na druhej strane muži „netrocharia“ a žiadajú vyššie sumy – priemerná výška úveru u mužov je 4000 EUR a u žien 3500 EUR. Výrazný rozdiel však bol zaznamenaný vo vekovej skupine do 35 rokov, kde rastie záujem o pôžičky práve medzi mladými mužmi. Vlani tvorili až 65 %.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia