Aprílové štatistiky úverov na bývanie: na konto si pripísali nový rekord

Aprílové štatistiky úverov na bývanie: na konto si pripísali nový rekord

Štvrtý mesiac v roku si však na svoje konto pripísal nie dvojitý, ale „len“ jeden rekord – vo výške priemerných úrokových sadzieb úverov na bývanie, ktoré sa dostali na nové dno – 2,62 % p.a..

Čo sa týka objemu poskytnutých hypoték a iných úverov na bývanie obyvateľstvu, žiaden rekord sa v apríli nekonal.

Banky poskytli v apríli obyvateľom úvery na nehnuteľnosti s fixáciou jeden rok (a s variabilnými sadzbami) vo výške 10,493 mil. EUR (údaj nezahŕňa úvery a medziúvery poskytnuté stavebnými sporiteľňami). Pri fixácii od jedného do piatich rokov vrátane sa podarilo bankám požičať 425,510 mil. eur, pri dohodnutom fixe od piatich do desiatich rokov (vrátane) to bolo 3, 636 mil eur a pri viazanostiach nad 10 rokov len 0,558 mil eur. Dohromady tak banky poskytli obyvateľstvu úvery na bývanie v objeme viac ako 440 mil. eur. V medziročnom porovnaní došlo v apríli k poklesu v objeme poskytnutých úverov na bývanie o viac ako 3 percentá.

Nezanedbateľným číslom k objemu poskytnutých úverov na bývanie prispeli aj stavebné sporiteľne, najmä medziúvermi vo výške 73,417 mil eur. Výška poskytnutých stavebných úverov v apríli dosiahla len 2,327 mil eur.

A čo úroky?

Tých, ktorí plánujú v najbližšej dobe hypotéku alebo iný úver na bývanie však budú celkom určite viac ako suché dáta poskytnutých úverov zaujímať skôr konkrétnejšie detaily ohľadom priemerných úrokových sadzieb. Úvery na bývanie s fixáciou do jedného roka a s variabilnou úrokovou sadzbou sa v priemere poskytovali za 3,18% p.a. Tradične najvýhodnejšie boli fixácie od jedného do piatich rokov s priemerom 2,58 % p.a. (vo viacerých bankách už teraz bez problémov získate úrok aj pod 2 %). Viazanosť od 5 do 10 rokov sa najmenej oplatila – s priemernou sadzbou 6,05 % p.a. No a pri viac ako desaťročnej fixácii bol priemer na trhu 2,03% p.a.

Je veľmi pravdepodobné, že májové štatistiky stlačia aktuálne rekordne nízke úrokové sadzby hypoték ešte viac nadol.

percento kalendarMáj je totižto vrcholom hypotekárnej sezóny a preto je aj konkurencia najostrejšia. Z horúcich ponúk hypotekárnych bánk spomenieme len Prima banku, ktorá v apríli odštartovala hypotéku za 1,80 % pri fixácii na 3 roky pre každého záujemcu, bez ohľadu na bonitu či splnenie iných podmienok. Začiatkom mája zareagovala Unicredit Bank, ktorá znížila úrok pri trojročnej fixácii na 1,49 % p.a. Podmienkou pre jeho získanie je povinné poistenie úveru a založenie konta v tejto banke. Dobrou správou zostáva, že sadzby naďalej platia a v júni znížili úroky aj ďalšie banky.

Napriek tomu, že úrokové sadzby hypoték dlhodobo klesajú, a že spodná hranica úroku sa zastavila na 1,49 % p.a., Slovensko nie je žiadnym európskym „hypotekárnym tigrom“.

Vo Veľkej Británii, kde je z dôvodu veľkosti trhu konkurenčný boj podstatne silnejší ako u nás už najlepšie úroky hypoték oscilujú okolo magickej hranice jedno percento ročne. Záujemcovia o hypotéku v Británii tak môžu pri fixácii na dva roky získať úrok 1,07 %.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia