Astronomické úroky? Zabudnite. Úžerníci majú oveľa mazanejšie spôsoby ako z dlžníkov vyžmýkať maximum

Astronomické úroky? Zabudnite. Úžerníci majú oveľa mazanejšie spôsoby ako z dlžníkov vyžmýkať maximum

Správa ministerstva spravodlivostí o pôsobení úžerníckych nebankových spoločností a enormnom náraste exekučných konaní na Slovensku poukázala na vypuklý problém, ktorí trápi tisícky spotrebiteľov, najmä (no nielen) zo slabších sociálnych vrstiev.

Nevýhodné pôžičky rovnako deštrukčne pôsobia na starých a mladých, na ľudí so základným, ale aj so stredoškolským či dokonca s vysokoškolským vzdelaním. Tí, ktorí majú najmenej, sú tak často vďaka podpisu nevýhodnej zmluvy obratí aj o posledné zvyšky majetku.

Cesta na úplné dno nebýva priamočiara, ale poriadne kľukatá

Dlhový kolotoč sa vo väčšine prípadov rozbieha pomaly a nenápadne prostredníctvom úverov z bánk a etablovaných nebankoviek. Najskôr je všetko v poriadku, dlžník spláca tak ako má, no postupom času začne splátky posielať neskôr, po splatnosti, respektíve prestane splácať úplne. V podstate je jedno, či platobná neschopnosť bola spôsobená vlastným pričinením dlžníka alebo nešťastnou zhodou vonkajších okolností (strata práce, práceneschopnosť…), akonáhle sa v schránke začnú objavovať obálky s výzvou na okamžité splatenie dlhu a na bytovom zvončeku sa striedajú prsty exekútorov, väčšina ľudí siahne po tom zdanlivo najjednoduchšom riešení – pôžičke od spoločnosti operujúcej prinajmenšom v šedej zóne, respektíve priamo od úžerníka. Jednoduché riešenie a niekoľkotýždňový či niekoľkomesačný pokoj od upomienok je draho vykúpený tým, že dlžníka dostane do ešte väčších finančných problémov, ktoré na seba nenechajú tak dlho čakať.

Agresívne obchodné praktiky úverových spoločností sú každým rokom vynaliezavejšie

podanie ruky so zlym nasledkomNa Slovensku je aktuálne uzatvorených niekoľko stotisíc úverových zmlúv, na základe ktorých dosahuje celková odplata za poskytnutie pôžičky až 98 percent ročne. Nekalé, až agresívne obchodné praktiky zo strany pôžičkových spoločností sa pritom „množia“ a „zdokonaľujú“ každým rokom.

Kto by si myslel, že úžerníci zarábajú na vysokých úrokoch, je na omyle. Tí dnes využívajú oveľa mazanejšie spôsoby, ako z dlžníkov vyžmýkať maximum. Na výške úrokov pritom absolútne nezáleží, nehovoriac o tom, že v zmluve sú často úžernícke pôžičky uvedené ako bezúročné…, no veriteľ na nich aj tak kráľovsky zarobí.

Rezort spravodlivosti upozorňuje na tri najčastejšie sa opakujúce praktiky úžerníkov. Ktoré sú to?

Zmluvná odmena

Klasický prípad, ako dlžníka ošklbať aj o „posledné pierka“ je tkz. zmluvná odmena, ktorá môže kľudne dosahovať výšku 60-80 % z požičanej sumy. V zmluve sa nič nehovorí o úrokoch, ktoré sú odplatou za poskytnutie pôžičky a veriteľ vyhlasuje, že úver je bezúročný a bez poplatkov. V skutočnosti však musí spotrebiteľ zaplatiť odplatu formou zmluvnej odmeny, vo výške 60-80 % z požičanej sumy.

Hlavne netransparentne: skryté poplatky

Charakteristickým znakom spoločností, ktoré využívajú nekalé obchodné prakticky je netransparentnosť. Komplikované zmluvy, zmluvy písané drobným písmom, podpisovanie v zle osvetlenej miestnosti a neprehľadné pavučiny poplatkov: to je „biznis model“ v podaní úžerníckych veriteľov. Tí často v zmluve požadujú vrátenie istiny navýšenej o 80-90 %, pričom vo všeobecných obchodných podmienkach sa špecifikuje, že tretina z tejto odplaty sú úroky, ďalšia tretina poplatky a posledná tretina odmena veriteľa za požičanie peňazí. „V skutočnosti ide opätovne o skrývanie skutočnej odplaty do poplatkov a klamanie spotrebiteľa,“ varuje ministerstvo.

Bezúročne?

Treťou najčastejšou nekalou praktikou je navyšovanie skutočne požičanej sumy. Napríklad ak klient požiada o 10 000 € so splatnosťou 3 roky, no veriteľ v zmluve uvedie sumu „bezúročnej“ pôžičky 20 000 €. V skutočnosti však požičia len 10 000 €, no dlžník spláca dvojnásobok. Odplata pre veriteľa, napriek tomu, že v zmluve je uvedená bezúročná pôžička, tvorí až 100% a spotrebiteľ tak prepláca každoročne 33 %.

Takéto a podobné nekalé obchodné praktiky sú často príčinou mnohých nešťastných ľudských osudov. Počet exekúcii stúpa rýchlym tempom – v roku 2013 bolo na súdoch ako neukončených vedených až viac ako 2,88 milióna exekúcii. Priemerný medziročný nárast novozačatých exekučných konaní je viac ako 550 tisíc.

Obrazok: shutterstock.com

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia