Autom do Chorvátska: ktorá trasa je najvýhodnejšia?

Autom do Chorvátska: ktorá trasa je najvýhodnejšia?

Chystáte sa vyraziť do Chorvátska autom? Určite bude cesta pohodlnejšia ako sa „tralágať“ v autobuse plnom dovolenkárov najmä ak je vysoká pravdepodobnosť, že všetci účastníci zájazdu Vám stopercentne nesadnú. V minulom roku sa pre individuálnu cestu k Jadranu rozhodlo takmer 200 000 Slovákov, a „iba“ 100 000 ľudí využilo pri ceste do Chorvátska služby cestovných kancelárií.

Vybrať sa na dovolenku do Chorvátska na vlastnú päsť má veľa výhod – okrem toho, že sa nebude musieť nikomu prispôsobovať, dovolenka Vás vyjde lacnejšie (nemusíte platiť provízie cestovke), ubytovanie si môžete vybrať priamo na mieste a budete presne vedieť do čoho idete. Často sú ponuky v nablískaných katalógoch cestovných kancelárií na míle vzdialené od reality. Na druhej strane si dovolenka na vlastnú päsť vyžaduje trochu viac úsilia a prípravy. Každý, kto sa chystá autom do Chorvátska sa nezaobíde bez plánovania trasy. Ako sa dostať k Jadranu čo najrýchlejšie?

Napriek tomu, že cesta vyzerá celkom jednoducho – ísť zo Slovenska smerom na juh za vôňou mora a píniových lesíkov, možných trás je niekoľko, podľa toho, z ktorej časti Slovenska budete štartovať.

Prvá trasa: Bratislava – Viedeň – Graz – Maribor – Záhreb (cca 442 km, odhadovaná dĺžka cesty: 4 hod.) cesta A2

Táto trasa bola do doby, dokým Slovinsko nezaviedlo predražené diaľničné známky, jednoznačne najobľúbenejšia. Napriek vysokým diaľničným poplatkom v Slovinsku a v Rakúsku patrí táto trasa medzi najpohodlnejšie a najrýchlejšie najmä pre dovolenkárov z Bratislavy a zo západného Slovenska. Ak nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze za krátky 60 km úsek po slovinskej diaľnici (týždenná diaľničná známka v Slovinsku vyjde na 15 € a mesačná na 30 € -platné pre rok 2015), tak máte ešte jednu možnosť – diaľnicu obísť po nespoplatnených cestách okolo mesta Ptuj. Pokiaľ však tento úsek nepoznáte, rozhodne ho neabsolvujte v noci, aby ste nakoniec neskončili v kukuričnom poli tak ako ja minulý rok:) Cesty mimo diaľnice nie sú až tak dobre značené a nakoniec môžete v aute stráviť pekných pár hodín navyše.

 mapa chorvatsko - bratislava - zahreb

Druhá trasa cez Maďarsko:  Bratislava – Szombathely – Lendava – Záhreb (371 km, dĺžka cesty: 5 hod) cesty E65/E71

Ak sa chystáte do Chorvátska cez Maďarsko a ste z Bratislavy alebo západného Slovenska, najrýchlejšie sa dostanete do Chorvátska práve touto trasou.

 do chorvatska cez madarsko mapa

Tretia trasa – cez Budapešť: Košice – Budapešť – Székesfehérvár – Nagykanizsa – Záhreb (599 Km, dĺžka cesty: cca 6 hod 10 minút). cesta M7

Ak vyrážate z Košíc či iných regiónov na východnom Slovensku, najviac sa Vám oplatí trasa cez Budapešť. Miesto toho, aby ste absolvovali úmornú cestu až do Bratislavy, oveľa viac sa oplatí si cestu „strihnúť“ cez Maďarsko. Cesty sú pohodlné a ak vyrazíte v noci, vyhnete sa zápcham na cestách. Rovnako ako v Rakúsku a v Slovinsku, ani v Maďarsku sa nevyhnete kúpe diaľničnej známky. Ak máte v peňaženke forinty, tak si maďarskú diaľničnú známku nekupujte na Slovensku, ale na prvej benzínke za hranicami. 10 dňová Vás vyjde cca o 3 € lacnejšie (2 975 HUF- 9,68 €)

 do chorvatska cez budapest mapa

Koľko zaplatíte za diaľničné známky pre osobné auto v roku 2015?

pre vozidlá do 3,5 t:

Rakúsko

  • 10 dňová známka: 8,70 €
  • 2 mesačná známka: 25,30 €

Slovinsko

  • 7 dňová: 15 €
  • 1 mesiac: 30 €

Maďarsko

  • 10 dní: 9,68 €
  • 1 mesiac: 15,55 €

Okrem diaľničných poplatkov je potrebné počítať aj s mýtom pre osobné autá, ktorému sa v Chorvátsku nevyhnete. Pri vstupe na diaľničný úsek si vyberiete z automatu lístok. Podľa dĺžky trasy potom na najbližšom stanovišti – „cestarine“ zaplatíte. Počítajte s cenou 4,50 -5 € na 100 km.

Rozhodne po diaľnici a nie po okresných cestách

Na mýte sa rozhodne šetriť neoplatí. Chorvátske okresné cesty sú síce malebné, no veľmi zle značené. Radosť z ušetrených niekoľkých desiatok eur sa Vám hneď rozplynie ak budete musieť v aute v letných horúčavách stráviť niekoľko hodín navyše.

Radšej v noci

Ak Vám nerobí problém šoférovať v noci, tak sa určite oplatí vydať na cestu v noci, najmä ak smerujete do južnejších častí Chorvátska (južne od Splitu, napríklad na Makarskú riviéru). Z Bratislavy na Makarsku to je približne 881 km, to znamená že bez zdržaní (bez ktorých sa to v lete s najväčšou pravdepodobnosťou neobíde) budete cestovať minimálne 8-9 hodín. Ak vyrazíte z Bratislavy po pol noci, o takej deviatej ráno už môžete byť v cieli. Nielenže bude cesta rýchlejšia, bez nepríjemných zdržaní v zápchach, ale aj oveľa pohodlnejšia, bez úmornej horúčavy.

Kedy sa vydať na cestu

Ak plánujete stráviť letnú dovolenku v Chorvátsku s malými deťmi, alebo sa chcete vyhnúť zápcham, tak necestujte v sobotu, kedy sa mení väčšina turnusov. Najväčší nával sa dá očakávať koncom júla a čiastočne aj začiatkom augusta, kedy chorvátske cesty zažijú nápor nemeckých dovolenkárov (z dôvodu začínajúcich prázdnin v Bavorsku a Bádensku Württembersku). Oveľa výhodnejšie je vybrať sa na dovolenku koncom augusta či začiatkom Septembra, kedy sa začnú cesty aj pláže postupne vyprázdňovať.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia