Autopožičovňa po slovensky. Koľko stojí prenájom auta?

Autopožičovňa po slovensky. Koľko stojí prenájom auta?

Niekto nechce mať starosti s prevádzkou a servisom vozidla – povedzme si otvorene, existujú aj príjemnejšie činnosti ako vybavovať poistky, prezúvať pneumatiky a robiť servis auta. Ďalší potrebuje auto len občas, povedzme len niekoľko krát do roka. No a iný sa zase rád predvádza každý mesiac s iným vozidlom. Všetci títo ľudia hľadajú riešenie svojho motoristického problému v autopožičovniach. Na koľko dnes vyjde prenájom takej Fabie, Renaultu Clio alebo Audi? Čo za svoje peniaze dostanete, čo s prenajatým autom môžete a čo nemôžete robiť? A je vôbec na Slovensku možné prenajať si auto aj na dlhšiu dobu, napríklad aj na niekoľko mesiacov? A aké sú podmienky prenájmu?

Požičovne áut si na Slovensku našli svoje stále miesto. Biznis a prenájmom áut veľmi dobre funguje vo veľkých mestách – v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Nitre, ale sem – tam sa nájdu nejaké lastovičky aj vo väčších okresných mestách. Pokiaľ si potrebujete štvornohého tátoša požičať na cesty po Slovensku, oplatí sa zvážiť skôr väčšiu autopožičovňu, ktorá má zastúpenia vo viacerých krajských mestách na Slovensku. Tak si budete môcť požičať auto napríklad v Košiciach a vrátite ho napríklad v Bratislave. Štandardnom je dnes možnosť objednania auta z ktoréhokoľvek miesta aj bez návštevy kancelárie, pričom v rámci servisu Vám dovezú auto priamo tam, kde sa aktuálne nachádzate.

Čo dostanete za svoje peniaze?

dama s klucom od autaPrivezenie auta na ktorékoľvek miesto je len jednou z výhod, na ktoré autopožičovne lákajú nových zákazníkov. Samozrejmosťou by malo byť havarijné poistenie na Slovensku a v krajinách EÚ v cene prenájmu. Nechýba ani slovenská diaľničná známka, sezónne pneumatiky a non stop asistenčná služba. Seriózne požičovne áut si dajú záležať na pravidelných servisných prehliadkach, aby predchádzali poruchovosti vozidiel a aby zvýšili bezpečnosť svojich klientov. V prípade, že predsa len dôjde k poruche počas doby nájmu, autopožičovňa musí zabezpečiť náhradné vozidlo minimálne v rovnakej triede ako bolo pôvodné. Preto je dobré, ak pri výbere požičovne zvážite aj veľkosť pobočkovej siete prípadne partnerskú sieť. Nikdy totižto neviete, na akom nešťastnom úseku Vám auto vypovedá službu – čím bližšie bude najbližšie zastúpenie alebo partnerská požičovňa, tým rýchlejšie budete môcť v ceste pokračovať.

Na koľko vyjde prenájom?

Cena prenájmu závisí od vybraného typu vozidla. Tie zvyknú byť zaradené do viacerých tried – najlacnejšia ekonomická, nižšia stredná trieda, stredná trieda, vyššia trieda automobilov, luxusné vozidlá, SUV, dodávky, sedem a viac miestne vozidlá a podobne. Keďže zákazníkom na Slovensku väčšinou veľmi záleží na cene, najžiadanejšie sú vozidlá z ekonomickej triedy – hlavne značky Škoda, pre ich priaznivý pomer ceny a kvality. Napríklad taká Škoda Fabia vyjde na deň od 20-25 €, pričom cena za deň klesá s dlhšou dobu nájmu, pri viac ako týždňovom prenájme cena vozidla klesne na 17 € na deň.

Ak sa rozhodnete pre auto z ekonomickej triedy – napríklad Renault Clio, W Polo, spomínaná Fabia, Opel Corsa … určite sa zmestíte do limitu 22-30 € / deň. Stredná trieda samozrejme vychádza viac, počítajte s takmer dvojnásobnou sumou oproti ekonomickej triede (napríklad Škoda Octavia vyjde na cca 50 € za deň ). No a za luxus si budete musieť priplatiť ešte viac – napríklad 24 hod. prenájom Audi A6 automat stojí niečo cez 100 €. Napriek tomu, že rozdiely v cenníkoch jednotlivých autopožičovní nie sú nijako výrazné, porovnávať sa oplatí. Niekedy natrafíte na akciovú ponuku, vďaka ktorej získate auto výrazne lacnejšie ako je priemer na trhu. Napríklad v rámci akcie víkend zdarma (pri prenájme auta na 5 dní). Autopožičovňa si tak robí reklamu a rozširuje okruh klientov – a keďže zákazníci najlepšie počujú na cenu, nebývajú tieto akcie až také zriedkavé.

Dlhodobý nájom? V plienkach…

Cenníky autopožičovní väčšinou končia pri dobe nájmu dva týždne, potom sa cena dohaduje individuálne. Pokiaľ by ste si chceli prenajať vozidlo na dlhšie ako jeden mesiac, cena sa pohybuje okolo 420 € za mesiac za ekonomickú triedu (napr.Škoda Fabia) až po 690 € za mesiac za Škodu Octaviu.

Pozor na navyšovanie ceny

Žiaľ, aj na Slovensku sa nájdu podnikatelia s autami, ktorí sa pýšia nízkymi cenami a kvalitným zákazníckym servisom, no skutočné ceny a kvalitu servisu okúsite, až keď si auto prenajmete. Zvlášť pozor treba dať na rôzne skryté poplatky, ktoré cenu prenájmu podstatne navýšia. Aby ste neboli prekvapený, že sľubovaná cena je napríklad cez DPH alebo iba s minimálnym poistením. Niektoré autopožičovne si automaticky pri odovzdaní auta pripočítajú niekoľko desiatok eur za vyčistenie auta, doplnenie pohonných hmôt a dokonca sa nájdu aj také, ktoré keď auto odovzdáte o pol hodinu neskôr (nie vlastnou vinou, napr. Vás zdrží kolóna či havária na ceste), zaúčtujú celý ďalší deň. Pred rezerváciou je vhodné vyžiadať si potvrdenie konečnej ceny a zaslanie zmluvných podmienok, ku ktorým sa zákazník spravidla dostane až po uskutočnení objednávky. A potom je prekvapený, keď sa dočíta, že vôbec nemusí dostať to auto, ktoré si objednal, ale môže mu byť poskytnutý akýkoľvek podobný typ auta… Včasným vyžiadaním konečnej cenovej ponuky a zmluvných podmienok tak predídete možným nepríjemným prekvapeniam v podobe doplatkov pri odovzdaní auta. Zaujímať by ste sa mali aj o limit kilometrov – takmer všetky autopožičovne majú nastavený vlastný limit kilometrov za deň – niektoré majú 200 km, iné zase 300 km za deň pri krátkodobom prenájme ktoré sú zahrnuté v základnej cene. Pokiaľ potrebujete auto na dlhšie ceny, je rozumné sa s požičovňou dohodnúť na neobmedzených kilometroch – samozrejme za prirážku.

Podmienky a obmedzenia

Pokiaľ si chce fyzická osoba prenajať auto, nepotrebuje veľa – stačí kópia občianskeho preukazu alebo pasu. Podmienkou býva spravidla vek od 21 rokov a vlastnenie vodičského oprávnenia po istú min. dobu – napr. 12 mesiacov či 24 mesiacov. Požičovne vyžadujú pri platbe v hotovosti okrem ceny prenájmu aj vratnú zálohu, ktorú samozrejme vrátia v prípade vrátenia nepoškodeného auta. Častou chybou zo strany klientov je požičanie auta ďalšej osobe. Pokiaľ plánujete auto využívať dvaja – napríklad manžel a manželka, obe mená musia byť uvedené na nájomnej zmluve. Taktiež ak plánujete opustiť územie SR, skontrolujte zmluvu – väčšinou je potrebné cestu do zahraničia autopožičovni vopred hlásiť. Do niektorých krajín ako je Rumunsko, Albánsko a Srbsko je dokonca vstup s prenajatým vozidlom zakázaný.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia