Autoškola najlepšie priláka účastníkov kurzu akciovou cenou, platbou na splátky, ale aj možnosťou výberu inštruktora

Autoškola najlepšie priláka účastníkov kurzu akciovou cenou, platbou na splátky, ale aj možnosťou výberu inštruktora

Okruh ľudí, ktorí povedia šoférovaniu rázne a definitívne NIE sa každým rokom prudko zužuje. Predsa len, rýchla doba si vyžaduje rýchle presuny a nie vždy sa dá spoliehať na spoje a MHD. Preto si stále viac ľudí uvedomuje potrebu vlastniť vodičský preukaz – a to nielen z dôvodu vyššieho pohodlia, ale aj ako jednu zo základných požiadaviek, ktorá sa vyžaduje pre výkon povolania. A tak nečudo, že množstvo mladých ľudí sa rozhodne absolvovať prípravu v autoškole (ktorá je okrem iného jednou z podmienok vydania vodičského preukazu) čo najskôr, spravidla ešte pred ukončením strednej školy. V laviciach autoškoly sa však čoraz častejšie objavujú aj tí, ktorí sa rozhodnú spraviť si vodičák neskôr. A tak nie je žiadnou výnimkou, ak do lavíc s násťročnými zasadnú staršie dámy alebo páni v strednom veku. Raz darmo, auto poriadne uľahčuje život a všetci to dobre vedia. Preto aj tí, ktorí autoškolu dlho odkladajú – či už zo strachu zo šoférovania alebo z akýchkoľvek iných dôvodov, sa nakoniec rozhodnú pre „praktickejšie riešenie“ a síce vlastniť vodičský preukaz.

Konkurencia drží ceny na uzde

mlady soferV každom väčšom meste funguje niekoľko autoškôl, ktoré bojujú o účastníkov kurzu viacerými zbraňami. A to by sme asi ani neboli na Slovensku, ak by na ľudí najviacej nezaberala cena. Pokiaľ napríklad autoškola A v meste XY ponúka kurz na skupinu „B“ za 325 €, konkurencia si nemôže pýtať o moc viac – inak by jej kurzy zívali prázdnotou, preto sa aj ceny za jednotlivé kurzy príliš nelíšia. Dá sa skôr hovoriť o rozdieloch v rádoch desiatok ako stoviek eur.

Konkurenčný tlak je silný aj v tejto oblasti a tak nečudo, že sa ceny za absolvovanie autoškoly za posledné roky výrazne nezmenili. Bežná cena za klasický kurz skupiny B je tak od 325 – 390 €. O niečo menej zaplatia študenti po predložení študentského preukazu, individuálnu zľavu si možno vyjednať, pokiaľ sa do kurzu prihlási väčšia skupinka – napríklad viacero spolužiakov.

V cene je zahrnuté absolvovanie celého výcviku, vrátane teoretickej a praktickej prípravy, kompletné učebné materiály, vrátane skúšobných testov.

Kým niektoré autoškoly uvádzajú cenu kurzu kompletnú, vrátane všetkých poplatkov a kolkov, iné po jeho absolvovaní z vrecák študentov ťahajú ďalšie peniaze. Často sa dopláca za kurz prvej pomoci (cca 30 €) a tiež treba počítať s poplatkom za skúšku plateným v kolkoch vo výške 33 €.

Najčastejšie využívanou možnosťou, ako prilákať nových klientov do autoškôl je ponúknuť akciovú cenu. Predsa len, lepšie sa predáva akciový kurz „zlacnený“ napríklad zo 420 na 360 € ako iba len so suchopárnou cenou „bez akcie“. A tak sa na webových stránkach autoškôl objavujú rôzne akcie, ktorými sa navzájom vyrovnávajú konkurenčné ceny.

Cena by nemala byť rozhodujúca

Ľudia sa často rozhodujú na základe ceny, najmä ak majú pocit, že všetky kurzy sú na „jedno kopyto“ a výsledný produkt – získanie vodičského preukazu – je ten istý. Aj keď je cena istotne veľmi dôležitým faktorom, nemala by byť rozhodujúca. Inak sa môže stať, že nízkymi cenami trpia služby, ktoré sú považované za samozrejmosť – napríklad také kvalitné klimatizované autá alebo kvalifikovaní a trpezliví inštruktori.

Kľudne môžete risknúť najlacnejší kurz v meste, ale potom by ste sa nemali diviť, ak Vás bude školiť večne namosúrený, podráždený a vrieskajúci inštruktor, ktorý môže slabšie povahy od ďalšieho šoférovania spoľahlivo odradiť…

Náš zákazník, náš pán

Autoškola, ktorá si svoju prácu robí dobre, sa riadi pravidlom: Náš zákazník, náš pán. Rešpektuje zaužívané postupy, no kde sa dá, klientovi vyjde v ústrety – jednak čo sa týka jeho časových možností, ale aj čo sa týka možnosti výberu výcvikového vozidla alebo inštruktora.

Jednou z obľúbených možností, ako autoškoly lákajú nových klientov, je ponuka kurzov na splátky. Absolvovanie autoškoly nie je lacná záležitosť a nie každý si môže dovoliť odľahčiť peňaženku o viac ako tri stovky. Preto viaceré autoškoly sa snažia osloviť aj takýchto klientov možnosťou platby bez navýšenia. Celkovú cenu tak netreba uhradiť jednorázovo, ale v dvoch, troch či dokonca štyroch splátkach.

Ilustračné foto: http://singledadhouse.com

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia