Bankomat dnes oslavuje narodeniny

Bankomat dnes oslavuje narodeniny

Napriek skutočnosti, že objem bezhotovostných transakcií platobnými kartami každým rokom stúpa, netreba sa obávať, že by hotovostné operácie v najbližšej dobe upadli do zabudnutia, skôr naopak.

Z nedávneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra Data Collect pre Unicredit Bank vyplynulo, že Slováci sa nemienia vzdať hotovostných platieb. Podľa vyjadrení UCB počty výberov z bankomatov ako aj objemy hotovostných výberov stále narastajú.

Z prieskumu vyplynulo, že v priemere nosíme v peňaženke v hotovosti 20 €, bankomat vyhľadáme dva krát do mesiaca a pokiaľ by výbery z bankomatov neboli spoplatnené, „dotankovať peňaženky“ by sme chodili minimálne dva krát častejšie.

bankomat sucasnostPrieskum navyše poukázal na netrpezlivosť Slovákov s hľadaním bankomatu – klienti tuzemských bánk sú ochotní do hľadania najbližšieho bankomatu venovať maximálne desať minút.

Raz darmo, spanšteli sme

Zvykli sme si na pomerne hustú sieť bankomatov, najmä vo veľkých mestách sú na každom rohu. Koncom roka 2013 bolo na Slovensku podľa SBA (Slovenskej bankovej asociácie) 2590 bankomatov, pričom ich počet sa každým rokom zvyšuje.

Historické okienko…

Človeka by ani nenapadlo, že je to dnes presne 47 rokov odvtedy, čo bol do praxe uvedený vôbec prvý bankomat na svete. Vyzeral celkom inak ako tie, na ktoré sme dnes zvyknutí – namiesto obrazovky bolo otočné valce, na ktorých sa zobrazovali informácie pre klientov a peniaze boli uložené v obálkach.

Dátum 27. jún 1967 sa navždy zapísal do histórie ako deň „prvého bankomatu“. Sprevádzkovala ho Barclays Bank vo štvrti Enfield, v severnom Londýne. Prvý slávnostný výber hotovosti uskutočnil známy komik a herec Reg Varney.

V bankomatových začiatkoch sa však nepoužívali plastové platobné karty tak ako teraz, ale papierové šeky. Po zadaní PIN-u bankomat vydal hotovosť – ktorou mohli byť výlučne iba 10 librové bankovky, v tom čase jedna desaťlibrovka stačila na to, aby to človek počas víkendu „poriadne roztočil“.

zdroj: Theguardian.com

zdroj: Theguardian.com

Za vynálezcu bankomatu sa považuje John Shepherd-Barron. Ako v prípade mnohých vynálezcov, aj jemu dokonalý nápad skrsol práve v momente relaxu po náročnom dni – keď si užíval kúpeľ.

Muž ktorému sa pripisuje vynález prvého bankomatu si chcel totižto vybrať peniaze na pobočke banky (vtedy iná možnosť nebola), no nestihol prísť na čas – už bolo zatvorené. Neskôr, počas kúpeľa uvažoval o tom, že predsa musí existovať spôsob, ako sa dostať k vlastným peniazom a to nielen v UK, ale kdekoľvek na svete. „Inšpirovala ma predstava automatu na čokoládové tyčinky, len som vymenil čokoládu za peniaze“ priznal v jednom interview pre BBC.

So svojím nápadom sa zdôveril generálnemu riaditeľovi Barcleys. Jeho vynález sa testoval ako prvý, oveľa skôr ako sa patentovali ďalšie zariadenia. No žiaľ, vzhľadom k tomu, že John Shepherd-Barron (pôvodom z Indie) si ho nenechal patentovať, na svojom geniálnom nápade nezarobil ani libru.

Odhaduje sa, že dnes je na svete viac ako 1,7 milióna bankomatov. Výber hotovosti zďaleka nie je ich jedinou funkciou. Prostredníctvom bankomatu môžete dobiť kredit u Vášho mobilného operátora, zistiť si zostatok na účte a dokonca jednoducho požiadať o spotrebný úver či kreditnú kartu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia