Banky sa chystajú na jesennú hypotekárnu žatvu

Banky sa chystajú na jesennú hypotekárnu žatvu

Pokiaľ Vám v najbližších týždňoch končí fixácia úrokovej sadzby hypotéky, alebo uvažujete nad novou hypotékou, teraz je na to mimoriadne vhodné obdobie. Banky chcú po dovolenkovej sezóne získať čo najviac nových hypotekárnych dlžníkov ktorých sa snažia nalákať štandardnými ale aj menej tradičnými lákadlami.

Štandardom už začína byť odpustenie poplatku za poskytnutie úveru, či zľava z úrokovej sadzby, na ktorú klienti najviac „počúvajú“.

Tohtoročné akcie sú však bohaté aj na netypické lákadlá ako napríklad „zľava z úroku na hypotéke navždy“, vybavenie a zaplatenie znaleckého posudku a vkladu záložného práva do katastra, alebo nižší úrok za aktivitu na sociálnych sieťach. Zaujímavé je, že tento rok akcie na hypotéky prebiehali vo viacerých bankách celé leto, ktoré tiež nebolo klasicky „uhorkové“ (medziročný rast úverov na bývanie dosiahol v júli až 12 %). Niektoré banky teda akcie ponechali, iné ich odštartovali koncom augusta. Čo ponúkajú?

VÚB banka

jesenne listieVÚB banka ponúka možnosť získať hypotéku s jednotnou sadzbou od 2,49 % ročne pri trojročnej fixácii. Atraktívny úrok majú možnosť získať bonitní klienti, ktorých mesačný príjem je vyšší ako 1500 € alebo ktorí si na financovanie bývania požičajú viac ako 60 000 €. Podmienkou je, že výška úveru bude maximálne do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. Možnosť aktívne ovplyvniť výšku úrokovej sadzby však majú všetci záujemcovia, nielen tí s nadpriemerným príjmom. Čím viac voliteľných služieb využijete, tým nižšie bude úročenie Vašej hypotéky.

Ako získať zľavu z úroku?

Banka zvýhodní úrok tých klientov, ktorí si pri podpise zmluvy zriadia Flexiúčet na ktorý budú pravidelne poukazovať svoj príjem, tých ktorí sa rozhodnú úver si poistiť a v neposlednom rade zľavu z úroku môžete očakávať aj keď uzatvoríte poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Ak budete voliteľné služby využívať počas celej splatnosti, zľava z úroku Vám bude platiť rovnako dlho.

Aj keď je poistenie úveru, domácnosti či nehnuteľnosti dobrá vec, treba zvážiť, či to stojí za úsporu na úrokoch, nakoľko sa nejedná o lacnú službu – každý mesiac sa tým poriadne navýši mesačná splátka. Na druhej strane pokiaľ ste poistenie plánovali tak či onak uzatvoriť, tak aspoň zabijete dve muchy jednou ranou – získate lepšie úročenie a poistenie a hypotéku uzatvoríte pod jednou strechou.

VÚB banka ponúka svojim klientom celoročný benefit: možnosť bezplatnej mimoriadnej splátky až do 20 % z celkovej výšky Flexihypotéky raz za rok (iné banky ponúkajú túto možnosť iba do 20 % zostatku istiny). Pri každoročnom uhradení mimoriadnej splátky v maximálnej výške tak môže klient úver podstatne skôr splatiť čím ušetrí nemalé finančné prostriedky. Úspora sa môže pohybovať až v tisíckach eur. Aktuálne môžu záujemcovia získať hypotéku so 100 % zľavou z poplatku za poskytnutie.

Tatra banka

Tatra banka si pre klientov pripravila po marketingovej stránke pútavú kampaň: ponúka Hypotéku so zľavou navždy. Kto by nechcel mať zľavu navždy?

Podmienky akcie:

Štandardne sa úrok pri 5 ročnej fixácii pohybuje od 3,55 % ročne. Po započítaní 1% zľavy tak môže úrok klesnúť na 2,55 % ročne. Podmienkou na získanie „zľavy navždy“ je uzatvorenie fixácie na 5 rokov, pri každom ďalšom výročí fixácie ponechať 5-ročnú fixáciu a splácanie úveru načas (bez omeškania počas celej doby splatnosti). Aj TB, podobne ako konkurencia poskytuje 100 % zľavu z poplatku. Na rozdiel od iných bánk však klientom uľahčuje konzultácie – pre tie nemusíte chodiť na pobočku, ale podmienky úveru môžete prediskutovať s hypotekárnym špecialistom online, z pohodlia Vášho domova vďaka videokonzultácii. Na pobočku potom stačí prísť až keď sa rozhodnete podať žiadosť.

SLSP

Najväčšia komerčná banka v tuzemsku vsadila na pohodlnú cestu k získaniu úveru. Po novom vybaví a zaplatí u zmluvných partnerov znalecký posudok a vklad záložného práva do katastra, čím klient šetrí nielen peniaze, ale aj čas. Pri 5-ročnej fixácii ponúka atraktívny úrok od 2,59 % ročne. Naďalej platí akcia Lepšie úroky, v rámci ktorej je možnosť získať 0,7 % zľavu z vypočítaného úroku, ak si na účet vedený v SLSP necháte posielať svoj príjem vo výške aspoň 1,5 násobku príjmu a ak si úver poistíte. Viacerí istotne ocenia možnosť nedokladovať účel použitia finančných prostriedkov, ak jeho výška nepresiahne 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Pri hypotékach poskytnutých nad 70 % hodnoty nehnuteľnosti s výnimkou postupného financovania výstavby stačí zdokladovať 80 % z poskytnutého úveru.

Sberbank

Sberbank v rámci jesennej akcie tiež pristúpila k znižovaniu úrokov na hypotéke. Najnižší úrok, aký môžete momentálne pri trojročnej fixácii v Sberbank získať, je 2,49 % ročne, pri 5ročnom fixe sa pohybuje od 2,99 % p.a.

Prima banka

Jednu z najlepších jesenných ponúk (čo sa týka výšky úroku) má Prima banka – tá pri fixácii na 3 roky garantuje úrokovú sadzbu 2,5 % pre každého, bez ďalších podmienok. V prípade 5 ročnej fixácie ponúka úrokovú sadzbu 3,5 %. Okrem atraktívnych sadzieb, ktoré nie sú určené len pre hŕstku nadštandardne zarábajúcich klientov, ale ktoré má možnosť získať každý, ktorý prejde základným skóringom, banka ponúka možnosť získať 100% zľavu z poplatku za poskytnutie úveru, pri splácaní z Osobného účtu vedeného v Prima Banke.

ČSOB

ČSOB láka na úrok od 2,65 % p.a. pri fixácii na 3 alebo 5 rokov. Podmienkou získania zvýhodneného úroku je aktívne používanie bežného účtu v ČSOB na každodennú správu financií + uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti/domácnosti a tiež samotnej hypotéky pre prípad invalidity, práceneschopnosti, straty zamestnania a smrti.

Aktuálne so 100% zľavou z poplatku za spracovanie úveru.

mBank

Internetová mBank za väčšími bankami nijako nezaostáva a svojou vylepšenou mHypotékou si rozširuje rady klientov na úkor tradičných bánk. Garantuje atraktívny úrok 2,49 % p.a. pri využití 3-ročnej fixácie, je bez poplatku za poskytnutie a bez poplatku za vedenie úverového účtu. Navyše pri poistení mHypotéky je možnosť získať zľavu 0,25% p.a.

Unicredit Bank

Zaujímavú novinku – možnosť znížiť si úrokovú sadzbu za aktivitu na sociálnych sieťach v lete predstavila UCB. Akcia sa skončila posledný augustový deň – najnižšia sadzba hypotéky dosiahla 1,95 % p.a. V nízkych úrokoch však banka pokračuje aj naďalej : pri 3-ročnej fixácii ponúka úrok od 2 % a pri 5-ročnej od 2,20 %. Okrem fixných sadzieb banka ponúka aj variabilný úrok naviazaný na 12M EURIBOR. Novinkou je kombinovaná úroková sadzba s garanciou maxima na 3 roky.

OTP banka

Ponúka úver na bývanie s úrokom od 2,69 % pri trojročnej fixácii. Pri uzatvorení fixácie na 5 rokov sa bude úrok na otp HYPO úvere pohybovať od 2,99 % ročne.
Pri využívaní bežného účtu vedenom v OTP Banke získate zľavu z úroku vo výške 0,4 % p.a.

Aj v tejto banke je hypotéka bez poplatku za poskytnutie.

Oberbank

Nové podmienky úverov na bývanie ohlásila v druhej tretine septembra aj Oberbank. Pri fixe na 2 roky od 2,45% p.a., Fix 3 od 2,45% p.a., Fix 4 od 2,55% p.a. a pri 5-ročnej fixácii od 2,55 % p.a.

Aj keď vyššie uvedené podmienky sú na slovenské pomery viac ako atraktívne, netreba zabúdať, že konkrétna výška sadzby závisí od bonity klienta, účelu a zabezpečenia. Ľahko sa teda môže stať, že schválený úver bude s úrokom ďaleko vyšším od toho propagovaného.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia