Banky ťahajú peniaze z vrecák aktívnych dôchodcov, ktorí sa nechali nalákať na účet pre seniorov

Banky ťahajú peniaze z vrecák aktívnych dôchodcov, ktorí sa nechali nalákať na účet pre seniorov

Takmer každá väčšia banka má v ponuke účet šitý na mieru pre poberateľov dôchodku. Hlavným lákadlom seniorského konta je symbolický, respektíve nulový poplatok za vedenie. A to veľkej časti novopečených dôchodcov stačí na to, aby si ho bez väčšieho rozmýšľania zriadili.

Za málo peňazí sa nedá očakávať veľa muziky

Bezplatné účty pre poberateľov dôchodku majú zdarma zriadenie, vedenie a jednu platobnú kartu. Tým sa krátky zoznam výhod bezplatného účtu končí.

Ak je dôchodca ochotný priplácať si za vedenie účtu symbolické 2-2,50 € mesačne, navyše získa zopár výberov z domácej banky, prístup k internet bankingu, prípadne niekoľko trvalých príkazov a inkás cez elektronické bankovníctvo. Za každý ďalší prevod, či výber v hotovosti nad rámec balíka služieb potom senior platí poplatky podľa sadzobníka danej banky a tie nie sú zrovna najnižšie.

Každý výber či pohyb na účte nad rámec je extra spoplatnený

Aktívnym seniorom, ktorí využívajú internet banking, platia v obchodoch platobnou kartou a sú zvyknutí na používanie bankových aplikácii v smartfóne sa tak účet pre dôchodcov vyslovene neoplatí. K bezplatnému účtu sa nabalia ďalšie poplatky za využívanie služieb nad rámec balíka služieb „vďaka“ ktorým nakoniec bude cena vyššia ako keby ste sa hneď rozhodli pre štandardné konto. Poplatky za vedenie účtu sa môžu ľahko vyšplhať aj na 10 €, čo je výrazne viac ako si banky účtujú za väčšinu klasických bežných účtov.

Tak napríklad čerstvá dôchodkyňa Alena zostala nepríjemne prekvapená, keď za seniorský účet za 1 € doplácala ďalších 11 €. Až neskôr si uvedomila, že v predchádzajúcom mesiaci si „rozšafne“ vyberala menšie sumy z bankomatov iných bánk, s klubom dôchodcov navštívila české Lednice kde si tiež raz vybrala hotovosť z miestneho bankomatu, a niekoľko krát zaplatila kartou za nákup v obchode – bezkontaktnú kartu si zamilovala a platí ňou všade, kde sa dá. Najviac ju však trápi, že prístup k internet bankingu je v jej banke extra spoplatnený sumou 1 € za mesiac. „Elektronické bankovníctvo je dnes samozrejmosťou, malo by byť v cene každého, aj bezplatného účtu“ sťažuje sa vitálna dôchodkyňa. Kedysi ho často využívala a podľa nej jediná výhoda – že poštárka dôchodok prinesie domov nestojí za toľko obmedzení, ktoré sa spájajú s účtami pre dôchodcov.

Dala som na odporúčanie priateľky, ktorá žije usadlejším spôsobom života. Bola chyba, že som sa neinformovala, čo všetko je v cene lacného účtu“ Podobnú chybu robia tisíce ľudí, ktorí prechádzajú z bežného konta pre produktívne obyvateľstvo na seniorské. Často sa domnievajú že za lacný peniaz budú môcť využívať bankové služby v rovnakom rozsahu ako doteraz.

Alena sa nakoniec rozhodla, že si radšej priplatí za bežný účet, kde bude mať predplatených viac bankových služieb – aspoň tri výbery z bankomatu v mesiaci, bezplatné platby kartou u obchodníkov a najmä prístup k službám elektronického bankovníctva.

Aj plnohodnotný účet môže byť zadarmo: stačí trocha aktivity

aktivny seniorKlasické účty sú dostupné aj dôchodcom, ktorí nemajú veľa peňazí na rozhadzovanie.

Poplatky za klasické balíky služieb sa totižto dajú vo viacerých bankách skresať na polovicu alebo na nulu. Podmienky získania zľavy z poplatku za vedenie bežného účtu si banky stanovujú samostatne. 100 % zľavou ich motivujú k tomu, aby si na účet nechali zasielať príjem alebo aby viac platili kartou. Napríklad účet Plus v direct banke ZUNO ktorý mesačne stojí 2,80 € môžete mať zadarmo, ak mesačne zaplatíte kartou aspoň 100 €. OTP banka zase dá balík služieb Base (štandardne 3,29 € mesačne) bezplatne, pri mesačnom obrate aspoň 350 €.

V ČSOB dostanete 50 % zľavu z poplatku (teda účet Pohoda za 3 €/mesačne) ak kreditný obrat na účte dosiahne 400 €, a ak klient 5 x v danom mesiaci zaplatí kartou alebo zrealizuje 3 platby cez IB (trvalé príkazy a inkasá). Pri splnení všetkých troch podmienok banka poskytne 100 % zľavu z balíka služieb, takže klient má účet zadarmo. Možnosť získať 50, respektíve 100 % zľavu ponúka aj Tatra banka k účtu Tatra Personal – viac informácii tu.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia