Bazény nie sú luxus, pokiaľ viete kde sa dá ušetriť bez toho, aby utrpela kvalita

Bazény nie sú luxus, pokiaľ viete kde sa dá ušetriť bez toho, aby utrpela kvalita

Uvažujete nad exteriérovým bazénom? Predstava, že si môžete kedykoľvek a na vlastnom dvore či záhrade schladiť letnými horúčavami rozpálené telo, je neuveriteľne lákavá.

Od príjemnej predstavy až po samotnú realizáciu je však ešte pomerne dlhá cesta. Na výber je totižto množstvo typov, veľkostí a prevedení. Keďže bazén nepatrí medzi najlacnejšie investície, je vhodné si dobre premyslieť, na aké účely a ako často sa bude používať, aby ste peniaze nemíňali neefektívne.

Na šport, relax, alebo pre deti?

Plánujete ho len na „čľapkanie pre deti“ alebo si v ňom budú zlepšovať kondičku dospelí pravidelným plávaním s protiprúdom?

Tiež je potrebné zvážiť rozmery a to nielen z finančných, ale aj z priestorových dôvodov. Využitie exteriérového bazéna sa v závislosti od lokality a počasia od dvoch do piatich mesiacov. Väčšinu roka, pokiaľ nemáte prestrešenie a ohrev vody, tak bude bazén nevyužitý a bude zaberať vzácne miesto v záhrade, ktoré by sa dalo využiť aj iným spôsobom.

Pri rozhodovaní o veľkosti a rozmeroch by ste mali brať do úvahy spôsob jeho hlavného využívania – šport alebo relax.

Samozrejme, že aktívni športovci, ktorí chcú bazén využívať na pravidelný tréning by mali zvoliť väčšie rozmery – dĺžka cca 12 m, prípadne vybaviť protiprúdom pre lepší športový zážitok. Relaxačným „vychutnávačom“ ktorí sa chcú len schladiť ponorením s drinkom v ruke bude celkom stačiť aj 5 m dĺžka.

 

Na čo si trúfne Vaša peňaženka?

Na veľkosť bazéna majú okrem priestorových možností zásadný vplyv aj finančné možnosti investora. Najlacnejšie vychádzajú nadzemné bazény, ktoré však bývajú iba dočasným riešením – skôr či neskôr sa s takýmto „riešením“ budete musieť rozlúčiť, prípadne budete musieť vynaložiť nemalé finančné prostriedky na renováciu. Životnosť takého bazénu je iba niekoľko sezón – nepočítajte s tým, že Vám vydrží o moc dlhšie ako je štandardná záruka – 2 roky.

V neprospech tiež hovorí ich neestetické prevedenie, ktoré svojou nevzhľadnou konštrukciou zaručene pokazí dojem aj z krajších záhrad. Dva veľké mínusy – nízku životnosť a nevkusné prevedenie však kompenzuje niekoľko neodškriepiteľných výhod. Rýchla a nenáročná montáž bez nutnosti väčších stavebných úprav a predovšetkým cenová dostupnosť. Taký 50 000 litrový nadzemný bazén s pevnou konštrukciou sa dá zohnať aj za 500 €, vďaka čomu je dostupný širokým masám.

bazen murovany obkladPokiaľ ste však človek vkusu a ste ochotný si za krajšie prevedenie aj priplatiť, ani by ste nemali zvažovať iné riešenie ako bazén zapustený do zeme. Zapustený bazén je niekoľkonásobne drahší, no dobrou správou je, že ceny sa dlhodobo znižujú. Za posledných 5 rokov aj o 30-40 %.

Na cenu bude mať vplyv aj zvolený materiál telesa bazénu – môžu byť plastové, laminátové, keramické či murované s fóliou.

Pokiaľ nie ste priaznivcom dočasných riešení, a chcete aby Vám bazén dobre slúžil desaťročia, jednoznačnou voľbou sú murované bazény s fóliou, ktoré sa vyznačujú najdlhšou životnosťou. No a ako to už býva, za kvalitu sa platí.

„Drobnosti“ ktoré ušetria poriadnu kôpku peňazí

Každý chce za svoje ťažko zarobené peniaze čo najkvalitnejší a najodolnejší materiál a čo najlepšie odvedenú prácu. Aj keď murovaný bazén nepatrí medzi lacné záležitosti – môže Vás vyjsť podstatne lacnejšie, pokiaľ nechňapnete po riešení na kľúč, ktoré Vám budú firmy veľmi ochotne ponúkať.

Iste, riešenia na kľúč sú pohodlné, nemusíte sa starať o žiadne povolenia, výkop, materiál, vymurovanie…Pokiaľ sa s týmito stavebnými prípravami popasujete samostatne, odmenou Vám bude niekoľko tisíc ušetrených eur.

Mohlo by Vás zaujímať: Kde zohnať terasové dosky z exotických drevín k bazénu za výhodnú cenu?

Ako ušetriť na bazéne?

Základom kvalitného bazénu za priaznivú, nepremrštenú cenu je rozdeliť realizáciu dvom partiám – stavbárom (ktorí sa postarajú o základy a všetky stavebné práce) a bazenárom, ktorí sa postarajú o fóliovanie, montáž, technológie, doplnky a príslušenstvo.

To, že sa týmto spôsobom ušetriť poriadne veľa peňazí, dokazujú skúsenosti päťdesiatničky Evy, ktorá s manželom veľmi túžila po murovanom bazéne, no nemali naň „neobmedzený rozpočet“

„Potom, čo sme si vyžiadali niekoľko cenových ponúk na realizáciu murovaného bazéna, som začala mať pocit, že na Slovensku sú nemecké platy. Bežne si firmy pýtali desať tisíc eur. Neviem kto je ochotný toľko zaplatiť, no my to nie sme.

Našťastie sme narazili na jednu partiu z okolia Nitry, ktorí nám poradili, aby sme si výkop a stavebnú časť spravili sami. Boli síce starosti s vyjednávaním cien materiálu a s nájdením dobrej murárskej partie a bagristu, no oplatilo sa. Nakoniec máme krásny bazén za 55% z ceny, ktorú by sme museli zaplatiť, ak by sme si nechali všetko spraviť od jednej firmy. Ja musím napríklad na 800 € robiť celý mesiac, tak mi úspora niekoľko tisíc eur určite stojí za trochu námahy a vybavovačiek.“

Pokiaľ ste pre bazén definitívne rozhodnutý, mali by ste si čo najskôr dohodnúť stretnutie so špecialistom. V sezóne sa ťažko hľadá voľný termín na realizáciu, najmä ak sa jedná o firmu, ktorá robí kvalitne a za primeranú cenu. Profesionál sa odborným okom pozrie na terén a navrhne optimálne riešenie. Niekedy, aj keď máte vyhliadnuté skvelé miesto pre bazén, odborník môže mať celkom iný názor nielen čo sa týka umiestnenia ale aj samotnej technológie.

Taktiež Vás môže upozorniť na množstvo drobností, ktoré môžu neskôr cenu bazéna poriadne navýšiť – ak napríklad v budúcnosti plánujete zastrešenie, mal by Vás informovať, že prestrešenie Vás môže stáť viac ako samotný bazén, pokiaľ zvolíte atypický tvar. Každopádne skúste osloviť viacero firiem a zaujímajte sa o názory a odporúčania. Každá si bude síce viac menej „presadzovať svoje“ no prezieravý investor si dokáže vybrať to podstatné a na základe informácií z rôznych zdrojov sa aj dobre rozhodnúť.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia