Bezkontaktné karty sa tešia rastúcej popularite

Bezkontaktné karty sa tešia rastúcej popularite

Na pomerne konzervatívnom slovenskom trhu sa bezkontaktné karty tešia narastajúcej popularite.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie bolo ku koncu júna 2013 na Slovensku v obehu 4,71 mil. platobných kariet, z čoho drvivá väčšina až 87 bolo debetných, vydaných k bežným účtom. Z tohto počtu bolo až 1,7 milióna kariet bezkontakných. Zvýšený záujem je jasne vidieť aj v ich častejšom používaní. Len v druhom kvartáli 2013 klienti domácich bánk uskutočnili bezkontaktne až 4,5 mil. transakcií, čo je až 12 krát viac ako pred rokom. Celkový objem týchto transakcií presiahol za druhý kvartál hodnotu 56 miliónov EUR. Zaujímavosťou je, že v sledovanom období klesol počet výberov z bankomatov o 0,9 %

Štatistika kariet za 2. kvartál 2013 (zdroj SBA)

statistika kariet 2 kv

Z bankomatu vyberáme priemerne niečo cez 130 €

Počet bankomatov sa v druhom kvartáli medziročne zvýšil o 103 na aktuálnych 2536. Ako bolo uvedené vyššie, v tomto období klesol počet výberov z bankomatov o necelé percento, no na druhej strane sa objem vyberanej sumy zvýšil o 2,4 % na priemernú hodnotu 130,50 €. Slováci teda vyberajú z bankomatov pomenej, no vyššie sumy. V prípade platobných terminálov bola priemerná suma transakcie 28 €.

Možnosť platiť za tovar a služby bezkontakne nie je na Slovensku žiadnou novinkou – prvé bezkontakné karty sa začali vydávať už v roku 2009, no ich rýchlejšiemu šíreniu bránil malý počet terminálov. Zvýšený záujem bol zaznamenaný až počas posledných dvoch rokov.

Zdá sa, že Slováci radi skúšajú nové veci a uľahčujú si život, kde môžu – aj pri platení kartou. Dokazuje to aj fakt, že Slovensko sa umiestnilo ako prvá krajina v počte vydaných bezkontaktných kariet k objemu všetkých kariet.

Ako to funguje?

Pri bezkontaktných kartách (či už debetných alebo kreditných) sa platba zrealizuje za pár sekúnd – stačí kartou „mávnuť“ pri platobnom termináli, takže odpadá fyzické spojenie karty a terminálu a pri platách do 20 € nie je potrebné zadávať PIN kód. Výhodou je teda pohodlnosť a úspora času. Efektivita sa prejaví najmä pri menších nákupoch. Samozrejmosťou je, že za bezhotovostnú platbu si banky neúčtujú žiaden poplatok. Miesto hľadania drobných mincí v peňaženke môžete zaplatiť rýchlejšie a pohodlnejšie. Napríklad za malý nákup vo výške 3,50 by ste zaplatili dvomi dvojeurovými mincami – predavačka by Vám musela vrátiť ešte 50 centov. Pri použití bezkontaktnej karty v supermarkete kartu priložíte k terminálu, počkáte si na jedno pípnutie a môžete odísť. V Českej republike si Česká spořitelna šikovne zaregistrovala slogan: „Píp… a máte nakoupeno“.

Len do 20 €…

Použitie bezkontaktnej karty je obmedzené na nákupy do 20 €. Samozrejme, môžete zaplatiť aj väčší nákup, ale bude potrebné zadať PIN kód. Obmedzený je tiež maximálny počet transakcií, ktoré môžete zadať bez PIN kódu – maximálne 3 po sebe, ktorých maximálna hodnota nesmie presiahnuť 60 €. Toto opatrenie bolo zavedené do praxe z bezpečnostných dôvodov. V prípade odcudzenia alebo straty tak môžete prísť maximálne o 60 €.

Tuzemské banky a kartové asociácie budú aj v tomto roku pokračovať v zavádzaní a propagácii moderného spôsobu platby bez kontaktu. Sľubujú si od toho výrazné obmedzenie hotovostných operácií. Ich cieľom je tak čo najviacej nahradiť hotovostné transakcie do 20 €.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia