Bežný účet bez poplatkov: v ktorej banke ho získate?

Bežný účet bez poplatkov: v ktorej banke ho získate?

Skúsili ste si niekedy spočítať, koľko ročne miniete len na bankových poplatkoch? Väčšina ľudí nad drobnými výdavkami do 5 EUR mesačne len mávne rukou. Ak by ste si ich však prepočítali za obdobie jedného roka, suma zďaleka nebude až taká zanedbateľná. Na bankových poplatkoch môžete ročne jednoducho ušetriť 50-60 EUR ročne. Stačí jednoducho prejsť z existujúcej banky do konkurencie, ktorá ponúka bežný účet bez poplatkov, alebo aspoň výrazne lacnejšie.

Realita je taká, že väčšina tuzemských bankových domov si účtuje poplatky za vedenie bežného účtu – tie sa najčastejšie pohybujú od pár desiatok centov (najmä za zvýhodnené študentské účty či účty pre seniorov), až po tie najdrahšie ktoré mesačne stoja okolo osem až deväť eur. Súčasťou týchto mesačných poplatkov je okrem vedenia bežného účtu v domácej mene aj množstvo ďalších služieb, ktoré sú v rámci balíka služieb bez poplatkov – ako napríklad určitý počet výberov hotovosti z bankomatov, bezhotovostných platieb u obchodníkov, trvalých príkazov a inkás. Ak však patríte k tým, ktorí svoj účet ovládajú cez internet, nechodíte zadávať platobné príkazy na pobočku a nepožadujete zasielanie papierových výpisov, môžete na bankových poplatkoch výrazne ušetriť. Účty zdarma sa totižto oplatia iba osobám, ktoré majú pozitívny vzťah k bezhotovostným platbám a k elektronickému bankovníctvu.

Účet zadarmo ponúka na Slovensku niekoľko bánk. Ktoré sú to?

Ako prvá na Slovensku poskytla bežný účet zadarmo mBank. mKonto je úplne bez poplatkov – zdarma zriadenie, vedenie a zrušenie účtu a k tomu ešte aj pár služieb navyše. Napríklad bez poplatku k účtu získate jednu bezkontaktnú platobnú kartu VISA, jeden výber v každom mesiaci z ľubovoľného bankomatu na Slovensku alebo v zahraničí, prístup k internet bankingu, všetky odchádzajúce a prichádzajúce platobné príkazy zadané cez internet banking (platí pre tuzemské platby a zahraničné platby do krajín Európskej únie), zriadenie, vykonávanie, zmenu a zrušenie trvalých platieb a inkás prostredníctvom online bankingu, email notifikáciu o zrealizovaných transakciách každý deň a jeden súhrnný elektronický výpis zasielaný raz mesačne.

Bankovými službami bez zbytočných poplatkov sa pýši direct banka ZUNO

ucet zdarmaZUNO účet – ako inak získate úplne zadarmo. ZUNO poskytuje za 0 € mesačne všetky najdôležitejšie a najviac využívané bankové služby, pod ktoré spadá vedenie účtu v eurách, embosovanú debetnú kartu VISA, prístup do jednoduchého a intuitívneho online bankingu, prvý výber v mesiaci z bankomatu Tatra banky, prichádzajúce a odchádzajúce domáce a zahraničné SEPA platby, trvalé platby a inkasá, všetky platby VISA kartou na Slovensku a v zahraničí, sms notifikácie a k tomu bezplatné zriadenie 10 sporiacich účtov a 50 vkladov na ktorých sa Vaše finančné prostriedky zhodnocujú oveľa lepším úrokom ako na bežnom účte. ÚČET za 0 € sa podobne ako pred rokom dostal aj v tomto ročníku Zlatej mince 2013 medzi najlepšie produkty v kategórii bankové účty. Tentoraz bol odmenený striebrom. Tento produkt je dôkazom, že aj bezplatná banková služba môže dobre poslúžiť a byť kvalitná.

Na účet bez poplatkov sa snaží nalákať nových klientov aj Fio banka – okrem založenia a vedenia účtu za nulový mesačný poplatok získate navyše aj internetbanking, smartbanking, domáce bankové prevody medzi Slovenskou a Českou republikou, trvalé príkazy a inkasá, elektronické transakcie na účet, vklady v hotovosti ale aj výbery hotovosti nad 50 € bez poplatku.

Účty bez poplatku však môžete po splnení istých podmienok získať aj v ostatných bankách. Bezplatné vedenie účtu (alebo presnejšie vrátenie mesačného poplatku) je podmienené aktívnym využívaním účtu (napríklad pri presmerovaní mzdy na účet v danej banke alebo častými bezhotovostnými platbami platobnou kartou), prípadne využívaním iných produktov banky. Často sú tiež klienti motivovaní dodržiavaním istých priemerných zostatkov na bežnom účte prípade na sporiacich produktoch.

Za akých podmienok môžete získať účet zadarmo?

Názov banky / účtu / balíka služieb Podmienky pre získanie 100 % zľavy z poplatku Bežný mesačný poplatok
ČSOB Pohoda

kreditný obrat na účte v danom mesiaci min. 400 € + mesačne zrealizovať 1 trvalý príkaz a jedno inkaso + priemerný mesačný zostatok min. 300 €

alebo

ak úspory v ČSOB dosiahnu objem minimálne 10000 €

5,00 €
Slovenská sporiteľňa (SLSP) – Osobný účet ak kartou uskutočníte nákupy v hodnote vyššej ako 1000 €alebo

ak súčet zostatkov na bežných účtoch, termínovaných vkladoch, vkladných knižkách alebo sporiacich účtoch dosiahne minimálne 10 000 €.

4,90 €
Prima banka – Osobný účet ak objem bezhotovostných transakcií kartou je min. 780 € / mesačnealebo

ak Váš priemerný denný kreditný zostatok bude vo výške minimálne 10 000 €

3,90 €
Tatra banka – Tatra Personal priemerný denný zostatok Vašich vkladov a investícií v TB a jej dcérskych spoločnostiach je minimálne 10 000 € 5,00 €

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia