Bibione: varianta dovolenky, keď potrebujete šetriť

Bibione: varianta dovolenky, keď potrebujete šetriť

Taliansko je druhou voľbou slovenských turistov hneď po Chorvátsku. Tisíce dovolenkárov, ktorí sa chystajú stráviť letnú dovolenku v Taliansku, nakoniec zvolia časovo aj finančne najúspornejšiu variantu – sever talianskeho pobrežia, na ktorom sa nachádza letovisko Bibione, ktoré je od 90-tych rokov mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, a to z viacerých dôvodov, nielen kvôli pohodlnej vzdialenosti len 600 km od Bratislavy.

Preverená prázdninová destinácia pre rodiny s malými deťmi, ktorá Vás finančne nezruinuje

Skoro ráno naštartujte svojho plechového tátoša a napoludnie si môžete vychutnávať kulinárske špeciality na severe Jadranského mora. Bibione je okrem dobrej dostupnosti a vybudovanej infraštruktúre vychvaľované mamičkami malých detí, ktoré dobre vedia, čo je pre ich ratolesti najlepšie.

zena vstupuje do moraCca päť a polhodinovú cestu z hlavného mesta bez väčších problémov vydržia aj neposednejšie deťúrence, na jemnom piesku pláže Bibione nehrozia žiadne úrazy a nepríjemné rezné rany no a v neposlednom rade mierne zvažujúce sa more je pre drobcov ako stvorené.

Deti navyše ocenia miestne zábavné a aqua parky. Za zmienku stojí pulzujúci život na promenáde plnej reštaurácií, kaviarní, barov, cukrární a obchodov

V prospech tohto neďalekého letoviska hrá aj cenová dostupnosť, ktorá neraz rozhoduje o výbere konkrétnej destinácie.

Slnečníky a lehátka? Bez problémov, ale plážový servis je za poplatok

Bibione ponúka návštevníkom až 8 km dlhú pláž s jemným pieskom, ktorá je sčasti obklopená voňavými borovicovými a píniovými hájmi. Pokiaľ by ste sa chceli počas dňa schladiť v prirodzenom tieni borovicových lesíkov, budete si musieť poriadne zašľapať. Pláž s priemernou šírkou 300 metrov totižto ponúka milosrdný tieň iba pod slnečníkmi, ktorých sú tam tisíce. V podstate všade, kam okom dovidíte. Nič však nie je zadarmo a tak si za pohodlné ležanie v tieni budete musieť priplatiť. Viaceré hotely a apartmány majú plážový servis zahrnutý v cene pobytu.

plaz v bibionePokiaľ si rezervujete ubytovanie, ktoré nemá v cene plážový servis, ušetríte tým spôsobom, že si lehátka rezervujete na celý pobyt (vyjde to lacnejšie, ako keby ste si ich kupovali každý deň, samozrejme iba v tom prípade, že mienite celú dovolenku stráviť lenivým vylihovaním na pláži). K dispozícii je aj neplatená verejná pláž, ktorá je však „strategicky“ umiestnená v okrajových častiach letoviska. Zadarmo (na vlastnej deke) sa však dá ležať aj na pomerne širokej časti úseku medzi morom a prvou radou slnečníkov na súkromnej pláži.

Niektorí dovolenkári, ktorí musia v ruke obracať každé euro šetria aj tak, že si so sebou z domu vezmú vlastný slnečník a lehátka, no potom sklamaní ležia za poslednými radami platených slnečníkov, čo je od mora veľmi ďaleko.

Pestrá škála ubytovania vhodná pre každé vrecko

Kapitola sama o sebe je ubytovanie v Bibione, ktoré poskytuje tisícky ubytovacích kapacít, z ktorých si vyberie každý – dovolenkár, pre ktorého je prioritou čo najnižšia cena, ale aj náročný zákazník ktorý je zvyknutý na pobyt v štvorhviezdičkových hoteloch. Centrálna časť – so vzdialenosťou cca 600 metrov od pláže by sa dala nazvať aj bývaním uprostred zábavy. Pokiaľ si potrpíte na kľud, do Bibione radšej ani necestujte – miestna pláž nie je žiadnou oázou pokoja, už len z toho dôvodu, že ticho na nej zažijete iba počas nepriaznivého počasia. Ak si však chcete aspoň v noci oddýchnuť od bujarých dovolenkárov, určite hľadajte ubytovanie v časti Lido del Sole. Čo sa týka typu ubytovacích zariadení, u slovenských dovolenkárov sú jednoznačnou voľbou číslo jedna apartmánové domy – jednak vďaka tomu, že vychádzajú finančne najvýhodnejšie a samozrejme aj kvôli ich praktickej stránke. Rodina je ubytovaná v jednom byte/apartmáne, kde je k dispozícii vlastná kúpeľňa a kuchyňa, takže dovolenkári nie sú odsúdení len na hotelovú kuchyňu a miestne reštaurácie – šetrné rodiny sa tak môžu lacnejšie prestravovať. Cena sa pohybuje v závislosti od lokality, vzdialenosti od mora, vybavenosti. Základne vybavený apartmán pre štyri osoby počas najvychytenejšej sezóny júl/august tak 550 € až 630 € (v cene je aj klimatizácia, parkovanie a bazén). Prepočítané na osobu a noc je to cca 20 – 23 €. Treba však počítať s tým, že väčšina ubytovaní bude o niečo drahšia a vyjde cca 30-35 € na osobu a na noc.

Čoraz žiadanejšie sú vilové komplexy s bazénmi a ďalším zázemím, veľkej popularite sa tešia aj penzióny a vidiecke domy, kde sú okrem ubytovania zabezpečené aj raňajky.

Vo vyšších cenových hladinách sa pohybuje ubytovanie v hoteloch. Taký trojhviezdičkový hotel pre 4 osoby v dvoch spálňach s raňajkami vyjde minimálne na 1600 – 2000 € v hlavnej sezóne.

Ako nepreplatiť ubytovanie?

Ubytovanie si môžete rezervovať prostredníctvom cestovnej kancelárie, no ak ho nechcete zbytočne preplácať, využite jeden z online rezervačných systémov. Jednak budete mať k dispozícii množstvo fotografií zariadenia, ale aj hodnotenia a recenzie bývalých návštevníkov, ktoré Vám pomôžu nájsť to, čo hľadáte. Na tento účel môžete použiť tripadvisor.com hotels.com, booking.com, prípadne môžete si nájsť ubytovanie cez miestny web http://www.bibione.it/eng/private-apartments/

Pokiaľ stihnete dovolenku v Bibione naplánovať v dostatočnom predstihu, kedy je ešte k dispozícii dostatok cenovo dostupných apartmánov, tak takéto vyhodenie si z kopýtka nemusí zruinovať Váš rodinný rozpočet na dlhé mesiace, aj vďaka tomu, že doprava na sever Talianska nestojí veľa a ceny potravín sú len o niečo drahšie ako u nás. Celkovo tak môžete v Bibione alebo v jeho okolí prežiť vcelku pohodovú dovolenku za lacný peniaz.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia