Bitcoin mánia pokračuje

Bitcoin mánia pokračuje

V poslednej dobe sa veľa diskutuje o bitcoine. Napriek tomu, že sa tento pojem dostáva stále viac do povedomia, stále existuje množstvo ľudí, ktorí ani netušia, že vôbec nejaké bitcoiny existujú. Ak by ste však takémuto neznalému človeku povedali, že ak by pred rokom investoval takých 1000 € na nákup bitcoinov a dnes by ich predal, mohol by si za získané peniaze kúpiť byt v centre Bratislavy, to by sa razom rozžiarili očká v ktorých by bol vidieť úprimný záujem dozvedieť sa o tejto „novej mene“ ako sa o nej často hovorí, čo najviac. Ako by sa dala stručne charakterizovať? Bitcoin je digitálna mena, ktorá nie je nová, ale ktorá bola zavedená v roku 2009. Dodnes sa špekuluje či jej autorom je len jeden človek (ktorý vystupuje pod prezývkou Satoshi Nakamoto a ktorý kvôli povahe projektu nikdy nezverejnil svoje meno) alebo viacero autorov, nakoľko systém, na ktorom je to celé postavené je dosť zložitý a komplikovaný na to, aby to bola len „one man show“. Bez ohľadu na to, kto bol autorom tohto open source programu, bitcoinový systém si získal popularitu desiatok tisícov ľudí po celom svete.

Ako to funguje?

BTCBitcoin (BTC) je virtuálna (internetová) open source mena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom decentralizovanej P2P siete. Umožňuje posielať online platby od jedného používateľa k druhému bez zapojenia banky (a s tým súvisiacich bankových poplatkov), hoci aj obchodnému partnerovi na druhom konci sveta. Charakteristickým znakom je úplná decentralizácia, ktorá bola navrhnutá tak, aby ju nikto – vlády, záujmové skupiny a ani samotní autori či autor nemohli nijakým spôsobom ovplyvňovať, kontrolovať prostredníctvom nej peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. Neexistencia centrálnej autority zabraňuje manipulácii s hodnotou tejto meny. Celkové množstvo peňazí v obehu je vopred dané a ich ďalšie uvoľňovanie sa riadi matematickými zákonmi. Z tohto dôvodu nie je možné vyvolať infláciu vytvorením väčšieho množstva BTC.

Na vykonávanie jednotlivých transakcií sa využíva databáza naprieč body peer to peer siete. V rámci systému prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady.

S bitcoinami môžete narábať iba za predpokladu, že si do počítača nainštaluje príslušný program. Výber programu na obsluhu BTC bude záležať od toho, čo chcete s touto virtuálnou menou naďalej robiť – či sa chcete len naučiť, ako to funguje alebo si chcete len niečo kúpiť, prípadne či chcete investovať. Na to, aby ste mohli začať realizovať transakcie, musíte mať adresu, na ktorú budete bitcoiny prijímať. Buď si teda nainštaluje Bitcoin klienta alebo použijete jednu z dostupných SW peňaženiek, mobilných peňaženiek alebo online peňaženiek. Čo sa týka bezpečnosti, odporúča sa inštalácia Bitcoin klienta, ktorý budete mať uložený na svojom počítači. Nevýhodou je dlhá inštalácia, nakoľko sa bude sťahovať vyše 6GB dát. Online peňaženky dostupné na internete sú síce pohodlné, ale vyžadujú veľkú mieru dôvery voči ich prevádzkovateľovi (a zabezpečeniu), nakoľko Vaše bitcoiny budú hosťované na ich serveroch. Navyše s rastúcou hodnotou bitcoinov stúpa aj motivácia hackerov prelomiť ochranné systémy online peňaženiek a búrz. V októbri sa napríklad hackerom podarilo ukradnúť 4100 BTC z online peňaženke Inputs.io. Len pred pár týždňami bola opäť vykradnutá aj česká burza Bitcash.cz. Podobných prípadoch bolo viacero a je dosť pravdepodobné, že správy o vykrádaní online peňaženiek budú pribúdať.

Kurz bitcoinu rastie raketovým tempom

V júli 2012 sa Bitcoin predával len za 7 USD. Najväčšiu popularitu táto virtuálna mena získala začiatkom roka 2013 kedy kurz prudko posilnil. Viaceré hackerské útoky a technické problémy spôsobili dočasné ochabnutie záujmu. V novembri tohto roku však začal prudko rásť – len pred pár týždňami kurz virtuálnej meny presiahol hranicu 250 USD.

O pár dní na to – 27. Novembra 2013 sa podarilo prelomiť 1000 – dolárovú hranicu za jeden bitcoin. Virtuálnu menu nezastavila ani 1000 dolárová hranica, podľa posledných údajov z burzy Mt Gox kurz posilnil až na 1170 USD. Len za posledný mesiac tak hodnota bitcoinu stúpla päťnásobne. V priebehu roka 2013 stúpla jeho hodnota 90 -násobne (začiatkom januára sa predával za 13 USD).

Vývoj od začiatku roka 2013 ilustruje nasledovný graf:

bitcoin kurz - usd za poslednych 12 mesiacov

Aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://bitcoincharts.com/markets/currency/USD.html

Kuriozity ktoré pobavia

V súvislosti s investovaním do bitcoinu sa objavujú aj prípady, pri ktorých mnohí ostávajú blednúť závisťou. Istý Nór tridsiatnik Kristoffer Koch si v roku 2009 kúpil 5000 bitcoinov v rámci písania svojej diplomovej práce na tému šifrovanie dát. V tom čase za 5000 BTC zaplatil len 150 nórskych korún, teda 26,60 USD. Na bitcoiny úplne zabudol, a spomenul si na ne až v apríli tohto roka kedy médiami preletela správa, že kurz prudko vyskočil na historické maximum 266 USD. Bitcoiny zostali celý čas uložené v peňaženke zabezpečené súkromným heslom. Potom čo sa mladému Kristofferovi podarilo spomenúť si na heslo, zostal milo prekvapený. V peňaženke mal pôvodných 5000 BTC – prepočítané aprílovým kurzom, ich hodnota bola 886 000 USD. Z nich predal pätinu a kúpil si za ne luxusný apartmán v lukratívnej štvrti Osla. A dobre spravil že predal len pätinu – ak by dnes predal svojich zvyšných 4000 BTC, získal by až 4,68 mil. amerických dolárov.

Opačným prípadom je príbeh istého Jamesa Howellsa, ktorý sa k bitcoinom dostal tiež v roku 2009, už druhý mesiac jeho existencie. Howells mal v tom čase na svojom notebooku až 7500 BTC, skončil s tým na neustále sťažovanie jeho manželky, ktorej prekážal hlučný notebook ktorý musel byť stále zapnutý. Neskôr sa notebook pokazil, no James si ponechal aspoň pevný disk. V tomto roku v lete si povedal, že nebude „oprašovať“ starý disk a tak aj ten vyhodil. V tom čase bol kurz BTC okolo 100 USD. Zahodené bitcoiny na pevnom disku mali vtedy hodnotu 750 000 dolárov. Na vyhodený poklad si spomenul len pred niekoľkými dňami, čo médiá informovali o tom, že bitcoin prekročil hranicu 1000 USD.

Momentálne si pevný disk z Dell laptopu odpočíva niekde na skládke v Newporte, ktorá má veľkosť futbalového ihriska. Samozrejme spravil všetko možné a nemožné, aby ho našiel, ale bezvýsledne.

Šialené tempo, akým bitcoin rastie vytvára bublinu, ktorá skôr či neskôr praskne. Je to mena ktorá prudko reaguje na otrasy. Napríklad v priebehu jedného večera stratila polovicu svojej hodnoty kedy klesla z 266 USD na 120 dolárov. A čo sa stalo raz, sa môže veľmi ľahko zopakovať aj v budúcnosti. Prudké otrasy a rýchle stúpanie robia z bitcoinu hlavne špekulatívnu menu a nie dlhodobú alternatívu. Ak sa rozhodnete týmto spôsobom investovať, môžete veľa získať, ale aj stratiť. Jej priaznivci sú presvedčení, že hodnota BTC môže hravo dosiahnuť päťciferné sumy, iní sebavedomo predpovedajú pád digitálnych peňazí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia