BKS bank začala poskytovať úver na bývanie s fixnou sadzbou

BKS bank začala poskytovať úver na bývanie s fixnou sadzbou

Na Slovensku nie príliš známa BKS Bank začala od mája ponúkať záujemcom o financovanie bývania hypotéku s fixnou úrokovou sadzbou. Až doteraz sa táto finančná inštitúcia so zázemím silného rakúskeho materského koncernu napriek jasnému trendu v slovenskom bankovníctve zavedeniu fixnej úrokovej sadzby bránila. Doposiaľ bolo možné úver na bývanie uzatvoriť s variabilnou úrokovou sadzbou, ktorej riziká sú všeobecne známe. Popri variabilnej sadzbe banka počnúc týmto mesiacom zavádza aj trojročnú fixáciu s konkurenčným úrokom od 2,95 % p.a.

Fixná alebo variabilná?

Klienti tejto maličkej banky si tak môžu vybrať, či chcú úver na bývanie s fixnou alebo variabilnou sadzbou. Krátko si pripomeňme rozdiely medzi jednotlivými typmi úrokových sadzieb.

Variabilná úroková sadzba je spravidla nižšia ako fixná, no môže sa kedykoľvek, v rámci vopred definovaných intervaloch meniť (napríklad raz za tri mesiace). Môže byť naviazaná na referenčnú úrokovú sadzbu – napríklad EURIBOR (potom úrok na hypotéke kopíruje vývoj EURIBORU) alebo na sadzbu určovanú bankou, ktorá sa tiež môže kedykoľvek zmeniť v závislosti od zmeny úverovej politiky banky či v dôsledku vývoja na peňažných a kapitálových trhoch.

Variabilný úrok nie je vhodný pre ľudí s napätým rozpočtom

Keďže pri variabilnej sadzbe dlžník nemá istotu rovnakých mesačných splátok, do tohto pohyblivého úrokového experimentu by sa mali púšťať iba ľudia, ktorých rozpočet nie je príliš napätý – teda takí, ktorí majú dostatočný príjem a rezervu aj na prípadný nárast sadzby. Na druhej strane nikde nie je napísané, že variabilné sadzby by sa mali v budúcnosti zvyšovať. Celkom kľudne sa môže stať, že sa znížia – to je ten lepší prípad, pri ktorom dlžník „profituje“. Plusom je tiež možnosť bezplatného predčasného splatenia úveru raz ročne, pokiaľ nedošlo k zmene úroku za obdobie predchádzajúceho roka, vďaka čomu klient nielenže šetrí peniaze na poplatkoch za predčasné splatenie, ale v prípade splatenia väčšej či celej časti dlhu aj peniaze, ktoré by inak míňal na splácanie úrokov.

Riziko zvýšenia sadzby aj niekoľko krát do roka a tým pádom zhoršené plánovanie výdavkov do budúcnosti sú však mínusy, ktoré nemusia dobre znášať ľudia ktorí radi vedia „na čom sú“.

Táto nemalá skupina ľudí viac ocení fixný úrok – minimálne už len pre lepší pocit psychickej pohody. Pri fixácii úrokovej sadzby sa totižto výška úroku a teda ani mesačnej splátky počas zvoleného obdobia fixácie nemení. Nový úrok a novú splátku potom banka určí až po vypršaní tohto obdobia.

Charakteristika produktu

BKS BANK LOGOÚver na bývanie z BKS Bank je možné použiť na kúpu nehnuteľnosti či na stavbu domu. Banka dokáže poskytnúť na tieto účely finančné prostriedky až do 100 % z hodnoty nehnuteľnosti. Minimálny objem úveru je 5000 €, splatnosť je od 12 do 300 mesiacov. Momentálne môžete hypotéku za akciový spracovateľský poplatok – 100 €, s bezplatným vyhotovením znaleckého posudku a so zvýhodnenými podmienky za predčasné splatenie či mimoriadnu splátku. Všetkým záujemcom, ktorí požiadajú o úver na bývanie ponúka BKS Bank v rámci akcie Premium konto na tri roky zdarma (štandardná cena je 3 € mesačne). Poteší skutočnosť, že Premium konto je momentálne najlepšie úročený (0,35 % p.a.) bežný účet na trhu. K tomuto bežnému účtu je možné bezplatne zriadiť aj sporiaci účet, ktorý ponúka ešte lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov, aktuálne vo výške 1% p.a.

BKS Bank si uvedomuje, že na slovenskom bankovom trhu nepatrí k významným hráčom, preto sa snaží presadiť skôr nadštandardnými službami v oblasti poradenstva. „Naši poradcovia sú výborne vyškolení a riešenia, ktoré ponúkajú, nie sú „konfekčné“ ale „šité na mieru“ objasňuje silné stránky banky Peter Malo, vedúci BKS Bank na Slovensku.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia