BKS bank začala poskytovať úver na bývanie s fixnou sadzbou

BKS bank začala poskytovať úver na bývanie s fixnou sadzbou

Na Slovensku nie príliš známa BKS Bank začala od mája ponúkať záujemcom o financovanie bývania hypotéku s fixnou úrokovou sadzbou. Až doteraz sa táto finančná inštitúcia so zázemím silného rakúskeho materského koncernu napriek jasnému trendu v slovenskom bankovníctve zavedeniu fixnej úrokovej sadzby bránila. Doposiaľ bolo možné úver na bývanie uzatvoriť s variabilnou úrokovou sadzbou, ktorej riziká sú všeobecne známe. Popri variabilnej sadzbe banka počnúc týmto mesiacom zavádza aj trojročnú fixáciu s konkurenčným úrokom od 2,95 % p.a.

Fixná alebo variabilná?

Klienti tejto maličkej banky si tak môžu vybrať, či chcú úver na bývanie s fixnou alebo variabilnou sadzbou. Krátko si pripomeňme rozdiely medzi jednotlivými typmi úrokových sadzieb.

Variabilná úroková sadzba je spravidla nižšia ako fixná, no môže sa kedykoľvek, v rámci vopred definovaných intervaloch meniť (napríklad raz za tri mesiace). Môže byť naviazaná na referenčnú úrokovú sadzbu – napríklad EURIBOR (potom úrok na hypotéke kopíruje vývoj EURIBORU) alebo na sadzbu určovanú bankou, ktorá sa tiež môže kedykoľvek zmeniť v závislosti od zmeny úverovej politiky banky či v dôsledku vývoja na peňažných a kapitálových trhoch.

Variabilný úrok nie je vhodný pre ľudí s napätým rozpočtom

Keďže pri variabilnej sadzbe dlžník nemá istotu rovnakých mesačných splátok, do tohto pohyblivého úrokového experimentu by sa mali púšťať iba ľudia, ktorých rozpočet nie je príliš napätý – teda takí, ktorí majú dostatočný príjem a rezervu aj na prípadný nárast sadzby. Na druhej strane nikde nie je napísané, že variabilné sadzby by sa mali v budúcnosti zvyšovať. Celkom kľudne sa môže stať, že sa znížia – to je ten lepší prípad, pri ktorom dlžník „profituje“. Plusom je tiež možnosť bezplatného predčasného splatenia úveru raz ročne, pokiaľ nedošlo k zmene úroku za obdobie predchádzajúceho roka, vďaka čomu klient nielenže šetrí peniaze na poplatkoch za predčasné splatenie, ale v prípade splatenia väčšej či celej časti dlhu aj peniaze, ktoré by inak míňal na splácanie úrokov.

Riziko zvýšenia sadzby aj niekoľko krát do roka a tým pádom zhoršené plánovanie výdavkov do budúcnosti sú však mínusy, ktoré nemusia dobre znášať ľudia ktorí radi vedia „na čom sú“.

Táto nemalá skupina ľudí viac ocení fixný úrok – minimálne už len pre lepší pocit psychickej pohody. Pri fixácii úrokovej sadzby sa totižto výška úroku a teda ani mesačnej splátky počas zvoleného obdobia fixácie nemení. Nový úrok a novú splátku potom banka určí až po vypršaní tohto obdobia.

Charakteristika produktu

BKS BANK LOGOÚver na bývanie z BKS Bank je možné použiť na kúpu nehnuteľnosti či na stavbu domu. Banka dokáže poskytnúť na tieto účely finančné prostriedky až do 100 % z hodnoty nehnuteľnosti. Minimálny objem úveru je 5000 €, splatnosť je od 12 do 300 mesiacov. Momentálne môžete hypotéku za akciový spracovateľský poplatok – 100 €, s bezplatným vyhotovením znaleckého posudku a so zvýhodnenými podmienky za predčasné splatenie či mimoriadnu splátku. Všetkým záujemcom, ktorí požiadajú o úver na bývanie ponúka BKS Bank v rámci akcie Premium konto na tri roky zdarma (štandardná cena je 3 € mesačne). Poteší skutočnosť, že Premium konto je momentálne najlepšie úročený (0,35 % p.a.) bežný účet na trhu. K tomuto bežnému účtu je možné bezplatne zriadiť aj sporiaci účet, ktorý ponúka ešte lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov, aktuálne vo výške 1% p.a.

BKS Bank si uvedomuje, že na slovenskom bankovom trhu nepatrí k významným hráčom, preto sa snaží presadiť skôr nadštandardnými službami v oblasti poradenstva. „Naši poradcovia sú výborne vyškolení a riešenia, ktoré ponúkajú, nie sú „konfekčné“ ale „šité na mieru“ objasňuje silné stránky banky Peter Malo, vedúci BKS Bank na Slovensku.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia