Brigáda na leto nielen pre študentov: zarobte si peniaze a naberte nové skúsenosti

Brigáda na leto nielen pre študentov: zarobte si peniaze a naberte nové skúsenosti

S brigádami na leto sa už tradične roztrhne vrece v mesiaci máj. Ak ste si však stále nenašli prácu, nevešajte hlavu, ponuky brigád a sezónnych prác budú pribúdať počas celého leta. Tí, ktorí doteraz s hľadaním práce „otáľali“, majú dokonca výhodu. Väčšina študentov má totižto letné mesiace naplánované tak, že v prvej polovici prázdnin, hneď po ukončení semestra brigádujú či už na Slovensku alebo v zahraničí a druhú polovicu prázdnin venujú cestovaniu, dovolenkám a oddychu – skrátka mesiac august a časť septembra je venovaná príjemnejším záležitostiam. Čo takto zabehaný systém trocha otočiť? Iste, aj obľúbené príslovie: Najskôr práca, potom pláca má niečo do seba, ale na druhej strane ak sa rozhodnete pre opačné garde, najskôr pláca a potom práca, tak si brigádu nájdete oveľa ľahšie, čo platí najmä pre brigády pre študentov v zahraničí. V zahraničných destináciách, kam Slováci obľubou cestujú za prácou, ako je napríklad Anglicko, Írsko, Rakúsko, Nemecko či Taliansko sa totižto v druhej polovici leta uvoľnia tisícky pracovných miest. Je to práve z dôvodu, že tí, ktorí si už „odpracovali“ si chcú zarobené peniaze užiť a vyberú sa na zaslúžené dovolenky. Preto tí, ktorí si začnú letnú brigádu hľadať v druhej polovici letných prázdnin, sú v značnej výhode – miesto toho, aby niekoľko týždňov neúspešne hľadali brigádu, môžu do práce nastúpiť spravidla okamžite, niektorí už aj na druhý deň. A to, že sa v zahraničí oplatí brigádovať aj niekoľko týždňov, dokazujú aj platy spokojných sezónnych pracovníkov. Napríklad taký Milan si počas jeden a pol mesačnej brigády ako zberač ovocia v Rakúsku zarobil 2200 € v čistom. A to začal robiť až v Auguste a skončil až v polovici Septembra, keďže zápis mal až koncom tohto mesiaca. Spokojný Milan – študent ekonómie si zarobil omnoho viac ako za kvalifikovanejšiu brigádu na Slovensku a ešte sa aj zdokonalil v nemčine. Obľúbené sú tiež miesta animátoroch v hoteloch či plavčíkov v stredomorí alebo v USA. Takýto lukratívny „job“ však treba zháňať už v zimných mesiacoch. Vždy je však možnosť nájsť si brigádu ako pomocná sila v hoteloch či reštauráciách, ako čašník či kuchár, aupair alebo ako opatrovateľka starých ľudí. Najľahšie sa dá nájsť sezónna práca v poľnohospodárstve na farmách vo Veľkej Británii, v Holandsku, Dánsku, Nemecku, Taliansku či Rakúsku. Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi spájajú príjemné s užitočným, tak si hľadajte uplatnenie v oblasti cestovného ruchu – dovolenkovo Vás naladí brigáda v hotely v Španielku, na Cypre či v Taliansku.

Ak ovládate cudzí jazyk, ste vo výhode…

Stabilne najväčší záujem zo strany zahraničných zamestnávateľov je o brigádnikov, ktorí ovládajú cudzí jazyk aspoň na komunikatívnej úrovni. Čím lepšie ovládate jazyk danej krajiny, tým väčšie sú Vaše šance na získanie dobre platenej brigády. Menšie nároky čo sa týka jazykových znalostí sú len na zberačov ovocia a zeleniny prípadne na pomocnú silu v kuchyni. Dôležitá je tiež predchádzajúca prax v obore a časová flexibilita. Pri práci s ľuďmi zaváži tiež príjemné a slušné vystupovanie.

 

Bez ohľadu na to, pre akú oblasť sa nakoniec rozhodnete, máte na výber dve možnosti – vybrať sa do zahraničia na vlastnú päsť alebo využiť služby agentúry. Pri agentúrach si však dávajte pozor na to, či daná firma disponuje platnou licenciou. Tiež nezabúdajte na to, že po novom si od Vás agentúra nesmie pýtať žiaden poplatok za sprostredkovanie brigády a podľa platnej legislatívy sú dokonca neprípustné aj akékoľvek zrážky zo mzdy. Najlepší zdroj pre zahraničné brigády v rámci EÚ je portál Eures.sk. Táto stránka m rozsiahlu databázu voľných pracovných miest, vrátane sezónnych s okamžitým nástupom. Okrem toho tu nájdete tiež užitočné informácie ako postupovať pri hľadaní práce v zahraničí a čo všetko treba vybaviť po príchode do cudziny.

Letná brigáda na Slovensku

pokladnicka brigadnickaSamozrejme nie každý má možnosť vycestovať za tučným zárobkom do zahraničia či už z finančných (cesta nie je zadarmo) alebo rodinných či osobných dôvodov. Stále je však možnosť stráviť leto užitočne brigádou na Slovensku. Nečakajte však neviem aké zárobky. V porovnaní s tými zahraničnými vyzerajú tie slovenské skôr smiešne. Vysokoškoláci často počas leta brigádujú v medzinárodných firmách, kde vykonávajú aj kvalifikovanú prácu za 3 € – 3,80 € na hodinu. Firmám sa takáto lacná a vôbec nie nevzdelaná „pracovná sila“ náramne hodí. Miesto toho, aby zamestnali niekoho na plný úväzok, najmú si dvoch brigádnikov, a stojí ich to ani nie polovicu nákladov na „riadne pracovné miesto“. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá ako zdieranie, pre študentov z toho plynú isté výhody. Je oveľa lepšie nabrať skúsenosti v medzinárodnej firme, aj za menej peňazí, ako sedieť doma a nemôcť nikam ísť, lebo je človek bez peňazí. Takýmto spôsobom si môže študent aspoň do životopisu napísať skúsenosti z firmy so zvučným menom a ktovie, možno sa osvedčí a nakoniec získa po škole aj stabilné pracovné miesto.

Každopádne kľúčom k úspechu na nájdenie brigády na leto na Slovensku je zostať aj počas prázdnin vo veľkom meste – v Bratislave, Žiline či v Košiciach, alebo iných krajských mestách. Ponuka pracovných miest je totižto neporovnateľne bohatšia vo veľkých mestách ako v okresných mestečkách.

Koľko dostanete zaplatené?

Najbežnejšia pláca sú 3 € / hodinu, niekedy sa však odmena vyšplhá aj na 5 € / hodinu. Samozrejme zárobky závisia od lokality a od typu vykonávanej práce. Brigáda v Bratislave vynesie viac ako taká istá práca na východe Slovenska. Viac sa dá zarobiť v marketingu ako promotér / propagátor nového tovaru, kde sa pláca pohybuje okolo 5 € za hodinu.

Reagujte okamžite!

Ak chcete byť pri hľadaní brigády na leto úspešný, musíte sa udržovať v permanentnej pohotovosti a ponuky sledovať aj niekoľko krát za deň. Pri reakcii na sezónne pracovné miesto je kľúčová rýchlosť. Niektoré pozície sa obsadzujú v priebehu niekoľkých hodín. Väčšie šance tak majú aktívni uchádzači, ktorí neustále reagujú na ponuky, prípadne agentúram telefonujú. Rovnako ako v zahraničí, aj na Slovensku zaváži predchádzajúca prax a príjemné vystupovanie, prípadne referencia od prechádzajúceho zamestnávateľa.

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia