Callanova metóda - nebojte sa zvýšiť si pracovnú kvalifikáciu trochu inak
Spoločnosť napreduje rýchlym tempom a pokrok vo všetkých oblastiach ide nezadržateľne dopredu. Ruka v ruke s tým sa zvyšujú požiadavky na pracovné výkony a kvalifikáciu.
Pokiaľ chcete na trhu práce uspieť a nechcete sa uspokojiť s priemernou alebo podpriemernou mzdou, nezostáva Vám nič iné, iba sa tomuto trendu prispôsobiť a zmieriť sa s celoživotným vzdelávaním. Spoliehať sa na vedomosti nadobudnuté počas stredoškolských či vysokoškolských štúdií je síce pohodlné, ale nijako to neprispeje k zvyšovaniu Vašej kvalifikácie.
Koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom…
Ak ste si hľadali prácu, istotne Vám neuniklo, že základnou požiadavkou na získanie takmer každého pracovného miesta je znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka, a to najmä angličtiny. Čím lepšie ju ovládate, tým väčšia pravdepodobnosť, že si nájdete dobre platené pracovné miesto. Znalosť angličtiny je v dnešnom globalizovanom svete nevyhnutnosť a to nielen čo sa týka pracovného života. Pokiaľ ste samouk, na internete nájdete množstvo zaujímavých stránok a návodov práve v angličtine. Podľa štúdie W3Techs z apríla 2013 je takmer 55 % najnavštevovanejších stránok v anglickom jazyku. Ďalšie často používané sú ruština, nemčina, španielčina, čínština, japončina, arabčina a portugalčina.
Dobrá znalosť cudzieho jazyka otvára dvere aj do sveta businessu a nadväzovania kontaktov so zahraničnými obchodnými partnermi. Schopnosť dohovoriť sa cudzím jazykom rozširuje obzory, rozširuje okruhy priateľov a kontaktov aj mimo SR, zvyšuje zamestnanosť a otvára dvere do sveta businessu a nadväzovania kontaktov so zahraničnými obchodnými partnermi.
„Naučte sa angličtinu 4 x rýchlejšie“ – lákajú jazykové školy
Ak ste na tom s jazykovými znalosťami biedne, prípadne vidíte priestor pre zlepšenie, je dôležité vybrať si spôsob, ktorý Vám najviacej vyhovuje. Učenie by malo spĺňať dve podmienky – mala by to byť pre Vás zábava, na ktorú sa budete tešiť a malo by byť efektívne.
Obe podmienky spĺňa takzvaná Callanova metóda. O čo sa jedná? Callanova metóda je priamy spôsob výučby cudzieho jazyka, ktorý je postavený na vzájomnej interakcii medzi učiteľom a študentom, v podobe otázok a odpovedí. Cieľom je teda konverzácia v cudzom jazyku už od prvej hodiny. Miesto bifľovania slovíčok sa začne hneď konverzovať. Týmto spôsobom je možné napredovať v štúdiu až štyri krát rýchlejšie ako pri používaní klasickej výučby. Metóda je založená na troch princípoch:
- študent opakuje jednotlivé frázy po učiteľovi, až dokým ich správne nevysloví
- učiteľ rozpráva anglicky od prvej hodiny a to bez prekladu (preloží sa iba kľúčové slovo, na ktoré je fráza zameraná)
- učiteľ podporuje študenta, aby odpovedal pohotovo, celou vetou s použitím nového slovíčka. Pokiaľ študent nevie ako pokračovať, učiteľ mu „vypadnuté slovíčko“ napovie
Lekcie Callanovej metódy by sa dali charakterizovať ako hodiny, kde nie je ani sekundu ticho. Lektor rýchle rozpráva a vyvolaný študent musí rýchle zareagovať. Výhodou je, že výučba prebieha prirodzenou cestou, podobne ako keď sa malé dieťa učí jazyk konverzáciou s rodičmi a postupne sa začne orientovať v gramatike. Výučbou Callanovou metódou sa tak študent na rozdiel od ostatných metód odnaučí prirodzenému nutkaniu prekladať si vety do materinského jazyka a konverzácia v angličtine je tak automatizovaná.
Pozrite si ukážkovú hodinu angličtiny Callanovou metódou
Cena za intenzívny kurz v rozsahu 18 hodín v centre Bratislavy (Centrum Callanovej metódy na Štefánikovej ulici v Bratislave) sa pohybuje od 71-98 € v závislosti od času výuky (večerné kurzy sú najdrahšie).
Z histórie
Autorom Callanovej metódy je angličan Robin Callan. Robin vyrastal v Anglicku, keď mal niečo cez dvadsať rokov, rozhodol sa ísť do Talianska učiť angličtinu v meste Salerno. Po niekoľkých mesiacoch učenia „klasickou metódou“ zistil, že tento spôsob je veľmi neefektívny a navyše pre študentov extrémne nezáživný. Znudení študenti na hodinách neboli to, čo chcel Robin vidieť a tak sa začal intenzívne zaujímať o mechanizmy učenia angličtiny. Postupne nadobúdal presvedčenie, že môže radikálne upraviť a zefektívniť spôsob tradičnej výučby. Začal testovať a vďaka 10 rokov praxe vyvinul Callanovu metódu a na túto tému začal publikovať knižky.
Keď sa vrátil do Anglicka, otvoril so svoju vlastnú školu na Oxford Street, kde vyučoval výlučne prostredníctvom tejto metódy. Od tohto momentu sa popularita jeho metódy neustále zvyšovala a čoskoro sa rozšírila do celého sveta. Momentálne ju používajú tisícky jazykových škôl v Európe, Amerike a v Ázii a každým rokom pribúdajú stovky nových jazykových škôl.
Vďaka mimoriadne pozitívnym výsledkom ju používajú nadnárodné spoločnosti ako IBM alebo Fiat na vzdelávanie svojich zamestnancov.
A aké sú Vaše skúsenosti s Callanovou metódou? Už ste ju vyskúšali? Dajte nám vedieť ako ste boli spokojný v komentároch nižšie.