Čarovné Benátky: prijateľné ceny nečakajte - najmä nie v sezóne

Čarovné Benátky: prijateľné ceny nečakajte - najmä nie v sezóne

Do Talianska sa ľahko zamiluje každý s trochu vášnivejším naturelom – nečudo, táto krajina disponuje obrovským množstvom lákadiel, ktorým sa len ťažko odoláva. Opájať sa uvoľnenou južanskou atmosférou v slnkom zaliatej krajine, vychutnávať si miestne špeciality s dobrým vínom – to je balzám na dušu snáď každého tvrdo pracujúceho „suchozemca“.

Na popredné priečky dlhého zoznamu miest, ktoré v Taliansku treba navštíviť, nepochybne patria Benátky.

Z histórie

Oficiálnym názvom Venezia alebo anglicky Venice sa skladajú zo 118 vedľa seba ležiacich ostrovov, ktorých povrch bol pôvodne bahnitý a dnešné kritické oko opatrného statika by na takomto podloží nepovolilo žiadnu stavbu. Miestni sa však vynašli – do bahnitého a mäkkého povrchu vrážali kmene stromov, jeden vedľa druhého, až na úroveň pevného podkladu, na čo potom nasypali hrubú vrstvu kamenia a až tak začali budovať mesto.

Týmto spôsobom sú postavené takmer všetky z vyše 20 tisícov budov v Benátkach. Mesto bolo po stáročia významnou námornou mocnosťou, dodnes má však svoj lesk – teší sa obľube miliónov turistov, ktoré do tohto výnimočného mesta, unikátnemu vďaka svojim charakteristickým mostom a kanálom, merajú dlhú a náročnú cestu. Mnohí považujú Benátky za najmalebnejšie mesto na svete. A nečudo – z každého rohu a spod každého mostu dýcha dlhá história plná neuveriteľných príbehov o šľachtických rodoch, politickom, náboženskom a kultúrnom dianí. Námestie svätého Marka a Dóžovský palác sú len nepatrným zlomkom toho, čo sa v Benátkach oplatí vidieť.

benatky1

Prvá návšteva Benátok

Zvyčajne potvrdí skúsenosti ostatných turistov – čarovné miesta, úzke uličky s neopakovateľnou atmosférou, prenádherná architektúra (v Benátkach žilo množstvo úspešných bohatých obchodníkov, ktorí zarobené peniaze investovali do svojich luxusných palácov, ktoré doteraz lemujú hlavný kanál – Canal Grande). Je až neuveriteľné, že benátske budovy nepostihol zvyčajný osud starobylých miest – všetky budovy v rozsiahlom historickom centre sú pôvodné. Ak si odmyslíte moderne oblečených turistov, pri potulkách uličkami s vykrútením krkom ktorý sa snaží štíhle vysoké budovy obdivovať až povrch, nadobudnete pocit, že ste sa v čase presunuli o niekoľko storočí späť. Budovy neruší ani jeden moderný prvok, dokonca sa na nich „nemoderne“ suší prádlo. Atmosféru dôb dávno minulých dotvárajú olupujúce sa omietky, čo je výsledok morského vzduchu a neúnavného narážania vĺn.

venezia architektura

Kanálom alebo chodníkom?

Po meste sa dá presúvať dvoma spôsobmi – loďou alebo pešo. Obujte si preto pohodlnú obuv, aby ste namiesto skúmania krás Benátok neskončili so skúmaním svojich otlakov.

Keďže ulice sú plné turistov, všetko čo môže, sa vozí na lodiach. Možno Vás pri prvej návšteve Benátok prekvapí riečna pošta – ktorá proste prirazí k domu a pán poštár odovzdá listovú či balíkovú zásielku adresátovi. Postupne si na tento neštandardný spôsob prepravy začnete zvykať – MHD nepríde, ale sa doplaví, to isté platí o privolanej sanitke či taxi službe.

Gondoly

gondola s pohodlnymi sedadlamiKeď sa povie Benátky, každý si hneď predstaví mesto na vode a s ním aj charakteristické štíhle čierne gondoly s mocným gondoliérom v pruhovanom tričku a čiernych obtiahnutých nohaviciach. Keďže vozenie na gondole nezažije človek každý deň, väčšina turistov je odhodlaná plavbu či už po hlavnom kanáli alebo po vedľajších zastrčených kanálikoch absolvovať. Natešený úsmev nedočkavého turistu však zmrzne len čo sa dozvie cenu tohto „špásu“. Ceny sú fixne stanovené 40 minút Vás vyjde na 80 €, ak by sa Vám plavba natoľko zapáčila, že by ste si ju chceli o 20 minút predĺžiť, priplatíte si ďalších 40 € + prepitné samozrejme, pokiaľ nechcete naštvať gondoliera. Po 19:00 hodine cena prudko vzrastie na 100 € za 40 min. plavby.

Ušetriť sa dá tak, že sa spojíte s ďalšími záujemcami – vyššie spomínané ceny sú za celú gondolu, do ktorej sa vojde až 6 ľudí, takže pri plnom obsadení cena nie je až taká odstrašujúca.

Turistická pasca

Gondoly sú považované za najväčšiu pascu pre turistov, viacerí, ktorí plavbu na čiernych krásaviciach absolvovali zhodne tvrdia, že to až taká romantika nebola. Gondolieri sú často z turistov podráždení, zaspievajú akurát tak za príplatok a aby toho nebolo dosť, okolo Vás prefrčia desiatky rýchlolodí, ktoré dojem zo zážitku ešte viac pokazia.

Lacnejšia alternatíva? Naučte sa obsluhovať vlastnú loďku – je to tak: kanály, mosty a zastrčené kúty si môžete obzrieť aj vlastnými silami – nemusíte sa nechať voziť ako pánča na gondole. V Benátkach sa dajú zakúpiť súkromné lekcie – 90 min. vyjde na 80 €. Ak chcete zažiť niečo výnimočné, s čím sa ostatní turisti nebudú môcť pochváliť, odporúčame vyskúšať školu http://rowvenice.org/ ktorú prevádzkuje nezisková organizácia, ktorá sa snaží odovzdať noblesu tohto remesla ďalším generáciám.

Ak ste lenivý a predsa len by ste prepravu kanálmi zverili profesionálom, vyskúšajte lacné traghetti – malé loďky, ktoré prevážajú ľudí z jedného brehu kanálu Grande na druhý. Cena za prevoz je 0,50 €.

Záťaž pre turistické vrecko

Benátky sú drahé mesto, o tom niet pochýb (aj pre samotných Talianov). Najväčšou záťažou pre turistické peňaženky je stravovanie vonku a cena ubytovania. Ako neplatiť za dovolenku v Benátkach viac ako je potrebné? Keď budete hľadať miesto na prespatie, použite vyhľadávač ubytovania (môžete použiť hotels.com, hostelworld.com alebo tripadvisor.com), ktorých výhodou je, že môžete hotely a iné ubytovacie zariadenia zoradiť podľa ceny aj podľa hodnotenia užívateľov – takýmto spôsobom ľahko nájdete skvelé ubytovanie za rozumnú cenu. Ak si chcete užiť Benátky za čo najlacnejší peniaz, vyberte sa tam mimo hlavnej sezóny – od konca októbra do februára, kedy sú ceny ubytovania oveľa nižšie ako v lete (o tretinu minimálne). Navyše mesto bude prázdnejšie a tak si užijete prechádzku Benátkami bez toho, aby sa na Vás tlačili ostatní turisti.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia