Čas na zmenu zdravotnej poisťovne sa kráti. Na čo lanária poisťovne?

Čas na zmenu zdravotnej poisťovne sa kráti. Na čo lanária poisťovne?

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva už len mesiac. Deadline pre podanie prihlášky je 30. September, pričom zmena sa uskutoční až k 1. januáru nasledujúceho kalendárneho roka.

Napriek tomu, že množstvo ľudí na svoju poisťovňu frfle, k radikálnemu kroku sa odhodlá len malé percento. Jana z Piešťan zmenu poisťovne niekoľko rokov pre nedostatok času odkladala, no tento rok je pevne odhodlaná svoj plán uskutočniť. „Poslednou kvapkou bol telefonát môjmu zubnému lekárovi, ktorý mal najbližší voľný termín o 5 mesiacov. Sestrička mi povedala, že dôvodom dlhého čakania je moja poisťovňa, ktorá lekárovi prepláca v mesiaci málo výkonov. Skôr by ma mohli objednať, ak by som mala inú poisťovňu alebo ak by som si ošetrenie uhradila v plnej výške…“

zp_peniazeJana zvolila prvú možnosť, podobne ako desiatky tisíc iných ľudí. V roku 2014 zmenilo zdravotnú poisťovňu takmer 110 000 ľudí (čo predstavovalo 2,11 percenta z celkového počtu poistencov).

Záujem o prepoistenie bol však oproti roku 2013 podstatne nižší. Pre porovnanie v roku 2013 využilo možnosť prepoistenia až 177 tisíc ľudí. Najväčší prírastok poistencov zaznamenala Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej sa podarilo presvedčiť 32 tisíc nových poistencov a odišlo od nej 23 tisíc osôb. Štátna poisťovňa sa tak stará o 3,3 milióna klientov.

Dvojka na trhu, poisťovňa Dôvera si v tomto roku polepšila o 800 klientov (pribudlo jej 47 tisíc nových poistencov, no „dôveru“ stratila u 46 000 ľudí). Aktuálne sa na ňu spolieha niečo cez milióna ľudí.

Minuloročná možnosť prepoistenia poriadne okresala poistný kmeň zdravotnej poisťovňe Union – počet klientov klesol o 10 000 ľudí na aktuálnych 430 000 klientov.

Dôvody na zmenu sú rôzne

Koľko ľudí, toľko chutí a toľko dôvodov na prepoistenie. Kým pre niekoho môže byť dôležitá dobrá dostupnosť pobočky (neďaleko miesta bydliska), iný ocenia možnosť vybaviť administratívne záležitosti telefonicky alebo prostredníctvom emailu. Najväčšie množstvo poistencov sa rozhoduje pre poisťovňu podľa toho, či má ich lekár s danou poisťovňou uzatvorenú zmluvu, rozhodujúce je tiež ako dlho sa čaká na plánovanú operáciu alebo ambulantné ošetrenie. Nie je predsa jedno či na termín u svojho lekára čakáte dva týždne alebo pol roka.

Na čo lanária poisťovne?

Pri výbere poisťovne ľudia „počúvajú“ aj na rôzne extra výhody, benefity, nadštandardné produkty a služby…Na čo lákajú jednotlivé poisťovne?

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku okrem zákonnej starostlivosti ponúka svojim poistencom:

 • preplácanie doplatkov za lieky (pre poistencov do 18 rokov a ich mamám), každému až do výšky 100 EUR. Mamička s dvoma deťmi môže ušetriť až 300 EUR. Preplatky sú hradené bankovým prevodom na účet uvedený v elektronickej žiadosti a to do 1 týždňa od jej doručenia.
 • lacnejšie očkovanie – kompletne sa prepláca vakcína proti chrípke, prepláca sa tiež časť vakcíny proti kliešťovej encefalitíde (pokiaľ poistenec býva v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov), cestovatelia ocenia polovičnú zľavu na očkovanie proti hepatitíde A a B, dievčatám do 11 rokov preplatí poisťovňa časť nákladov na očkovanie proti rakovine krčka maternice
 • rýchlejšie mamografické vyšetrenie prsníkov – poisťovňa zabezpečí klientkám vo veku od 40-69 rokov promptné vyšetrenie už do 10 dní od objednania.
 • lacnejší zubár – Dôvera prepláca stomatológom najvyššie jednotkové ceny zo všetkých poisťovní. Pre Vás to znamená, že u zubára budete zo svojho vrecka doplácať menej.

Union zdravotná poisťovňa a.s.

Pre rok 2015 si pripravila nasledovné výhody:

 • preventívne očkovania nad rámec zákona: Očkovanie proti infekcii HPV (ktorá spôsobuje rakovinu krčka maternice ), očkovanie proti pneumokokom, proti ovčím kiahňam, proti hepatitíde typu A+B, proti hepatitíde typu A, proti chrípke, rotavírusom, meningokokom a proti kliešťovej encefalitíde
 • pôrodná asistencia pri pôrode – tehotná klienta Union ZP si môže k pôrodu zavolať pôrodnú asistentku zo zoznamu zazmluvnených pôrodných asistentiek. Jej služby môže využívať aj počas tehotenstva a šestonedelia
 • nadštandardné vyšetrenia nad rámec zákona: CRP vyšetrenie, EKG u všeobecného lekára
 • 40 % zľavu z ročného poplatku za zdravotnú starostlivosť v NsP Medissimo
 • dôraz na prevenciu: pečatenie zúbkov u detí, zapožičanie monitora dychu a pohybu novorodenca, preventívne prehliadky na včasné odhalenie onkologických ochorení (Cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice, preventívne vyšetrenie hrubého čreva a konečníka)

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Štátna poisťovňa láka potenciálnych záujemcov o prepoistenie na nasledovné zdravotné výhody:

 • preplatenie vakcíny proti chrípke všetkým poistencom, ktorí o očkovanie prejavia záujem
 • príspevok vo výške 100% z ceny tretej dávky vakcíny proti vírusovej hepatitíde B
 • bezplatné vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici, ktoré dokáže včas odhaliť začínajúcu rakovinu hrubého čreva. O bezplatný test na okultné krvácanie môžu v dvojročných intervaloch požiadať všetci poistenci VŠZP vo veku nad 40 rokov
 • bezplatné cytologické vyšetrenie z krčka maternice pri každej gynekologickej preventívnej prehliadke pre každú poistenkyňu vo veku od 18 rokov
 • preventívna urologická prehliadka u mužov nad rámec zákona (zo zákona majú muži nad 50 rokov nárok na preventívnu prehliadku 1 x za 3roky, VŠZP poskytuje túto možnosť už pre mužov od 40 roku života)
 • zľavy na vybrané kúpeľné pobyty pre samoplatcov až do výšky 25 %

Chcete vyviaznuť zo zmeny bez pokuty? Strážte si zákonné lehoty a plňte si oznamovacie povinnosti!

Aj keď Vás tá „Vaša“ poisťovňa naštve, prihlášku nevypisujte pod vplyvom negatívnych emócií, ale nechajte si pár dní na rozmyslenie. Šiť veci horúcou ihlou sa nevypláca a platí to aj pre zmenu zdravotnej poisťovne. V rozčertenom stave by ste mohli spraviť zbrklé rozhodnutie, a navyše by ste mohli pozabudnúť na zákonné povinnosti, pri nesplnení ktorých hrozia finančné sankcie.

Na čo nezabudnúť?

 • 8 dní od zmeny na vrátenie preukazu poistenca a európskeho preukazu zdravotného poistenia pôvodnej zdravotnej poisťovni, za nesplnenie tejto povinnosti hrozí pokuta vo výške až do 165 EUR
 • zamestnanci majú 8 dní od zmeny na nahlásenie novej poisťovne svojmu zamestnávateľovi. Pri nesplnení povinnosti hrozí pokuta od úradu pre dohľad až do výšky 331 EUR
 • zmenu poisťovne je potrebné čo najskôr nahlásiť všetkým lekárom. Zákon síce nenariaďuje žiadnu lehotu na oznámenie zmeny lekárovi, no netreba to zbytočne naťahovať, aby náhodou poskytovateľ zdravotnej starostlivosti neposielal údaje do pôvodnej poisťovne.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia