Cena zlata klesla pod 1200 USD

Cena zlata klesla pod 1200 USD

Na burzách v NY a v Londýne dnes cena zlata klesla pod hranicu 1200 USD za uncu 878 €). Jedná sa o najnižšiu hodnotu od júna tohto roka. Na londýnskej burze tak cena tohto vzácneho kovu s teplotou topenia 1064 stupňov celzia klesla až o 1,5 percentuálneho bodu na 1166,63 USD, čo je najmenej od 28.júna 2013. Nemilé prekvapenie pre tých, ktorí zlato vlastnia. Čo sa skrýva za týmto prekvapivým poklesom?

Odpoveď treba hľadať v pozitívnom vývoji ekonomiky v USA. Americká centrálna banka Fed usúdila, že je načase začať obmedzovať svoje predtým mimoriadne štedré opatrenia na podporu hospodárskeho rastu Spojených štátov. Došlo teda k obmedzeniu stimulov a k zníženiu dopytu po drahých kovoch ako alternatívnych aktívach.

zlate tehlickyFed (Federálny rezervný systém) včera vydal stanovisko, že obmedzuje program nákupu dlhopisov. Nákupy dlhopisov sa podľa vyjadrenia Centrálnej banky USA majú znížiť o celých desať miliárd na 75 miliard USD mesačne.

Cena zlata sa od septembra 2011 (kedy bol na londýnskej burze prekonaný rekord), prepadla o 38 %. Od decembra 2008 až do júna 2011 cena zlata takmer nepretržite stúpala, za toto obdobie vyskočila až o 70 %. Dôvodom prudkého rastu bolo tlačenie peňazí zo strany Fed, v dôsledku čoho sa zrýchlila inflácia a dolár sa oslabil. Za posledných 12 mesiacov však záujem investorov o žltý kov ochabol, nakoľko inflácia sa drží na nízkych hodnotách a akciový index S&P 500 dosiahol rekordné maximum.

Vývoj ceny zlata za posledných 5 rokov

cena zlata graf poslednych 5 rokov

Strednodobo klesajúci trend zlata však musel prísť skôr či neskôr. Veď predsa trh so zlatom rástol takmer nepretržite celé desaťročie. Myslieť si, že tento rastúci trend by pretrval večne bez akéhokoľvek poklesu alebo stagnácie, to sa podobá skôr na tajné prianie neskúsených investorov.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia