Česká spořitelna - profil najväčšej banky v ČR

Česká spořitelna - profil najväčšej banky v ČR

Česká spořitelna je gigant na českom bankovom trhu – má bezkonkurenčne najrozsiahlejšiu sieť bankomatov (prevádzkuje ich viac než 1481), disponuje rozsiahlou sieťou pobočiek (659), vďaka čomu je „blízko k bežným ľuďom“, na ktorých zameriava svoju činnosť. Tento peňažný ústav patrí medzi najvýznamnejších vydavateľov platobných kariet, ktorých vydala už cez 3,2 milióna kusov.

Okrem toho, že je jednotkou v oblasti počtu vydaných platobných kariet, ČS sa radí aj medzi vplyvných obchodníkov s cennými papiermi.

Čo stojí za úspechom?

Finančná skupina Českej spořitelny, patriaca pod rakúsku Erste je s počtom 5,3 milióna klientov absolútne najväčšou bankou na trhu. Pri takejto mase klientov je ťažko pochopiť, prečo je práve ČS najobľúbenejšia u našich bratov Čechov. Veď predsa existujú aj iné banky, ktoré majú z pohľadu klienta oveľa priaznivejšiu poplatkovú politiku pri poskytovaní rovnakých služieb, nižšie

ceska sporitelna logo

úroky na pôžičkách a hypotékach a vyššie na sporení. Čo je teda dôvodom, že všetci chcú ísť do ČS? V provom rade je to dané silou skupiny a tým, že polovica ČR má účty v Českej sporiteľne. Keď má v tejto banke účet môj sused, kamoš, mama, otec, brat, tak si otvorím aj ja – takto asi uvažuje väčšina českého obyvateľstva. ČS si „predpripravuje“ nových klientov tak, že poskytuje bežné účty pre mladých a študentov úplne bez poplatkov. Mladí, keď si nájdu novú prácu, už vo víre pracovných povinností neriešia zmenu banky na lacnejšiu, ale zostávajú v Českej sporiteľni.

Za úspechom ČS stojí nepochybne aj zázemie bankovej skupiny Erste Group, do ktorej patrí aj Slovenská sporiteľňa, vďaka čomu si môžu klienti SLSP v bankomatoch Českej sporiteľne vyberať hotovosť výhodnejšie, iba za 0,20 €. Do skupiny Erste Group patria najväčšie banky v celej strednej a východnej Európe s celkovým počtom klientov viac ako 17 miliónov.

V neposlednom rade k úspechu prispela aj dlhodobá história ČS

História

Korene ČS siahajú až do začiatku 19 storočia, kedy bola založená Prvá rakúska sporiteľňa – Erste oesterreichische Spar-Casse. Myšlienka bola šľachetná: motivovať obyčajných ľudí, aby si odkladali časť peňazí na horšie časy, napríklad pre prípad že by prišli o zamestnanie alebo by boli dlhodobo práceneschopní. Postupne sa otvárali nové pobočky po celej krajine, ktoré sa neskôr transformovali na samostatné a nezávislé sporiteľne. V roku 1825 bola založená prvá pobočka v Prahe s názvom „Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a pro Čechy“.

Na fungovanie pokladní kasy bolo však potrebné zohnať štartovací kapitál a tak vyšiel inzerát v novinách so žiadosťou od dar. Do pokladnice prispievali boháči, šľachtici, alebo podstatným dielom naštartoval činnosť samotný cisár Jozef I. Počiatočný kapitál získaný od zámožných ľudí slúžil ako ochrana vkladu klientov – niečo ako dnešný Fond na ochranu vkladov.

Služby sporiteľne sa tak rýchle dostali do uší ostatných ľudí a tak sa rady klientov každým mesiacom rozširovali. Za uložené peniaze sporitelia získali malý úrok, ktorí ich motivoval k tomu, aby ďalej sporili.

O pár rokov neskôr došlo k premenovaniu ťažko zapamätateľného a z pohľadu marketingu nie príliš pútavého názvu na oveľa výstižnejší a kratší Böhmische Sparkasse (Spořitelna česká), ktorá bola prvým právnym predchodcom dnešnej Českej sporiteľne. Začiatkom 50-rokov 20 storočia prichádza k zlúčeniu všetkých pobočiek na Slovensku a v Česku do Československej štátnej sporiteľne so sídlom v Prahe. Významná systémová zmena sa uskutočnila v roku 1969, kedy došlo k rozdeleniu na dva nezávislé subjekty – Českú štátnu sporiteľňu a Slovenskú štátnu sporiteľňu (predchodcu dnešnej SLSP).

Od roku 1992 sa používa názov Česká spořitelna a.s. čo bolo dôsledkom zmeny právnej formy a prerozdelenia akcií (40 % si ponechal štát, 20 % získali mestá a obce ČR, 3 % bola rezerva pre prípadné reštitúcie a zvyšných 37 % akcií bolo prerozdelených počas prvej vlny kupónovej privatizácie.) Posledným významným míľnikom bol vstup do Erste Group v roku 2000, čo sa udialo po odkúpení 52 % akcií banky. O dva roky neskôr vlastnila Erste Group až 98 % akcií tejto najsilnejšej českej banky.

Kontaktné informácie

Oficiálny názov

Česká spořitelna, a.s.
Hlavné sídlo Praha 4, Olbrachtova 1929/62, PSČ 140 00
IČO 45244782
DIČ CZ 699001261
Info linka +420 800 207 207
Email csas@csas.cz
Web stránka http://www.csas.cz/
Kód banky 0800
SWIFT kód GIBA CZ PX

 

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia