Cestovné poistenie k platobným kartám: pozor na dlhší pobyt v zahraničí

Cestovné poistenie k platobným kartám: pozor na dlhší pobyt v zahraničí

Služba cestovného poistenia k platobným či debetným kartám, ktorú ponúkajú banky má svoje výhody. Držiteľ takejto karty je poistený nielen počas dovolenky, na ktorú väčšina cestovateľov ide s cestovným poistením uzatvoreným v cestovke, priamo v poisťovni, online alebo cez sms, ale aj v prípade nepredvídaných ciest do zahraničia, napríklad ak sa vyberie za nákupmi, alebo len tak na jednodňový výlet do rakúskych Álp.

Držiteľ karty s cestovným poistením je tak poistený počas celej doby platnosti karty a nemusí pred každým vycestovaním do zahraničia myslieť na to, že sa musí ešte poistiť. Odpadá teda starosť navyše s uzatváraním novej poistky, s tlačením a pribaľovaním potrebných dokumentov do kufra. Pracujúci Peter so svojou priateľkou – študentkou Monikou si pochvaľuje výhody karty s cestovným poistením: „S priateľkou podnikáme výlety po Európe. Cestujeme takým štýlom, že kúpime najlacnejšiu letenku a do pár dní cestujeme. Často zo dňa na deň. Nemusíme myslieť na poistenie, pred cestou je dosť starostí s výberom ubytovania, s balením a s prípravou plánu čo chceme vidieť.“

Základné karty nebývajú automaticky vybavené cestovným poistením, treba ho dokúpiť

mckartaCestovné poistenie je možné získať k debetnej alebo kreditnej karte. Banky tento benefit automaticky ponúkajú k prestížnym platobným kartám, kde býva súčasťou základného balíka služieb – je teda už zahrnuté v cene karty.

Pokiaľ ste majiteľom bežnej či základnej karty, poistenie si budete musieť dokúpiť ako doplnkovú službu. Okrem toho si budete môcť vybrať, či chcete mať poistenie len individuálne – pre seba ako držiteľa karty, alebo či chcete poistiť aj rodinných príslušníkov – manžela či manželku, druha, družku a deti do 18 rokov.

Poistenie prostredníctvom karty býva spravidla cenovo porovnateľné a často dokonca výhodnejšie ako individuálne uzatvorené v poisťovni. Štandardne zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a doplnkové asistenčné služby. Drahšie varianty obsahujú ďalšie poistenia – napríklad meškanie letu, právnu pomoc a kauciu v prípade dopravnej nehody v zahraničí, prípadne odtiahnutie a spojazdnenie vozidla…

Poistenie s vyšším poistným krytím ku kreditke vychádza okolo 40-45 € za rok, lacnejšia varianta s nižším krytím sa dá kúpiť za ročný poplatok okolo 25 €. Pri debetných kartách sa zmestíte s ročným poplatkom do 20 €.

Nevýhody? Nízka flexibilita parametrov poistenia

Banky takmer vždy ponúkajú na výber viac možností formou balíčkov poistenia, z čoho plynú aj nevýhody. Predovšetkým neprispôsobivosť parametrov poistenia, ako dĺžka pobytu, územná platnosť ale aj rozsah poisteného krytia. Poistenie ku kartám navyše platí len pre prerušované cesty. Je teda aktívne vždy iba na stanovený počet dní po vycestovaní – spravidla to býva 45,60 alebo 90 dní. Poistenie ku karte je teda nie je výhodné pre dlhšie pobyty, v trvaní niekoľkých mesiacoch a pre pobyty v exotických krajinách. V takom prípade sa oplatí uzatvoriť individuálne cestovné poistenie na mieru, ktoré môžete prispôsobiť vašim požiadavkám na rozdiel od poistného balíka ktorý máte ku karte.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia