Chcete podnikať a chýbajú Vám peniaze? Skúste mikropôžičku so zvýhodnenými podmienkami

Chcete podnikať a chýbajú Vám peniaze? Skúste mikropôžičku so zvýhodnenými podmienkami

Každé podnikanie, najmä jeho začiatky sú náročným obdobím po psychickej a finančnej stránke. Podarí sa Vám projekt rozbehnúť, bude o Vaše služby či tovar záujem? Uspejete v tvrdom konkurenčnom prostredí? Jasnú odpoveď na tieto otázky dá až čas.

Začiatky sú ťažké: kde zohnať peniaze, keď Vás banka odmietne financovať

Okrem pocitu neistoty vyplývajúceho z toho, čo prinesú nasledovné mesiace a roky, sa treba vysporiadať aj s finančnou otázkou. Financovanie biznisu býva pre väčšinu začínajúcich podnikateľov kameň úrazu – najmä ak nemajú žiaden vlastný kapitál a spoliehajú sa na pôžičku z banky. Získanie úveru v začiatkoch podnikania je takmer nemožné a to aj vtedy, ak by ste mali zaujímavý podnikateľský plán. Každá banka na ktorú sa obrátite bude chcieť záruky, že sa jej investované finančné prostriedky vrátia späť. Pri novovzniknutých firmách neexistujú žiadne výsledky hospodárenia, budúci vývoj je neistý a ťažko sa odhaduje, preto každá banka bude trvať na zabezpečení. Pokiaľ jej ho nedáte, na pôžičku môžete zabudnúť. Nehovoriac o tom, že banky na Slovensku sa stavajú k mladým podnikateľským subjektom dosť chladne. Jednou zo základných podmienok pre poskytnutie finančných prostriedkov je trvanie podnikateľskej činnosti minimálne niekoľko mesiacov. Na základe obratov na účte sa potom posudzuje, či daný subjekt môže alebo nemôže získať úver. V prípade začínajúcich podnikateľov nie sú výsledky podnikania počas prvých mesiacov či rokov ohurujúce, skôr naopak – drvivá väčšina končí v červených číslach.

Pokiaľ ste so žiadosťou v banke neuspeli alebo sa Vám nechce absolvovať ponižujúci bankový maratón končiaci zamietnutými žiadosťami, skúste mikropôžičku od štátu. Poskytuje ju SBA (Slovak Business Agency) na obdobie od 6 mesiacov do 4 rokov, pričom začínajúci podnikatelia môžu využiť benefit v podobe odkladu splátok istiny (platia sa len splátky úrokov) maximálne na 6 mesiacov.

Dostupnejšie a výhodnejšie ako v banke

patstovkyMikropôžička je určená pre malých a stredných podnikateľov, ktorí môžu požiadať o sumu vo výške od 2500 €, maximálne do 50 000 €.

Výhodou mikropôžičkového programu nie je len vyššia dostupnosť úveru ako v banke (väčšie šance na schválenie), ale aj výhodnejšie podmienky v porovnaní s bankami. Úroková sadzba sa pohybuje už od 1,13 % p.a. a nepresiahne 9,03 %. Výška úroku sa stanovuje individuálne, po podaní žiadosti. Úrok je daný ako súčet základnej sadzby a marže. Základná sadzba je pre Slovensko určená vo výške 0,53 % (od začiatku roka 2014) a marža závisí od kritérií ako kvalita podnikateľského zámeru, efektívnosť projektu, hodnota zabezpečenia ako aj predchádzajúca platobná disciplína žiadateľa. Priemerný úrok na doposiaľ poskytnutých mikropôžičkách sa pohybuje okolo 4-5 % p.a, teda podstatne lepšie ako pri komerčných úveroch z bánk.

Nepremeškajte zľavu z úroku: iba do konca októbra!

Pokiaľ stihnete podať žiadosť do konca októbra, pôžičku môžete získať ešte výhodnejšie ako za bežných podmienok. V rámci tohtoročného Európskeho týždňa malého a stredného podnikania (SME Week) SBA ponúka úrokové zvýhodnenie až 2 %.

Finančné prostriedky z mikropôžičkového programu sú určené na financovanie investičných a prevádzkových potrieb, vrátane nákupu tovarových zásob. SBA poskytuje aj možnosť spätného refinancovania materiálu či rekonštrukcie. Program má revolvingový charakter, to znamená, že zaplatené splátky slúžia na poskytnutie ďalších úverov. Aj v tomto prípade je potrebné za úver ručiť. Formu a rozsah zabezpečenia určuje SBA v závislosti od rizikovosti podnikateľského zámeru, objemu úveru a schopnosti klienta pôžičku splácať. Pri vyšších objemoch sa vyžaduje zabezpečenie nehnuteľným majetkom – firemným, osobným, majetkom tretích osôb, technologickými zariadeniami ale je možnosť ručiť aj predmetom financovania, teda majetkom, ktorý sa financuje z mikropôžičky. Pri nižších čiastkach financovania SBA akceptuje ručenie formou zmenky.

Podmienky

Pre získanie mikropôžičky zo Slovak Business Agency je potrebné splnenie niekoľkých podmienok. Predovšetkým, musíte byť fyzická alebo právnická osoba v postavení podnikateľa so sídlom na území SR ktorá spĺňa definíciu mikropodniku (teda zamestnávate menej ako 10 ľudí a ročný obrat neprevyšuje 2 milióny eur alebo ste malý podnik s menej ako 50 zamestnancami s ročným obratom do 10 miliónov eur)

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia