Číslo účtu vo formáte IBAN na platobnej karte je mimoriadne praktické

Číslo účtu vo formáte IBAN na platobnej karte je mimoriadne praktické

Istotne sa Vám už niekoľko krát stalo, že ste museli niekomu oznámiť číslo Vášho účtu, na ktoré ste si nevedeli v rýchlosti spomenúť. Predsa len, nie každý nosí so sebou dispozičnú kartičku k účtu a ešte menej ľudí sa dokáže naučiť číslo svojho účtu naspamäť. Podobnú situáciu zažila nedávno Viera, ktorej chcela kamarátka poslať peniaze za ubytovanie v Tatrách, ktoré Viera vybavila a zaplatila. Podobne ako väčšina iných ľudí, ani Viera nenosí kartičku s číslom účtu v peňaženke.

Našťastie jej banka nedávno vydala novú debetnú kartu, na ktorej bol tento údaj zaznamenaný. Viera až s odstupom času hodnotí tento krok veľmi pozitívne. „V peňaženke mám rada poriadok, preto tam nerada nosím zbytočnosti. Kartu však mám so sebou vždy a tak mám vždy poruke aj číslo svojho osobného účtu. Ak ho odo mňa niekto požaduje, viem ho pohotovo nadiktovať a nemusím sa potom doma prehrabávať vo výpisoch alebo prihlasovať sa do internet bankingu, len preto aby som zistila IBAN. Malo to byť už dávno.“

dobry napadČíslo účtu vo formáte IBAN na platobných kartách dávajú zatiaľ dve banky – ZUNO a len pred pár dňami túto vymoženosť predstavila svojim klientom aj Poštová banka. A ako sa ukazuje, najmä zavedením SEPA na Slovensku sa jedná o mimoriadne praktické riešenie. Číslo účtu v medzinárodnom formáte, ktorý je ešte ťažšie zapamätateľný, sa stalo súčasťou každodenného života – potrebujeme ho pri zadávaní platobných príkazov, pri platbách za energie alebo na poštových poukážkach a je veľmi pohodlné, ak ho máme stále k dispozícii. Na každej platobnej karte Poštovej banky vydanej od 15.mája 2014 bude umiestnený aj IBAN.

„Klienti bánk budú od 1. februára 2016 povinne používať pri každom prevode už iba IBAN kód. Jeho umiestnenie na platobnej karte klientom Poštovej banky umožní, aby si na medzinárodný formát čísla účtu pomaly zvykali a mali ho vždy poruke. Navyše, z IBANu jednoducho zistia aj číslo účtu v súčasnom tvare,“ vysvetľuje Eva Muroňová, riaditeľka Odboru Transakčného bankovníctva.

Zneužitie nehrozí

Pokiaľ by ste si mysleli, že niekto IBAN z platobnej karty zneužije, ste na omyle. Číslo účtu jednak nie je žiadnym osobným údajom, ani bankovým tajomstvom, ba dokonca neoprávňuje prípadného „zlodeja“ k žiadnym platobným transakciám, preto je jeho umiestnenie na karte 100% bezpečné.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia