Čo je to LTV (Loan to Value)?

Čo je to LTV (Loan to Value)?

Poznáte to. Pri vybavovaní úveru či hypotéky často môžete „naraziť“ na odborné výrazy, o ktorých nemáte šajnu, čo znamenajú. Pritom majú zásadný význam pre to, aby ste pochopili produkt ako taký a podmienky za ktorých sa poskytuje. Ak sa stretnete s neznámym pojmom, nehanbite sa spýtať. Nie je hanbou spýtať sa, ale zostať v nevedomosti. Niekedy je však reakcia zamestnanca banky či finančného poradcu na slušnú otázku, čo daný pojem znamená, tak trošku neprimeraná. Najčastejšia reakcia je nasadenie odborného výrazu tváre a zasypanie klienta množstvom ešte odbornejších informácií s doplnením grafov a tabuliek. Namiesto toho, aby ste dostali jednoduchú a zrozumiteľnú odpoveď, ktorej porozumie každý, dočkáte sa obrovského množstva informácií, ktoré spôsobia ešte väčší chaos vo finančnej terminológii. Pliesť si dojmy a pojmy sa v oblastí financií nevypláca a tak by bolo oveľa lepšie, ak by ste sa na stretnutie s pracovníkom banky alebo s finančným expertom pripravili a naštudovali si aspoň základné termíny.

Vysvetlenie pojmu LTV

ltv_obrazokNa termín LTV zaručene narazíte pri vybavovaní hypotéky a pri porovnávaní ponúk jednotlivých bánk. Táto skratka pochádza z anglickej frázy Loan to value ratio, čo znamená pomer požičiavanej sumy k hodnote založenej (kupovanej) nehnuteľnosti. LTV je vždy vyjadrené ako percentuálna čiastka, napríklad 75 % alebo 80 % a asi najviac žiadané 100 % LTV alebo stopercentná hypotéka. Stopercentná hypotéka znamená, že banka Vám poskytne peniaze v plnej výške kupovanej nehnuteľnosti a vy zo svojho nemusíte dať ani cent. Nie, žeby ste nechceli, ale jednoducho nemáte. Na Slovensku sú však 100 % hypotéky dosť zriedkavé, a získa ich skutočne málokto.

Nemýľte si pojmy

Povedali sme si že, LTV je pomer výšky úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti. Všimnite si, že vo vysvetlení bolo použité slovo hodnota a nie cena. Jedná sa o dva rôzne pojmy – hodnotu určuje znalec, cena za ktorú nehnuteľnosť kúpite, môžete byť vyššia ale aj nižšia, všetko závisí od Vašej šikovnosti.

Ak budete banke ručiť za hypotéku bytom v hodnote 70 000 € pri LTV 80 %, banka Vám schváli úver maximálne v objeme 56 000 €.

Vo všeobecnosti pri hypotekárnych úveroch platí zásada, že čím je LTV vyššie, tým vyššie budú aj úrokové sadzby a naopak. Dôvod je prostý – čím je vyšší pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti, tým väčšie riziko pre banku, ktorá Vám peniaze požičala. V prípade nesplácania znáša riziko, že príde o väčšiu časť svojich peňazí a navyše nebude môcť založenú nehnuteľnosť až tak výhodne predať.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia