Čo nové na hypotekárnom trhu? Vyhliadky do roku 2015

Čo nové na hypotekárnom trhu? Vyhliadky do roku 2015

Hypotekárny trh na Slovensku zažil v uplynulom roku nevídaný boom. Priemerná úroková sadzba poskytnutých hypotekárnych úverov postupne klesala počas celého roka a v novembri sa po prvý krát dostala pod hranicu 3 % – dosiahla priemernú úroveň 2,77 % ročne, kým rok predtým bola takmer o jeden percentuálny bod vyššia: Slováci si vtedy požičiavali na bývanie v priemere za 3,71 % p.a. Vyplýva to z analýzy Prima banky ktorá bola zostavená na základe najnovších údajov Národnej banky Slovenska.

V novembri 2014 si Slováci vzali úvery na bývanie v celkovom objeme 424 mil. eur. Portfólio úverov na bývanie dosiahlo hodnotu 14,6 mld. eur (v tejto sume nie sú zarátané stavebné úvery poskytnuté stavebenými sporiteľňami) a medziročne vzrástlo o 15,18 %.

Vďaka rekordne nízkym úrokovým sadzbám a konkurenčnému prostrediu si Slovensko polepšilo aj v európskych štatistikách: zatiaľčo pred niečo vyše rokom sme patrili medzi krajiny s najdrahšími hypotékami v rámci EÚ, v súčasnosti sa dá povedať, že toto obdobie máme za sebou. Momentálne sú drahšie hypotéky v Španielsku, Holandsku, Cypre či Taliansku.

Optimistické vyhliadky pre nasledovný rok

hypo oplati saAnalytici sa zhodujú, že z lacno požičaných peňazí na bývanie sa budeme tešiť aj v nasledovnom roku. Predpokladá sa, že ECB nebude zvyšovať základnú sadzbu, ktorá je dnes na historickom minime na úrovni 0,05 %. Základná sadzba ECB má vplyv na sadzby na medzibankovom trhu a od tých sa odvíja aj úroková sadzba poskytovaných hypoték. V prípade, že by Európska centrálna banka naďalej pokračovala vo svojej politike znižovania úrokových sadzieb, sadzby hypoték by mali priestor na ďalší pokles. Ďalším faktorom ktorý sa podpisuje na výške úrokových sadzieb hypoték, je vývoj úročenia slovenských štátnych dlhopisov. Úroky na štátnych dlhopisov sú momentálne na nízkej úrovni a tie výrazne ovplyvňujú dlhodobý trend úročenia hypotekárnych úverov.

Dobrou správou pre záujemcov o financovanie bývania v roku 2015 je silné konkurenčné prostredie na slovenskom bankovom trhu. To sa prejavuje akciovými ponukami, transparentnými sadzbami a znižovaním obchodných marží, ktoré pre klientov bánk znamenajú lacnejšie úvery.

Ako odštartovali hypotekárne banky nový rok a čím sa snažia osloviť?

Prima banke sa osvedčila hypotéka s transparentnými sadzbami – teda s rovnakým úrokom pre každého, ktorá je od Nového roka na úrovni 2,2 % ročne pri fixácii na 3 roky. Banka ponúkne túto úrokovú sadzbu každému, kto prejde základným skóringom, bez ohľadu na klienta a bez akýchkoľvek iných podmienok či naviazania na iné produkty. Nepochybne aj vďaka transparentným sadzbám je Prima banka najrýchlejšie rastúcou bankou na hypotekárnom trhu: medziročne jej portfólio hypoték rastie o 51 %, čo je takmer 4 krát rýchlejšie ako priemer na trhu.

Ešte zaujímavejší úrok poskytuje internetová mBank na mHypotéku do 80 % hodnoty nehnuteľnosti: pri trojročnej fixácii vychádza úrok na 1,84% p.a.. Podmienkou je však poistenie úveru. Klient si však môže vybrať aj variantu bez poistenia, kedy je ročný úrok pri 3 ročnom fixe 2,09 %.

Takmer na vlas rovnaký úrok má na Flexihypotéke VÚB banka, ktorá ponúka úvery s trojročnou fixáciou od 2,10 % p.a. Výslednú úrokovú sadzbu môže klient ešte viac znížiť využitím ďalších služieb ako je zriadenie Flexiúčtu, poistenie úveru…

Atraktívne podmienky úveru na bývanie pri 3 ročnej fixácii od 2% ročne ponúka do konca januára aj Oberbank. Od 2% ročne sa dá požičať na bývanie aj v najväčšej komerčnej banke na Slovensku, v Slovenskej sporiteľni.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia