Čo potrebuje prvák do školy? A ako to odľahčí rodičovskú peňaženku?

Čo potrebuje prvák do školy? A ako to odľahčí rodičovskú peňaženku?

Prvý deň v škole je udalosť, ktorá sa väčšine ľudí vryje do pamäti na celý život. Je preto dobré naň budúceho prváčika postupne pripravovať a motivovať tak, aby sa mu v škole neskôr páčilo. Tento emóciami nabitý deň si však vyžaduje okrem prípravy a psychologickej podpory dieťaťa aj materiálne zabezpečenie v podobe nevyhnutných školských pomôcok.

Čo všetko je potrebné kúpiť prváčikovi do školy?

Zoznam potrebných pomôcok sa môže líšiť v závislosti od požiadaviek konkrétnej školy či učiteľky. Rodičia by však mali dostať zoznam školských potrieb už pri samotnom zápise. Pokiaľ ste ho nedostali, alebo stratili, ponúkame náš zoznam pomôcok (tabuľka nižšie), bez ktorých sa Váš školák nezaobíde… Individuálne požiadavky školy či pani učiteľky na výbavu prváka potom môžete dokúpiť aj v priebehu roka.

Predtým, než sa rozbehnete do obchodov a papiernictiev, je dobré zistiť si, či náhodou Vaša škola nezabezpečuje isté pomôcky po vlastnej línii (napríklad perá, ceruzky a zošity…) samozrejme za poplatok, ktorý platia rodičia raz alebo dva krát ročne. Vyhnete sa tak dvojitému plateniu za niektoré položky.

skolske pomockyDo obchodov jedine so školákom

Najlepšie prváka na školu namotivujete tak, že ho vezmete so sebou na nákupy. Pre deti je dôležité, aby si mohli svoje školské pomôcky vybrať sami – učenie ich potom bude nepochybne viac baviť.

Aj domáce úlohy pôjdu ľahšie, pokiaľ si bude malý školák vyberať ceruzky z peračníka svojej obľúbenej farby, alebo keď na gumovanie použije voňavú gumu…

Dospelý sa možno celkom nevedia vžiť do toho, čo poteší detskú dušu a preto je dobré ak sa na nákupy vyberiete vo dvojici.

Zatiaľčo oči Vášho dieťaťa budú blčať nefalšovanými ohníkmi radosti z novej aktovky, Vás bude istotne zaujímať, ako povinná školská výbava odľahčí Vašu peňaženku…

Koľko stojí prvá výbava do školy?

Náklady na prvú výbavu školáka sa samozrejme celkom presne nedajú vyčísliť. Obchody a papiernictvá ponúkajú tovar od výmyslu sveta, v rôznych úrovniach kvality a v rôznych cenových reláciách. Všetko tak záleží od finančných možností rodiny. Kým jedna rodina môže nakúpiť výbavu za stovky eur, druhá sa môže bez problémov vmestiť do dvojciferného čísla.

Pri nákupoch však treba zvážiť kvalitu a životnosť daného tovaru. Neoplatí sa investovať do lepšieho peračníka, ktorý nebude len na jednu sezónu, ale vydrží aj do druhej – tretej triedy?

Pri istých položkách zo zoznamu (kde je v hre zdravie dieťaťa) by ste mali zabudnúť na „cenovky“ a skutočne sa zamerať na kvalitu výrobku.

Naozaj chcete šetriť až tak veľmi, že Vaše dieťa vybavíte najlacnejšími prezúvkami od „číňana“ za 3 € v období, keď sa prudko vyvíja? Alebo by bolo lepšie investovať viac peňazí do kvalitnej ortopedickej obuvi, ktorá podporí správnu klenbu chodidiel? Zdravotné hľadisko treba zvážiť aj pri výbere školskej tašky. Pozerajte na hmotnosť, aby samotná taška nepredstavovala zbytočnú záťaž. Pre deti, ktoré majú už teraz problémy s chrbticou je anatomicky tvarovaná aktovka nevyhnutnosťou, no určite nič nepokazíte, ani keď ju kúpite školákovi, ktorý zatiaľ žiadne problémy s chrbticou nemá…Tiež pozerajte na praktické hľadisko – či má taška dostatok samostatných priečinkov na učebnice, zošity, desiatu a fľašu s vodou…

Prakticky každá položka zo zoznamu potrebnej výbavy pre dieťa sa dá kúpiť v najnižších cenových reláciách (pri ktorých neočakávajte vysokú životnosť, atraktívnosť ani kvalitu), za priemerné ceny ale aj s vyššími cenovkami (ktoré spravidla zodpovedajú dlhšej životnosti a kvalite)

Prinášame prehľad najpodstatnejších vecí, ktoré bude prvák potrebovať do školy spolu s prehľadom cien jednotlivých položiek v rôznych cenových hladinách.

Nižšia cenová kategória Priemer Vyššia kvalita
školská taška, aktovka 10 -15 € 50-60 € 130,00 €
peračník 3-5 € 10-15 € 30,00 €
prezúvky 6,00 € 10,00 € 25 € a viac (ortopedické značkové prezúvky)
vrecúško na prezúvky 2,00 € 4,00 € 7,00 €
oblečenie na telesnú výchovu 10,00 € 15-20,00 € 35,00 €
vrecko na telesnú výchovu 2,50 € 6,00 € 10,00 €
potreby na výtvarnú výchovu (štetce, farby, výkresy, skicár) 10,00 € 15-20 € 30,00 €
ceruzky, fixky, voskovky, guma 7,00 € 10,00 € 20,00 €
zošity 10,00 € 10,00 € 10,00 €
plniace pero 3,00 € 8,00 € 10,00 €
Celkom 54,50 – 61,50 € 138 € – 163 € 307,00 €

 

Z vyššie uvedeného prehľadu cien vyplýva, že prváka môžete „vybaviť“ za 50 € ale aj za niekoľko stoviek eur, pokiaľ si potrpíte na kvalitnejšie, komfortnejšie, prípadne značkové veci.

Chcete ušetriť? Nákupy nechajte na posledné dni pred začiatkom školského roka

Pár dní pred začiatkom školského roka lákajú viaceré obchodné reťazce na zlacnený školský tovar. Jedná sa o šikovný ťah ako rodičov dotiahnuť do obchodu, kde nenakúpia len potrebné školské pomôcky, ale aj ďalšie nevyhnutné veci pre domácnosť. Každopádne z tejto obchodnej stratégie môžete vyťažiť. Stačí sledovať ponuky na webových stránkach obchodníkov. Ešte lepšie ceny ako v kamenných predajniach ponúkajú niektoré známe internetové obchody. Obľúbené sú tkz. sety, kde za dobrú cenu dostanete nielen školskú aktovku, ale aj naplnený peračník, puzdro na perá, pero, vrecko na topánky a na úbor a peňaženku. Sety sú cenovo atraktívne, no majú jednu nevýhodu- nulová šanca výberu „doplnkových“ položiek, čo nemusí prekážať rodičom, ktorí si nepotrpia na detailný výber každej ceruzky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia