Dá sa chata, chalupa či rekreačný objekt financovať prostredníctvom hypotéky?
Tak táto otázka istotne trápi mnohých, ktorí uvažujú o kúpe či výstavbe peknej chaty v malebnom prostredí, niekde pod lesom. Tento typ bývania uprednostňuje čoraz viac ľudí pred životom v rušných mestách alebo na dedine, kde stojí dom vedľa domu a kde má človek dokonalý prehľad o tom, čo robia jeho susedia. Nie preto, že by to človeka zaujímalo, ale preto, že nemá na výber, iba si plnými dúškami „vychutnávať“ tienisté stránky bývania s množstvom ľudí naokolo. Ak sa k tomu pripojí bezohľadnosť najbližších susedov, niet sa čomu čudovať, že pozemky „na okraji“ a v rekreačných oblastiach, kde je stavieb pomenej idú na dračku. Uvažujete podobným spôsobom?
Chcete bývať v príjemnom, kľudnom prostredí plnom zelene, ďaleko od hluku áut, motoriek a nevychovaných, sebeckých susedov? Áno? V tom prípade Vás istotne budú zaujímať možnosti financovania chaty alebo chalupy. Aby sme sa dostali k otázke z titulku tohto článku, financovanie rekreačného objektu je dnes bez problémov možné aj prostredníctvom bežnej hypotéky.
Premyslite hneď dva zdroje financovania
Dobrou správou je tiež, že za úver môžete ručiť aj priamo kupovanou chatou alebo rozostavanou stavbou ktorá má v budúcnosti slúžiť ako rekreačný objekt. V oboch prípadoch si však budete musieť našetriť poriadnu kôpku peňazí (samotný hypoúver nebude postačovať). Na rozdiel od klasických hypoték, pri ktorých banka bez problémov prefinancuje 70-90 % z hodnoty nehnuteľnosti, pri hypotéke na chatu či chalupu poskytne maximálne 40-50 %, výnimočne 65 % z hodnoty nehnuteľnosti.
Vo väčšine prípadov si tak budete musieť minimálne 50 % z kúpnej ceny objektu alebo jeho budúcej hodnoty financovať z iných zdrojov – či už vlastnými úsporami, pôžičkou od rodiny alebo neúčelovým úverom.
Bude chata slúžiť na celoročné bývanie?
Lepšiu hodnotu LTV (pomer výšky úveru k cene nehnuteľnosti) môžete očakávať, v prípade, že predmetný objekt bude slúžiť ne celoročné bývanie.
Každú žiadosť však banky posudzujú individuálne. Veľa závisí aj od lokality, kde sa rekreačný objekt nachádza. Pokiaľ sú v jeho blízkosti rodinné domy, a chaty určené na celoročné bývanie, je vysoko pravdepodobné, že banka bude ochotná poskytnúť vyššiu sumu úveru s lepšími podmienkami (výhodnejším úročením). Dnes sa stavajú chaty ktoré komfortom pripomínajú skôr luxusné rodinné domy postavené z kvalitných stavebných materiálov. Typ stavebného materiálu, z ktorého je rekreačný objekt postavený pri posudzovaní žiadosti tiež zaváži. Banka sa bude ochotnejšie podieľať na spolufinancovaní chaty, pokiaľ bude murovaná v porovnaní s objektami z iných stavebných materiálov.