Daň z príjmu môžete zaplatiť aj v posledný deň podania daňového priznania, dokonca aj pár minút pred polnocou

Daň z príjmu môžete zaplatiť aj v posledný deň podania daňového priznania, dokonca aj pár minút pred polnocou

Patríte medzi ľudí, ktorí podávajú najlepšie výkony pod stresom a v časovej tiesni? S touto charakteristikou nie ste sám. Na poslednú chvíľu si nechávajú povinnosti státisíce ľudí na Slovensku – nevynímajúc povinnosti voči štátu.

Hlavne neprešvihnúť posledný marcový deň

Istotne Vám neuniklo, že termín pre podanie daňového priznania je do konca marca (pokiaľ ste nepožiadali o odklad).

Na splnenie tejto povinnosti, ktorú by mal asi každý najradšej „z krku“ tak zostáva iba pár dní. Daňové úrady najmä posledný týždeň pred šibeničným termínom predlžujú úradné hodiny a posilňujú podateľne.

Každý človek, ktorý minulý rok zarobil viac ako 1 867,97 eura, musí do konca marca podať daňové priznanie. Tejto povinnosti sa môžu vyhnúť len zamestnanci, ktorí do 15. februára požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Do 31.marca si musia podať DP (typu B) aj živnostníci a prenajímatelia. Táto povinnosť sa samozrejme týka aj firiem – právnických osôb.

Daňové priznanie môžete poslať aj poštou

termin koniec marcaPokiaľ sa chcete v posledných dňoch pred 31.3. vyhnúť dlhým radám a nervóznym úradníkom na daňových úradoch, daňové priznanie môžete poslať aj poštou. Ak sa rozhodnete pre pohodlnejšiu poštu, nezabudnite zásielku poslať doporučene, aby ste mali aspoň nejaký doklad o tom, že ste si svoju povinnosť voči DÚ splnili. Potvrdenie si starostlivo uchovajte, môžete sa Vám zísť aj v nasledovných rokoch. Poštu môžete tiež vybaviť aj v posledný deň, rozhodujúci bude dátum na pečiatke. Pokiaľ teda zásielku pre DÚ pošlete 31. marca, svoju povinnosť si splníte v termíne.

Nezabudnite zaplatiť vypočítanú daň

Okrem odovzdania vyplneného tlačiva daňového priznania spolu s požadovanými prílohami je potrebné najneskôr do 31. marca zaplatiť aj vypočítanú daň na účet daňového riaditeľstva. Najrýchlejšie a najjednoduchšia je úhrada cez internet banking, prostredníctvom prevodného príkazu. Pre finančnú správu bude rozhodujúci dátum odpísania platby z účtu. „Aj keď klientom neodporúčame nechávať si úhrady na poslednú chvíľu, u nás je možné uhradiť daň z príjmu aj pár minút pred polnocou. Platba z účtu je klientovi odpísaná ihneď po jej zadaní,“ vysvetľuje Miroslav Endresl, produktový analytik online banky Zuno.

Klienti direct banky sa tak nemusia obávať že by zákonom stanovený termín nestihli a to aj v prípade, že daň zaplatia za 1 minútu 12, a to doslova! Možnosť zaplatiť daň bez pár minút pred polnocou 31.marca sa týka samozrejme aj pri zadaní prevodného príkazu mobile bankingom alebo prostredníctvom kontaktného centra.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia