Darovanie krvnej plazmy za eurá. V Rakúsku vedia, ako získať vzácnu tekutinu

Darovanie krvnej plazmy za eurá. V Rakúsku vedia, ako získať vzácnu tekutinu

Ak sa na Slovensku rozhodnete darovať krv, odmenou Vám bude dobrý pocit, že možno Vaša krv niekomu zachráni život. S vyplazeným jazykom potom môžete utekať naspäť do práce, lebo nemáte nárok na pár hodín voľna. Ak ste klientom poisťovne Union, môžete si po predložení potvrdenia o darovaní krvi vyzdvihnúť balíček vitamínových doplnkov. Viacnásobní darcovia – držitelia Jánskeho plakety môžu získať vo vybraných mestách zľavu z MHD.

Výhody pre darcov krvi na Slovensku sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky aj to takej, na ktorej je zopár prstov amputovaných. Žiadne zaujímavé benefity ktoré by zvýšili počet darcov. Zato v susednom Rakúsku vedia, ako motivovať ľudí. Len pár kilometrov od hraníc v mestečku Hainburg sa nachádza neštátne zdravotnícke zariadenie EUROPLASMA GmbH, ktoré odoberá krvnú plazmu. Z nej sa získavajú potrebné bielkoviny, ktoré si niektorí ľudia nedokážu vyrobiť v dostatočnom množstve – najmä faktory zrážania krvi. Lieky vyrobené z plazmy pomáhajú ľuďom s oslabenou imunitou, žltá tekutina – plazma (respektíve produkty z nej) sa tiež používa v akútnej medicíne a pri operáciách.

20 EUR za necelú hodinu

darcaNa webovej stránke spoločnosti Europlasma.at ktorá je aj v slovenčine lákajú potenciálnych darcov finančnou odmenou. Za každé darovanie sa platí minimálne 20 EUR.

Pri odbere plazmy sa používa prístroj – separátor, ktorý oddeľuje jednotlivé zložky krvi. Krvinky sa oddeľujú od krvnej tekutiny (plazmy). Krvinky sa potom jednorázovou kanylou vrátia naspäť do krvného obehu tela darcu a plazma odteká do zberného vrecúška. Objem darovanej plazmy závisí od hmotnosti darcu a v priemere trvá cca 45 minút.

Krvnú plazmu je možné darovať opakovane, podľa rakúšanov až 50 krát do roka, takže pri maximálnom povolenom počte si môžete slušne zarobiť (zaujímavé je v ČR môžete darovať plazmu najviac raz za dva týždne). Aby ste sa necítili trápne, že idete v podstate nie darovať ale predať vzácnu tekutinu, Europlasma vyplatenie 20 EUR elegantne zaobalila do „náhrady osobných výdavkov“. Iste, cesta do Hainburgu niečo stojí (najmä ak nie ste z Bratislavy), no pokiaľ auto plne naložíte „darcami“ stratoví isto nebudete. Okrem toho môžete získať bonus 20,30,40 alebo 50 €. Keď privediete ďalšieho darcu a ten príde aspoň 5x, dostanete „sprostredkovateľskú províziu“ ďalších 30 €.

Zdravotný stav pod dohľadom

Plusom k finančnej odmene je pravidelná lekárska kontrola a informovanosť o Vašom zdravotnom stave. Pred každým odberom je potrebné absolvovať nasledovné vyšetrenia: krvný tlak, srdečná frekvencia, teplota, krvný obraz (hematokryt, hemoglobín, obsah celkových bielkovín v krvi). Pred prvým odberom sa robí komplexnejšia prehliadka, ktorá sa opakuje každé štyri mesiace. Ďalšie vyšetrenia sa týkajú bezpečnosti odobratej plazmy – robia sa testy na HBV, HCV a HIV. Pokiaľ sa rozhodnete darovať krvnú plazmu v Rakúsku, budete pod stálym lekárskym dohľadom. Nemusíte tak čakať na termín preventívnej prehliadky u Vášho lekára a tlačiť sa v čakárni plnej chorých ľudí…

Kým pre niekoho je hlavným motívom darovania plazmy u našich susedov špičková zdravotná starostlivosť, väčšinu tých, ktorí sa vyberú za hranice darovať plazmu, počúvajú na šuchot dvadsaťeuroviek. Bez ohľadu na to, či je predávanie vzácnej tekutiny morálne alebo nie, isté je, že Rakúšanom sa darí získavať ďaleko viac darcov. Jednak finančnými odmenami, ale aj prístupom.

Na obhajobu slovenských zariadení, treba povedať, že u nás sa odoberá plná krv (teda v nemocnici necháte všetko, čo z Vás „vytečie“). Tá sa následne spracuje a získavajú sa z nej krvinky, doštičky a krvná plazma. Darovanie krvi je bezpríspevkové, nakoľko sa s ňou neobchoduje. Na rozdiel od darovania plazmy rakúskej firme, ktorej činnosťou je výroba a následný predaj liekov so ziskom.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia