Detské kočíky sú najmastnejšou položkou základnej výbavy pre bábätko

Detské kočíky sú najmastnejšou položkou základnej výbavy pre bábätko

Očakávanie príchodu dieťaťa na svet je radostné obdobie, na ktoré sa treba poriadne pripraviť. No a práve prípravy môžu radosť tak trochu skaliť. Väčšina budúcich rodičov totižto na nevyhnutné nákupy minie ďaleko viac, než bolo plánované…

Výbava pre bábätko nie je lacná záležitosť

A to najmä vtedy nie, ak sa jedná o Vášho prvého potomka, ktorý nemá po kom dediť. Najmastnejšou položkou z celej výbavy pre novorodenca je práve detský kočík. Preto si treba na túto položku zo zoznamu potrebných vecí pre dieťa posvietiť a venovať jej zvýšenú pozornosť pri výbere – bude Vás totižto stáť najviac peňazí.

Pre lepšiu predstavu – bavíme sa o výdavku v rádoch stoviek eur. Cenové rozpätie sa pohybuje od 200 € až do 1500 € (samozrejme horná hranica sa presne vyčísliť nedá, existujú top značky, ktoré sú ďaleko drahšie). Stredná kategória detských kočíkov sa pohybuje od 500 € vyššie.

Chceli by ste viacero detí? Nešetrite…

Pokiaľ neplánujete využitie kočíka len pre jedno dieťa, tak sa doň oplatí viac investovať. Kvalitný výrobok povozí nielen jedno, ale bez problémov dve či dokonca tri deťúrence. Lepšie je hneď pred narodením prvorodeného či prvorodenej investovať do kvalitnej značky (napr. Teutonia), ktoré pri trojkombinácii stoja viac ako 1000 €, ako pri každom ďalšom dieťati minúť niekoľko stoviek eur za kočík, ktorý Vám miesto uľahčenia života prinesie len zbytočné starosti. Žiaľ, problémy s neskladnosťou, vysokou hmotnosťou či zlou manipuláciou novopečeného rodiča počkajú a v plnej kráse sa prejavia až pri denno-dennom používaní.

dieta v kociku

Ako pri všetkom, aj v prípade detských kočíkov platí: nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.

Dnešný trh ponúka na výber množstvo značiek a typov detských kočíkov, v rôznych cenových pásmach a úrovniach kvality. Široká ponuka výber budúcim rodičom moc neuľahčuje – stačí sa pozrieť na bezradne pôsobiace páry, ktoré sa pri prvej návšteve baby obchodu bezcieľne potulujú medzi uličkami kočíkov a nevedia kde začať.

Ujasnite si priority

Kúpa kočíka však nemusí začínať pocitom bezradnosti, stačí si ujasniť priority a poznať jednotlivé typy kočíkov.

Začneme v skratke predstavením jednotlivých typov. Keď sa dieťa narodí, bude potrebovať hlboký kočík – vaničku. Hlboká vanička je pre novorodencov najvhodnejšia, nakoľko nehrozí žiadne vypadnutie (bábätko je v ležatej polohe, chránené zo všetkých strán). Spravidla ju využijete do 6-8 mesiacov od narodenia (záleží však od vzrastu a hmotnosti). Potom, čo sa dieťatko naučí samostatne sedieť, alebo len čo sa mu prestane páčiť byť non stop v polohe ležmo, môžete uvažovať nad výmenou za športový kočík (ktorý je o niečo skladnejší a ľahší). Základ je, aby bola opierka chrbta polohovateľná. Ak sa dá sklopiť do polohy ležmo, tak môžete do praktického športového kočíka bez problémov uložiť aj menšie dieťa, ktoré ešte nedokáže stabilne sedieť. Pohodlnú polohu zabezpečí aj výškovo nastaviteľná opierka nôh. Nezabúdajte ani na svoj vlastný komfort – rukoväť by sa mala dať nastaviť a prispôsobiť Vašej výške tak, aby sa Vám pohodlne „kočíkovalo“.

Športový kočík by mal byť stabilný s odolnou konštrukciou a s čo najvyššou nosnosťou, nakoľko ho budete používať až dovtedy, dokým sa Vaša ratolesť nenaučí samostatne chodiť.

Najviac ušetríte na trojkombinácii

Najpraktickejšie je zadovážiť si kombinovaný kočík – teda trojkombináciu (vanička, športová verzia a autosedačka). Trojkombinácia je praktická nielen po finančnej stránke (vyjde Vás to menej ako keby ste všetky 3 potrebné veci kupovali samostatne), ale šetrí miesto, čo ocenia najmä obyvatelia menších bytov. Pri trojkombinácii dostanete jeden podvozok a hlbokú vaničku či športovú verziu meníte podľa toho ako dieťa rastie a čo mu aktuálne vyhovuje. Na podvozok sa dá pripevniť aj autosedačka. Podvozok je z trojkombinácie a príslušenstva najdrahšou položkou. Vyjde Vás minimálne na niekoľko stoviek. Napríklad podvozok BEYOU V2 značky Teutonia v Babymarkete stojí cca 560 €. Tým sa nákup samozrejme nekončí. Autosedačka s bázou 236 €, adaptér na autosedačku ktorý sa pripevní na podvozok 42 €, prebaľovacia taška 68 €, hlboká vanička 193 €… Tak vidíte, všetko vyššie uvedené budete potrebovať, položky sa narátajú a ľahko v obchode necháte aj viac ako tisícku.

Pozor na rozmery a skladnosť

Nič netušiaci rodičia vyberajú kočík často na základe farebného prevedenia, či dizajnu, ktorý ich osloví. Iste aj to je dôležité, no oveľa podstatnejšie je, aby sa kočík ľahko skladal a rozkladal, aby ste ho vedeli napratať do kufra auta, či do výťahu. V predajni preto nebuďte lenivý, a modely, ktoré Vás oslovia skúste zložiť a rozložiť. Pred samotným nákupom si premerajte rozmery Vášho výťahu a kufra auta, aby ste mali istotu, že verzia, pre ktorú sa rozhodnete, bude nakoniec použiteľná pre Vaše podmienky.

Tiež je dôležité zohľadniť terén, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať – bývate kdesi na kopci, alebo plánujete časté vychádzky do prírody? V tom prípade budete určite potrebovať terénny podvozok a mohutnejšie kolieska, ideálne investujte do verzie s preklápacou rúčkou.

Pokiaľ viete, že sa budete s kočíkom pohybovať v meste, po rovných chodníkoch a cestách, predajca v baby obchode Vám ukáže podstatne jemnejšie pôsobiace podvozky.

Pri kúpe je tiež dobré vedieť, že každý výrobca má inú dodaciu dobu, takže objednávku treba spraviť v dostatočnom časovom predstihu. Kým niekde môže byť dodacia doba len pár dní (respektíve tovar môže byť na sklade), iný výrobca si môže nechať priestor na výrobu aj 10 týždňov. Seriózna predajňa Vám však vie poskytnúť náhradný kočík v prípade, že sa dieťa vypýta na svet skôr.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia