Detské matrace nie sú najdrahšou položkou nevyhnutnej výbavy dieťaťa no vyžadujú špeciálnu pozornosť

Detské matrace nie sú najdrahšou položkou nevyhnutnej výbavy dieťaťa no vyžadujú špeciálnu pozornosť

Pri nákupoch výbavy pre dieťa sa množstvo položiek zdá byť dôležitých a nenahraditeľných. Tak trochu to majú na svedomí obchodníci, ktorí vedia ako brnknúť na tú správnu rodičovskú strunu. Neraz hrajú na city a snažia sa rodičov presvedčiť, že práve ten ich (predražený) tovar s minimálne 150% maržou zabezpečí spokojnosť a úsmev na tváričke ich ratolesti. Pokiaľ nechcete (respektíve nemôžete) si dovoliť minúť niekoľko tisíc eur len pri príležitosti nového prírastku do rodiny, musíte starostlivo vyberať a zvážiť, do čoho sa oplatí finančné prostriedky investovať a čo je výmysel bez ktorého sa dá hravo zaobísť.

Proti gustu žiaden dišputát

detske nozicky v pohodliKaždý má však iné preferencie – kým niekto si pochvaľuje detskú vysielačku, iný rodič ju môže považovať za zbytočne vyhodené peniaze. Inými slovami – proti gustu žiaden dišputát. Predsa však len existujú prípady rodičov, ktorých schopnosť rozlišovať medzi tým čo dieťa potrebuje a čo mu je prospešné, je prinajmenšom diskutabilná. Napríklad taká novopečená mamička Jana nakúpila desiatky hračiek – kolotoč na postieľku s melódiou samozrejme, hrkálky, závesné hračky nad kočík, hraciu deku, hračky do kúpeľa…dokopy za 200 €, no s výberom detského matraca do postieľky si ťažkú hlavu nerobila. „Kúpila som najlacnejší aký som videla. Veď čo, aj my sme si odležali svoje na všelijakých matracoch a sme tu…Nemôžem kupovať všetko len to najdrahšie.“

Nuž mamička iste nevie, že kvalitný detský matrac je pre správny vývoj chrbtice dieťatka kľúčový, inak by istotne prehodnotila či utratené peniaze boli správne investované.

Alebo iná „skúsená dáma“ radí na fóre neskúsenej mamičke, ako vyberať matrac pre bábätko: „S tým si nelám hlavu a moc do neho neinvestuj, bábo tam aj tak bude len dva-tri rôčky…“

Povedané na tvrdo: blbosť niektorých ľudí nemá hraníc.

Žiaden rodič by nemal robiť kompromisy medzi tým, čo si môže dovoliť a bezpečnosťou či zdravím dieťaťa. Na všetkom ostatnom sa šetriť dá.

Na trhu existuje pomerne veľké množstvo detských matracov do postieľok – od molitanových, cez rôzne peny, kokosové a iné. Rodičov istotne bude zaujímať, ktorý typ je pre dieťa a pre vývoj jeho chrbtice najvhodnejší. Na tomto mieste je vhodné spomenúť, že komfort bábätka narušuje najmä dlhotrvajúca fixácia v jednej neprirodzenej polohe, bez možnosti zmeny a ponaťahovania. Je dobré striedať počas dňa striedať pobyt v postieľke (pri ktorom dbáme na to, aby hlavička bola polohovaná v ľahu z oboch strán ) s nosením v šatke (pri ktorom má dieťa guľatý chrbátik – presne tak ako po celú dobu v maternici).

Taktiež dieťa by sa nemalo brať na ruky v tej istej polohe, ale snažíme sa ich striedať.

Vyberáme detský matrac. Ako na to?

Prvý matrac, ktorý sa kupuje do postieľky (najbežnejší rozmer 60×120 cm, prípadne 70×140 cm) sa využije počas prvých dvoch a troch rôčkov dieťaťa. Matrac poskytuje dieťaťu bezprostrednú oporu chrbtice, preto je základnou podmienkou dostatočná pevnosť. Pre deti do jedného roka sú vhodné skôr stredne tvrdé a tvrdšie matrace, to však neznamená že musia byť ako kameň – niektoré typy sú prešívané, čo zvyšuje pocit mäkkosti, vďaka čomu je matrac mäkký na dotyk, no zároveň dostatočne pevný. Ak chceme využiť matrac dlhšie, tak môže byť dobrou voľbou obojstranný – z jednej strany tvrdší a z druhej o niečo mäkší. Potom, čo dieťatko má za sebou prvý rok môžeme matrac otočiť na mäkšiu stranu. Extrémne mäkké (pri ktorých sa bábätko hlboko zabára čo môže spôsobiť komplikácie pri dýchaní) a nevhodné povrchy môžu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu syndrómu náhleho úmrtia kojenca. Výber teda v žiadnom prípade nepodceňujte.

Identifikácia potrieb

Prvým krokom pri výbere detského matraca je identifikácia potrieb. Ako dlho plánujete matrac používať? Bude to aj v dobe, keď Vaše dieťa dokáže v postieľke stáť? V tom prípade budete potrebovať stabilnejšiu oporu, ktorú poskytne hrubší matrac (minimálne 10 cm hrúbka).

Výber materiálu

Hitom posledných rokov sú kokosové matrace, ktoré nechýbajú v ani jednom obchode s detským sortimentom. Ich výhodou je, že spĺňajú požiadavky ortopédov na tvrdosť, vzhľadom k tomu, že kokosové vlákno je prírodný materiál, neobsahuje ani žiadne toxíny, preto sa preň rozhodujú milovníci alternatívneho životného štýlu. Výhodou tiež je, že pod matrac z kokosového vlákna je možné uložiť monitor dychu, nakoľko kokos nezabraňuje jeho správnemu fungovaniu. Na druhej stane sú tu aj nevýhody – kokosové dosky sa zvyknú často lámať, veľa rodičov sa sťažuje na nepríjemný zápach po rozbalení, respektíve po určitej dobe používania, čo spôsobujú plesne po navlhnutí kokosového vlákna. V priemere vychádzajú kokosové matrace o niečo drahšie ako ostatné typy. Viacero výrobcov a značiek ponúka na výber z varianty: pena alebo pružiny.

Penové matrace

Ich cena sa pohybuje od 15 až do 250 €. Žiaľ mnohokrát predražené výrobky nie sú kvalitné, takže sa nespoliehajte na to, že čím viac za matrac zaplatíte, tým bude kvalitnejší. Omyl. Istotu získate len tak, že výrobok si dôkladne otestujete. Aj pri tomto type platí, že dôležité kritérium je dostatočná hrúbka matracu a tvrdosť povrchu. Pre bábätká sú absolútne nevhodné výrobky, ktoré majú tendenciu sa prehrievať alebo ktoré sú mäkké. Dávajte si pozor na bodový tlak a elasticitu (ako rýchle sa matrac narovná, keď naň zatlačíte?)

Zvlášť príjemné pre dieťa sú matrace z polyuretánovej peny alebo vysoko elastickej ceny.

Vysoko elastická pena je odolná, odľahčuje telo v miestach kde je zvýšený tlak a poskytuje mu tak potrebnú oporu a pohodlie pre rýchlo rastúce dieťa. Najlepšie zmierňujú tlak výrobky s vlnitým povrchom, ktoré majú okrem toho ešte ďalšiu výhodu – zabezpečujú lepšie prúdenie vzduchu.

Pružinové matrace

Voľné prúdenie vzduchu a skvelé prostredie na spánok zabezpečí aj kvalitná pružinová konštrukcia. Dnešné moderné pružinové matrace majú veľmi ďaleko od tých, na ktorých možno rodičia spávali počas detstva takže obavy, že dieťatko budú tlačiť pružiny, nie sú na mieste. Poriadna vrstva ochrannej peny poskytuje dodatočný komfort a stabilitu. Vyznačujú sa veľmi dobrou priedušnosťou a rýchlym odvetrávaním vlhkosti, čo je najmä v prípade bábätiek pomerne dôležité (čo oceníte, keď presiakne plienka alebo keď sa Vám „podarí“ na matrac niečo vyliať). Čo sa týka ceny, pružinové matrace sú o niečo drahšie ako penové, ale nie nejako výrazne.

Aby cena zodpovedala kvalite

Detské matrace nepatria medzi najdrahšie položky, ktoré treba deťom do výbavy, no jednoznačne patria k tým, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť. Narodením prudký vývoj malého človeka pokračuje, vrátane chrbtice a keďže drobec väčšinu dňa prespí, o dôležitosti výberu vhodnej podložky sa ďalej nediskutuje. Pokiaľ je to možné, vyskúšajte si čo najviacej typov u viacerých obchodníkov.

Opäť treba povedať, že cena niekedy nezodpovedá kvalite. Pomerne slušný pomer kvality a ceny paradoxne nenájdete v baby obchodoch, ale v obchodoch s nábytkom – napríklad IKEA a KIKA majú cenovo prístupné matrace v cenových reláciách od 35-50 €. Kika má potom navyše aj drahšie výrobky s cenovkami aj okolo 200 €.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia