Dlhodobo nezamestnaní majú od nového roka väčšiu motiváciu nájsť si prácu

Dlhodobo nezamestnaní majú od nového roka väčšiu motiváciu nájsť si prácu

upDlhodobo nezamestnaní (ktorí nepracujú min. 12 mesiacov), ktorí si nájdu prácu si od 1.januára 2015 prilepšia k platu – budú mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi a súčasne budú môcť poberať osobitný príspevok.

Vyplýva to z novely zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá nadobudne účinnosť už 1. januára 2015. Nezamestnaní budú môcť pracovať a po dobu pol roka od nájdenia práce budú poberať osobitný príspevok, ktorý im vylepší príjem.

Peniaze navyše k platu – tkz. osobitný príspevok budú mať dlhodobo nezamestnaní, ktorí si našli na trhu práce uplatnenie a ktorých príjem v novom zamestnaní je dohodnutý najmenej vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej dohodnutému rozsahu týždenného pracovného času, no maximálne môže dosiahnuť hranicu dvojnásobku minimálnej mzdy, čo pre nasledovný rok znamená mesačný príjmový strop 760 EUR v hrubom. Podmienkou je pracovný čas v rozsahu minimálne polovice ustanoveného týždenného pracovného času. Vzťahovať sa bude aj na tých, ktorí si nájdu prácu na polovičný úväzok (v rozsahu 20 hodín týždenne) a ktorí si dohodnú mzdu vo výške 0,5 násobku minimálnej mesačnej mzdy.

Mohlo by Vás zaujímať: Máte nárok na podporu v nezamestnanosti?

Aj pre tých, ktorí nie sú evidovaní na úrade práce

Osobitý príspevok sa bude týkať aj tých, ktorí nepracujú viac ako jeden rok a ktorí nie sú evidovaní ako nezamestnaní na úrade práce.

Prídavok k platu až pol roka

Po splnení vyššie uvedených podmienok budú mať tieto osoby nárok na príspevok v sume 126,14 Eura mesačne a počas ďalších 6 mesiacov budú mať nárok na príspevok od štátu vo výške 63,07 eura mesačne.

Podľa doterajšej legislatívy, platnej do konca roka 2014 mohol dlhodobo nezamestnaný poberať osobitný príspevok najviac po dobu 6 mesiacov a to v sume 63,07 € v prípade, že jeho dohodnutá hrubá mzda nepresiahla trojnásobok minimálnej mzdy, teda sumu 1056 €.

Po novom bude možné súbežné poskytovanie osobitného príspevku a pomoci v hmotnej núdzi u dlhodobo nezamestnaného, ktorý si nájde prácu. Cieľom legislatívnych zmien je docieliť vyšší príjem u ľudí, ktorí budú pracovať ako u tých, ktorí zostávajú v hmotnej núdzi.

Rozdiel v príjme štvorčlennej rodiny s dvoma školopovinnými deťmi, kde nepracuje ani jeden z rodičov a tou, kde sa jeden zamestná jeden z rodičov za minimálnu mzdu, je až 253,74 eur.

Tip na čítanie: Kto poskytuje pôžičky nezamestnaným?

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia