Dom na kľúč alebo stavba domu svojpomocne?

Dom na kľúč alebo stavba domu svojpomocne?

Pustiť sa do stavby domu svojpomocne alebo zveriť výstavbu firme a mať „svätý pokoj“? To je otázka, na ktorú si musia odpovedať všetci investori. Aj jedna, aj druhá možnosť má svoje pre a proti. Ktoré sú to?

Stavba domu svojpomocne: neminúť ani euro navyše

Svojpomocnú stavbu domu by sme mohli zjednodušene charakterizovať nasledovne: čo najviacej prác si porobíte sami, s niečím pomôžu kamoši a rodina a v čom sa nevyzná nikto z Vašich známych, tak na to si najmete miestnych robotníkov.

Najväčšou motiváciou sú pre ľudí, ktorí sa rozhodnú stavať svojpomocne, samozrejme peniaze. Možnosť ušetriť a nezadĺžiť sa na dlhé desaťročia je pre mnohých ľudí dostatočný dôvod, aby najbližšie 2-3 roky venovali všetok svoj voľný čas vrátane víkendov stavbe a štúdiu vecí okolo stavebníctva.

murarcinaKaždý, kto sa sám pustí do stavby, chce hlavne bývať v kvalitnom dome za zlomok ceny, ktorú by zaplatil stavebnej firme. Úspory stoja za to – dosahujú minimálne 50 %.

Odvážny plán čo najviacej šetriť však postupom času často stráca zo svojej dynamiky a počiatočného nadšenia. Neoddychovať vydržíte niekoľko mesiacov, možno aj rok (pokiaľ máte buldočiu povahu a idete si tvrdo za svojím cieľom), no asi ťažko môžete chcieť od svojich bratrancov, bratov, ujov a kamošov, aby sa aj oni vzdali každého víkendu. Po čase im s tým začnete poriadne liezť na nervy a nebude trvať dlho, dokým Vám jasne dajú najavo, že sa nemienia podieľať na celej výstavbe. Uznajte sami – pokiaľ by od Vás niekto chcel, aby ste každú sobotu o 7:00 ráno nastúpili na stavbu po náročných pracovných týždňoch, asi by ste dotyčného poslali kade ľahšie. Iné je pomôcť zopár krát a iné je preklasifikovať rodinu a kamarátov na pracovnú silu zdarma, ktorej musí ako „poďakovanie“ stačiť jedno pivo a sýty obed ktorý pripravila Vaša drahá manželka.

Aké je to postaviť si dom svojpomocne, si vyskúšal aj 33 ročný Martin s manželkou, povolaním policajt. Mesačný príjem ich domácnosti je priemerný, banka im však neschválila hypotéku v požadovanom objeme. Napriek tomu sa sna o vlastnom dome so záhradou nechceli vzdať a tak sa rozhodli stavať svojpomocne. „Veľa nám pomohla rodina – švagor, svokor, brat. Bez ich pomoci by sme dom nepostavili. Bola to z ich strany veľká obeta, venovali tomu veľa voľného času“ odhaľuje tajomstvo ušetrených peňazí Martin. „Celkovo nás stavba vyšla lacnejšie, ale všetko trvalo oveľa dlhšie ako sme plánovali.“ Podobnú skúsenosť majú tisícky svojpomocných stavebníkov – plánovaný termín ukončenia stavby sa niekoľko krát posúva z dôvodu, že práce dlho trvajú a nadväzujú na seba s dlhými prestávkami. V čase prestávok sa zháňa lacný materiál a dopĺňajú sa vedomosti z oblasti stavebníctva…Tiež treba počítať s tým, že nie všetko sa podarí na prvý krát. To je cena za to, že sa učíte na vlastnom dome.

Každopádne, ak Vám nechýba chuť učiť sa nové veci, energia a predovšetkým odhodlanie, tak sa dá svojpomocná stavba domu zvládnuť za 2-3 roky. No počítajte s tým, že po dokončení bude Vaša hriva redšia a šedivejšia.

Stavba domu na kľúč: za lenivosť sú tučné príplatky, kvalita odvedených prác nemusí byť stopercentná

„Šetrite svoj čas a nervy – dodajte projektovú dokumentáciu a o všetko sa postaráme!“ lákajú stavebné firmy, ktorých je dnes na Slovensku niekoľko stoviek. Pohodlné riešenie, na konci ktorého stojí vysnívaný dom.

Nemusíte po práci s vyplazeným jazykom upaľovať na stavbu, zháňať lacný materiál a po zotmení študovať stavebné postupy. Lákavá predstava, ktorá lahodí pohodlným.

Za lenivosť sa však platí a väčšina stavebných firiem vie svoje služby kráľovsky ohodnotiť tučnou maržou. V prípade rodinných domov to činí okolo 30-50 %. Aj keď máte peňazí na rozhadzovanie alebo skutočne patríte k tým, ktorí nechcú mať starosti navyše a pre pohodlie sú ochotní viac sa zadĺžiť a o niekoľko rokov dlhšie splácať hypotéku, na výber realizačnej firmy si dajte pozor.

Stavba domu na kľúč nie je zárukou tip-top kvality odvedených prác a materiálu. V slovenskom prostredí si investor nemôže byť istý profesionalitou robotníkov, ktorých dodala stavebná firma a dokonca ani kvalitou materiálu. Preto treba počítať s ďalším nákladom – nezávislým stavebným dozorom, ktorý pre klienta kontroluje dodržiavanie stavebných noriem, predpisov a použitých materiálov.

Zverenie projektu stavby rodinného domu na kľúč môže skončiť katastrofou, pokiaľ výber dodávateľa odfláknete. Vyberáte totižto len jedného dodávateľa stavby, ktorý zabezpečí všetky práce na základe dohodnutej zmluvy o dielo. V prípade problémov sa zo zmluvy nebude dať ľahko vyvliecť a tak sa môže ľahko stať, že Vás budú miesto pohodových mesiacov sledovania ako pekne domček rastie, čakať mesiace naťahovačiek a reklamácií s neschopnou firmou.

Pokiaľ si však dobre vyberiete (referencie známych, diskusie na internete), môžete mať (síce za cenu vyšších nákladov) kvalitný dom bez starostí. Veľkou výhodou je rýchly postup prác – nasťahovať sa tak môžete oveľa skôr, ako keby ste sa rozhodli pre „svojpomocnú“ alternatívu.

Stredná cesta

Nemusíte na stavbe stráviť každú voľnú minútu a minúť majland. Existuje aj stredná cesta, ktorá sa osvedčila tisíckam ľudí, ktorí si splnili sen o vlastnom kvalitnom dome za rozumnú cenu. Reč je o stavbe domu na etapy, cez malé firmy a živnostníkov. Tento spôsob v sebe spája hlavné výhody vyššie spomínaných prístupov k stavbe domu: drží náklady na uzde a zároveň poskytuje aj veľkú mieru pohodlia – investor si počas celej výstavby nemusí ani raz obliecť monterky.

Funguje to tak, že si najskôr nájdete partiu na základy – pokiaľ budete spokojný, môžete spoluprácu predĺžiť aj na hrubú stavbu. Ďalšie ponuky si dáte robiť na strechu, na okná a dvere, na elektroinštalácie, vodu, kúrenie, omietky, zateplenie, podlahy…Takýmto spôsobom môžete ušetriť veľký balík peňazí a Vaše ruky nemusia vytvoriť nerozlučné puto s mozolmi. Plusom je tiež Vaša plná kontrola nad výberom partií či firiem na čiastkové práce, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že budete spokojný (na rozdiel od stavby na kľúč, kde sa môžete len bezmocne prizerať aký „truľo“ Vám prišiel obkladať kúpeľnu). Ak chcete stavbu domu na etapy dotiahnuť do konca, nechajte sa inšpirovať postrehmi tých, ktorí to už majú úspešne za sebou:

Materiál kupujte samostatne – ušetríte tým minimálne 30 % v porovnaní s pohodlnejším riešením, keď Vám ho zabezpečuje stavebná firma, ktorá Vás bude presviedčať, aké skvelé zľavy má vyjednané. Oslovte viacerých dodávateľov, ponuky si porovnajte.

Neorientujte sa len na základe ceny – lacné riešenie spravidla nebývajú správnou voľbou. Preto neporovnávajte len cenu materiálu, ale aj hodnotu, ktorú dostanete v podobe materiálových vlastností či v podobe doplnkových služieb alebo iných benefitov.

Oslovte živnostníkov a menšie firmy – tie majú v porovnaní s veľkými stavebnými firmami polovičné, niekedy aj tretinové ceny. Neberte hneď prvú lepšiu ponuku, ale oslovte čo najviacej dodávateľov – nielenže si spravíte cenový prieskum, ale získate viacero odborných názorov. Intuíciou a sedliackym rozumom snáď dospejete k výberu takého dodávateľa, ktorý práce odvedie profesionálne za dobrú cenu.

Na stavebnom dozore nešetrite – ak Vám stavebníctvo doteraz nič nehovorilo, neobídete sa bez odborníka, ktorý bude mať stavbu pod palcom. Práce musia na seba nadväzovať a laikovi sa môže ľahko stať, že pozabudne na dôležitú vec a vrátiť sa o krok späť je drahá záležitosť. Navyše stavebný dozor dohliadne na to, aby realizované práce boli v súlade so stavebnými normami. Dajte si pozor na to, aby stavebný dozor bol skutočne Váš človek (aby chránil Vaše záujmy) a nie „dvojitý agent“ ktorý za úplatok zo strany realizátora nemá problém povedať že všetko je OK aj keď pravda je úplne iná.

Overte si referencie – nezabúdajte na starú pravdu: keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Realita však často býva na míle vzdialená od veľkohubých sľubov ktoré ste si vypočuli pri úvodnom stretnutí. Obetovať trochu času overeniu referencií skutočne stojí za to. Pýtajte sa priateľov, známych, surfujte po internete, prečítajte si diskusie a…dobre vyberte.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia