Donáška kvetov šetrí čas, no o peniazoch sa to povedať nedá

Donáška kvetov šetrí čas, no o peniazoch sa to povedať nedá

Blíži sa sviatok svätého Valentína, to je vidieť na výklade každého obchodu. Kým niektorí sa nevedia dočkať kedy presladené červené srdcia konečne zmiznú z dohľadu, iní sa tešia na príjemne strávený valentínsky večer s dobrým jedlom pri sviečkach, ku ktorému neodmysliteľne patrí kytica obľúbených kvetov Vašej drahej polovičky. Pekným kvetom či kyticou určite nič nepokazíte. Pokiaľ Vám však čakanie v preplnenom kvetinárstve zrovna nevonia, máte ešte druhú možnosť – donášku kvetov. Nedá sa povedať, že poskytovateľov by bolo na slovenskom trhu málo. Skôr naopak.

Najviac sa donáška kvetov ujala vo veľkých mestách – v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne…, kde funguje bez problémov. Objednanú kyticu doručia v rámci krajských miest aj do hodiny. Pokiaľ bývate mimo veľkých miest, nemusíte zúfať. Za príplatok Vám kyticu dovezú kamkoľvek.

zena sa tesi z kvetovAk by ste si však chceli dovoz kytice objednať na konkrétnu hodinu, tak takúto vymoženosť si môžu dovoliť skutočne iba obyvatelia krajských miest. Asi sa aj preto rozvoz kvetov najviac rozmohol v najväčších mestách, kde nie je žiaden problém s dopravou (aj pri opakovaných pokusoch, kedy kuriér nezastihne obdarovaného doma či v práci)

Ako uskutočniť objednávku?

Viaceré „online kvetinárstva“ majú webové stránky navrhnuté v štýle internetového obchodu, kde si môže zákazník vybrať kyticu podľa druhu kvetov, príležitosti, farby….Skrátka stačí si vybrať takú, ktorá bude zodpovedať vkusu obdarovanej a samozrejme aj Vašej peňaženke. Objednávku môžete potom uskutočniť cez internet – vložením do nákupného košíka a vyplnením dodacej a fakturačnej adresy. Kvety si však môžete objednať aj telefonicky alebo emailom. Na webových stránkach predajcov nájdete inštrukcie o preferovanom spôsobe objednávok. Pokiaľ máte veľmi konkrétnu predstavu o tom, ako by mala kytica vyzerať, z čoho by sa mala skladať, ideálne je najskôr predajcovi zavolať a spýtať sa, či je taká kombinácia možná. Po dohode môžete poslať obrázok požadovanej kytice na email predajcu. Ten tak získa presnú predstavu o tom, čo si želáte.

Za inšpiráciou až do zahraničia

Zvláštne, ale Slováci radi chodia pre inšpiráciu na zahraničné weby. „Zákazníci mi často posielajú obrázky kytíc z amerických web stránok, asi preto, že tam flower delivery fičí a majú to tam oveľa lepšie spracované, hlavne čo sa týka fotografií.“ objasňuje Martin z bratislavského kvetinárstva. „Len málokto má odvahu povedať: chcem sviežu guľatú kyticu pre moju manželku, má rada ruže a pivónie. Ostatné nechám na Vás“ smutne si povzdychne kvetinár. A skutočne, ak si porovnáte návrhy hotových kytíc na zahraničných portáloch so slovenskými – rozdiel je priepastný. Kým niektoré slovenské weby pôsobia, že by boli mimoriadne úspešné v osemdesiatych rokoch, na stránkach vychytených flóristov (hlavne tých zahraničných) sú skvelé inšpirácie, svieže neopozerané kytice odzrkadľujúce najnovšie módne trendy. Určite stojí za to trochu sa pohrabať na internete a nebáť sa aj keď iba virtuálnym spôsobom prekročiť hranice Slovenska.

Pri sviatkoch ako je Valentín objednávajte minimálne o deň skôr

Objednávky na poslednú chvíľu sa nemusia vyplatiť, najmä ak objednávate v čase, keď sú všetky kvetinárstva maximálne vyťažené – sviatky ako Valentín, deň žien, promócie alebo keď meniny oslavuje Mária… Počas týchto dní majú predajcovia plné ruky práce a tak môžu prestať prijímať objednávky skôr. Informácia o tom, dokedy sa prijímajú nové objednávky, je väčšinou zverejnená na webových stránkach predajcu. Aby ste však nezostali bez kytice, radšej si informáciu o dostupnosti donáškovej služby vždy telefonicky overte.

Ako zaplatiť?

Objednali ste pôsobivú kyticu z bielych ruží a nemôžete sa dočkať, ako Vám natešená priateľka z práce zavolá, ako ju voňavé prekvapenie potešilo a ako Vás miluje? Nie tak zhurta, najskôr musíte zaplatiť, inak žiaden predajca kyticu zo svojho skladu neodošle. Keďže obchodníci vedia, že kvety sa musia odoslať spravidla ešte v ten deň, nie je čas na žiadne zdĺhavé bankové prevody. A tak si môže platiaci klient vybrať len z takých alternatív, kedy obchodník okamžite obdrží správu o platbe. Najčastejšie sa na tento účel využíva platba kartou na internete, online platba cez internet banking Vašej banky priamo na stránke obchodníka, paypal…Výnimočne obchodníci akceptujú aj vklad na ich účet, pokiaľ však chcete, aby bola kytica okamžite expedovaná, je potrebné naskenovať a emailom odoslať potvrdenie z banky.

Koľko to stojí?

Služba donášky kvetov je mimoriadne využívaná v situácii, keď sa platiaci klient zrovna nenachádza na tom istom mieste ako obdarovaný/á (prípadne keď je klient časovo zaneprázdnený).

Môžete byť hoc aj na druhom konci republiky alebo sveta a z Vami objednanej kytice sa môže Vaša manželka, kamarátka, priateľka, mama tešiť už za pár hodín. Samozrejmosťou je možnosť pribaliť kartičku s venovaním. Táto milá služba však nie je zadarmo. Cena sa odvíja nielen od druhu a počtu použitých kvetín, ale treba počítať s poplatkom za doručenie. Firmy so sídlom v Bratislave robia rozvoz v hlavnom meste bez poplatku (spravidla v pracovných dňoch a pri objednávkach nad 50 EUR). Štandardne sa však za donášku kvetov platí cca 6-7 € podľa veľkosti kytice. Príplatky sú za doobedné objednávky do 10:00 hod, za večerné objednávky po 18:00 hod, viac zaplatíte za dopravu aj počas sviatkov a cez víkend. Cena za dopravu však nezávisí od vzdialenosti, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale od podmienok konkrétneho predajcu. Cena za doručenie v rámci SR sa tak môže byť zadarmo, ale aj kdekoľvek b rozsahu 5-25 €.

V online kvetinárstve málokedy nájdete kyticu pod 25 €, oveľa častejšie sa objavujú cifry okolo 50 €. Keď k tejto sume pripočítate štandardných 7 € za dopravu na určené miesto, možno s ľútosťou zístíte, že suma ktorú ste pôvodne plánovali investovať, akosi narástla. Rozhodne sa nedá povedať, že by bola donáška kvetov lacná záležitosť, ale veď čo, radosť a úsmev na perách blízkeho za tie peniaze stoja, no nie?

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia