Dovolenka 2013 - trendy tohtoročnej sezóny

Dovolenka 2013 - trendy tohtoročnej sezóny

Dovolenka pri mori patrí pre väčšinu ľudí pre najpríjemnejšie strávené chvíle roka. Kam sa vybrať na dovolenku v roku 2013? Finanza.sk skúmala trendy tohtoročnej sezóny. Najväčší záujem Slováci prejavujú o tradične veľmi obľúbené dovolenkové destinácie: „in“ sú zájazdy a individuálne cesty do Turecka, Bulharska, Talianska a Chorvátska, oživil sa záujem o pobyty v Grécku.

Najdôležitejšia pri kúpe dovolenky je stále cena

Asi nikoho neprekvapí, že najdôležitejším kritériom pri výbere dovolenky v roku 2013 zostáva cena. Niet potom divu, že cestovné kancelárie sa najčastejšie stretávajú s kúpychtivými zákazníkmi pri vyhodení ponuky „last minute“ alebo ešte lepšie „ultra last minute“ zájazdov. Kúpou akciovej dovolenky na poslednú chvíľu sa dá ušetriť 25-50 % z pôvodnej ceny, čo už predstavuje významnú úsporu pre mladý pár, nieto ešte pre štvor či päťčlennú rodinu. Záujem tiež pretrváva aj o kúpu dovolenky cez zľavové portály (najbežnejšie prostredníctvom Zlavomat.sk). Tu však odborníci varujú pred neuváženou kúpou. Riziká nákupu letnej dovolenky cez zľavové portály sú porovnateľné ako pri kúpe tovaru prostredníctvom eshopu, preto je aj v tomto prípade vhodné dodržiavať zásady bezpečnosti: preveriť si zľavový portál (cez ktorý si kupujete zľavu, nie samotný zájazd), ale predovšetkým cestovnú kanceláriu, ktorá takýmto spôsobom predáva dovolenku. Len v minulom roku Slovenská obchodná inšpekcia preverovala približne 100 podnetov súvisiacich s uplatením zľavového kupónu. Rozsah a kvalitu poskytovaných služieb ako aj informácie, čo všetko je zahrnuté v cene zájazdu je potrebné si overiť priamo v cestovnej kancelárii. Akciová cena totižto často nezahŕňa servisné a palivové príplatky, pobytovú taxu, povinné poistenie a podobne. Keď k zľavnenej cene pripočíta všetky takéto „povinné príplatky“, tak sa konečná suma za vytúženú dovolenku poriadne navyšuje. V prípade, že ste si už kúpili a zaplatili za zľavový kupón a až neskôr ste zistili, že Vám nevyhovuje z akýchkoľvek dôvodov, tak nevešajte hlavu – od zmluvy  môžete odstúpiť až do 7 dní bez udania dôvodu.

Stále viac Slovákov cestuje na „vlastnú päsť“

Napriek skvelým cenám last minute dovoleniek, treba povedať, že ich ponuka nie je taká bohatá ako pri „klasických zájazdoch“, nakoľko sa jedná o dopredaj posledných voľných miest, čo je vhodné najmä pre ľudí, ktorí sú časovo flexibilní. Lacnú dovolenku aj počas tohtoročnej sezóny 2013 si môžete dopriať bez toho, aby ste v strese balili a zariaďovali veci na poslednú chvíľu. Ako? Na vlastnú päsť. Každým rokom stúpa počet Slovákov, ktorí si vďaka využívaniu internetu a informačných technológii vybavia dovolenku po vlastnej línii. Nielenže ušetria na poplatkoch pre cestovnú kanceláriu, ale majú aj ďaleko viacej možností kam sa vybrať za oddychom. Vycestovať môžete keď to bude Vám vyhovovať a nie vtedy, keď je v ponuke lacný last minute.

Ponúkame zopár tipov na skvelú dovolenku:

Turecko – Antalya

Tento rezort na tureckej riviére je najrýchlejšie rastúcim mestom v Turecku a dovolenkári z celého sveta postupne objavujú jeho prenádherné pláže, ale aj tradičnú tureckú kultúru, ktorou mesto doslova dýcha. Okrem nádhernej prírody a kultúrnych pamiatok sú dovolenkárom k dispozícii aj atrakcie ako sú Aqua parky, delfinárium, milovníci aktívnej dovolenky si zase môžu vyskúšať surfovanie a paragliding. Navyše pre Slovákov Antalya neponúka len skvelý oddych pri mori, ale predstavuje pre nás tak trochu exotiku. Predsa len trúbiace mešity, atmosféra Orientu a zahalené ženy nezažívame na Slovensku každý deň. Plusom je tiež skutočnosť, že v poslednej dobe došlo k výraznému zníženiu cien za ubytovanie. Noc v päťhviezdičkovom hotely vyjde aj pod 100 € na noc, priemer v trojhviezdičkových hoteloch je od 25-50 € za noc.

antalya

Taliansko – Toskánsko

Toskánsko je oblasť, ktorá je preslávená úchvatnou prírodou, vynikajúcim vínom, kuchyňou a vrcholovým umením. Ak sa rozhodnete stráviť letnú dovolenku v Toskánsku, tak budete mať minimálne 4 zážitky v jednom. Pre umocnenie pocitu si prenajmite miesto hotela, kamennú vilku ďaleko od civilizácie. Ubytovanie síce nebude lacné, ale určite bude stáť za skvelý pocit že sa nachádzate v inom svete. Nájdete tu božský kľud, vôňu a chuť: skutočný útok na všetky ľudské zmysly. Otvorte si fľašu červeného vína, k tomu si dajte miestny ovčí syr Pecorino a čierne olivy. Po oddychu určite navštívte najvýznamnejšie mestá tohto kraja: Florenciu, Sienu – mesto s výborne zachovalou stredovekou architektúrou, kde máte pocit, že renesancia je čerstvá novinka. Za návštevu tiež stojí Pisa a Livorno. Nenechajte si ujsť Luccu, ktoré má úžasnú atmosféru. Úzke romantické uličky, zachovalé mestské hradby, unikátne Piazza Amfiteatro, románska katedrála San Martino. Skrátka, v Toskánsku sa nudiť určite nebudete a domov sa vrátite plný zážitkov.

toskánsko

Chorvátsko – Makarská riviéra

Chorvátsko by sme mohli bez obáv nazvať krajinou mnohých tvárí. Nielen more a krásne pláže lákajú dovolenkárov. Slováci túto stredomorskú krajinu milujú aj pre hory, ostrovy, národné parky, jazierka a divoké rieky. Vyhľádávaná je najmä Makarská riviéra, ktorá ponúka návštevníkom pláže, romantické zákutia, azúrové more a veľa slnka. Mesiace mimo hlavnej sezóny, teda máj, september a začiatok októbra sú ideálne, ak chcete ušetriť na lacnejšom ubytovaní a ak chcete spojiť oddych pri mori s návštevou historických miest a kultúrnych pamiatok. Prehliadka miest je určite oveľa príjemnejšia s prijateľnými teplotami okolo 25 stupňov, ako sa trápiť v tom najväčšom „výpeku“ uprostred leta. A mestá ako Dubrovník, Trogir a Split za návštevu určite stoja – očaria Vás svojou starobylou atmosférou, architektúrou a zachovalými pamiatkami. Chuťové poháriky istotne potešíte kulinárskymi špecialitami od výmyslu sveta.

makarska chorvatsko

Nech už sa rozhodnete stráviť letnú dovolenku 2013 kdekoľvek, prajeme Vám veľa nezabudnuteľných zážitkov na ktoré budete ešte dlho spomínať.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia