Dovolenka na Slovensku: kam sa vybrať, aby Vás zaslúžený oddych nevyšiel príliš draho

Dovolenka na Slovensku: kam sa vybrať, aby Vás zaslúžený oddych nevyšiel príliš draho

Mali ste tento rok väčšie výdavky alebo ste sa museli zmieriť s nižším príjmom, lebo zamestnávateľ zoškrtal odmeny? Bez ohľadu na to, ako sa Vám darilo/nedarilo po finančnej stránke, pár dní relaxu a sladkého ničnerobenia si celkom iste zaslúžite. Pokiaľ si tohto roku nemôžete príliš vyhadzovať z kopýtka a na vytúženú dovolenku pri mori jednoducho nemáte, skúste sa na vec pozrieť optimistickejšie. Aj taká dovolenka na Slovensku môže znamenať plnohodnotný relax, ktorý si môžete navyše vychutnať aj bez toho, aby ste sa prizerali ako rýchle sa „rozkotúľavajú“ Vaše ťažko zarobené peniaze. Na Slovensku máme predsa tak veľa nádherných miest…Keď ich spoznáte, zaručene sa tam budete radi vracať a čo je najlepšie – takú dovolenku na Slovensku nemusíte ani veľmi dlho plánovať. Stačí si vybaviť predĺžený víkend, sadnúť do auta a vydať sa v ústrety osvedčeným alebo aj novým miestam.

No a kam sa vybrať?

Záleží od toho, či sa chystáte na dovolenku s malými deťmi, s pubertiakmi, vo dvojici, v partii alebo plánujete sólo výlet. Tomu treba prispôsobiť aj výber miest. Kým deti budú vo vytržení z vymožeností aquaparkov, mladý, ťažko pracujúci pár viac ocení romantické prechádzky krásnou slovenskou prírodou, turistiku po národných parkoch, po nich wellness a romantickú večeru pri sviečkach.

Krása rozmanitosti

Záleží od preferencií, akým aktivitám sa budete počas dovolenky venovať, no ak sa chcete vrátiť plný zážitkov, skúste si na každý deň naplánovať inú aktivitu. Jeden deň turistika, ďalší deň sa venujte spoznávaniu okolitých hradov a zámkov. Pokiaľ Vás zaujíma história a ako žili naši predkovia, nenechajte si ujsť návštevu skanzenu. Ak Vás na dovolenke zastihne horúce počasie, schladiť sa môžete v jednej z početných slovenských jaskýň. Nielenže uľavíte rozhorúčenému telu, ale budete mať zážitok z pozorovania kvapľov ktoré rástli tisícky rokov. Keď sa pozriete na tie neuveriteľné tvary a rozmery a predstavíte si, že jeden milimeter kubický rástol 10-15 rokov, zostanete v nemom úžase a pokornom obdive k sile prírody.

Naopak, ak Vás počas dovolenkovania zastihne chladnejšie počasie, takmer vôbec Vám nebude prekážať, pokiaľ deň strávite na termálnom kúpalisku alebo keď si doprajete wellness.

 

No a koľko Vás budú stáť zážitky počas dovolenky strávenej na Slovensku?

Prinášame stručný prehľad.

Turistika a národné parky

NP nizke tatry

Národný park Nízke Tatry

Ak milujete prírodu, a počas dovolenkovania chcete čo najviacej času stráviť na čerstvom vzduchu spoznávaním turistických chodníkov a národných parkov, istotne oceníte, že turistika na Slovensku nič nestojí. Dokonca ani v Tatranskom národnom parku, či v iných národných parkoch na Slovensku sa nevyberá, ani v blízkej budúcnosti sa žiadne vstupné neplánuje vyberať. Užívajte si teda bezplatné vstupy do národných parkov, dokiaľ je to možné. V cudzine ich veľa takých nenájdete, takže turisti si už zvykli za vstup platiť pomerne tučné vstupné.

Pri návšteve národných parkov a turistických trás je potrebné dodržiavať zaužívané pravidlá. Po chodníkoch sa dá pohybovať iba počas dňa. Zakladanie ohňa, fajčenie, rušenie ticha a odhadzovanie odpadkov je tabu. Pohyb mimo vyznačených trás je možný iba so sprievodcom a to už zadarmo nebude. Vo vybraných lokalitách si môžu návštevníci objednať platené služby sprievodcu, ktorý nielenže oboznámi s danou lokalitou, ale ukáže aj ďalšie atrakcie a zaujímavosti, ktoré bežný turista len tak nevidí.

LJJaskyne

Slovensko je mimoriadne bohaté na jaskyne – na našom území je ich až 5450. Najviac ich nájdete v Nízkych Tatrách, Slovenskom krase, Slovenskom raji, vo Veľkej Fatre…

Samozrejme, že nie každú jaskyňu môžete navštíviť – iba 16 z nich je prístupných turistom. Zo všetkých spomenieme slovenské skvosty, ktoré sú zaradené na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Jedná sa o jaskyne Slovenského krasu, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu a Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Trasa Dospelí Deti 6-15r.,
invalidi
Študenti,
dôchodcovia
Foto-Video
bez použitia statívu
Mimoriadny
vstup (na požiadanie,medzi hodinami pravidelných vstupov)
Belianska jaskyňa 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €
Bystrianska jaskyňa 5,00 € 2,50 € 4,00 € 7,00 € 30,00 €
Demänovská jaskyňa slobody – Dlhý okruh 15,00 € 7,50 € 13,00 € 10,00 € 50,00 €
Demänovská jaskyňa slobody – Tradičný okruh 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €
Demänovská ľadová jaskyňa 7,00 € 3,50 € 6,00 € 10,00 € 50,00 €
Dobšinská ľadová jaskyňa 7,00 € 3,50 € 6,00 € 10,00 € 50,00 €
Domica – Krátky okruh 6,00 € 3,00 € 5,00 € 7,00 € 50,00 €
Domica – Okruh s plavbou 9,00 € 4,50 € 8,00 € 7,00 € 50,00 €
Driny 6,00 € 3,00 € 5,00 € 7,00 € 30,00 €
Gombasecká jaskyňa 5,00 € 2,50 € 4,00 € 7,00 € 30,00 €
Harmanecká jaskyňa 6,00 € 3,00 € 5,00 € 7,00 € 30,00 €
Jasovská jaskyňa 5,00 € 2,50 € 4,00 € 7,00 € 30,00 €
Ochtinská aragonitová jaskyňa 6,00 € 3,00 € 5,00 € 10,00 € 30,00 €
Važecká jaskyňa 5,00 € 2,50 € 4,00 € 7,00 € 30,00 €

zdroj: http://www.ssj.sk/, 2014

 

Hrady a zámky

Milovníci histórie by si počas dovolenky na Slovensku určite nemali nechať ujsť prehliadku hradov a zámkov v okolí. Na Slovensku ich máme vyše 100, takže je z čoho vyberať. Vstup na väčšinu zámkov a hradov je spravidla organizovaný počas určitých denných hodín. Vďaka výkladu sprievodcu sa dozviete nielen dôležité fakty z histórie ale aj veľa zaujímavostí, historických príbehov a súvislostí, ktoré ste na hodinách dejepisu nepreberali.

Za návštevu jednoznačne stojí Spišský hrad, ktorý je jedným z najväčších hradných komplexov v Európe a ktorý sa právom dostal na zoznam svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Počas dovolenkovania v Malých Karpatoch sa nedá obísť Červený Kameň – jeho návštevu môžete spojiť s ochutnávkou vína v malebných malokarpatských vinárňach.

Turisti, ktorí navštívia Bratislavu a jej okolie by spravili chybu, ak by vynechali hrad Devín, s ktorým sa spája najstaršia história slovenského národa.

Vstup na slovenské hrady a zámky – najmä tie udržiavané, je spoplatnený. Počítajte so sumou cca 5 € na dospelého, študenti a seniori 4 € a deti 3 €. Je možné zakúpiť si rodinný lístok za 10-11 €, čo istotne ocenia viacčlenné rodiny.

Tip: vždy prvú nedeľu v mesiaci sú vybrané múzeá, galérie, hrady a zámky sprístupnené zadarmo. Ak vaša dovolenka padne práve na prvú nedeľu v mesiaci, zadarmo sa dostanete napríklad na Bojnický zámok, Hrad Červený kameň, ale aj na Spišský hrad.

Aquaparky

Relax a zábava v desiatkach až stovkách vodných atrakcií – vonkajšie a vnútorné tobogány, šmýkačky, detské ihriská, vírivky a bazény s morskou, termálnou ale aj čírou vodou s viac ako príjemnou teplotou 32-36°C v ktorej Vám zaručene zima nebude! Tak by sa dali charakterizovať slovenské aquaparky. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú v Poprade a na Liptove. Také celodenné užívanie si vodného relaxu, zábava na tobogánoch a saunovanie je však trochu drahý špás – 20 – 21 € na dospelého, staršie dieťa, študent a dôchodca 18€ a menšie dieťa 9 €.

Ako inak, aj na aquaparku sa dá ušetriť – pokiaľ plánujete návštevu s celou rodinou, kúpte si rodinný vstup (2 dospelí, s ktorými môžu ísť až tri menšie deti) za 44 €.

Viac ako 50% zľavu na vstup môžete získať, pokiaľ si kúpite zľavu cez zľavový portál. Miesto 21 € Vás tak celodenný vstup do známeho aquaparku Tatralandia vyjde len na 10,90 €. O tom, že záujem o aquaparky je na Slovensku veľký a ešte väčší, keď sú vstupy v akcii, svedčí aj skutočnosť, že si vyššie uvedenú zľavu zakúpilo takmer 5000 ľudí. Ostáva len dúfať, že si všetci zľavy chtiví kúpači neprídu užívať vodný relax v rovnaký deň…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia